راهنمای خرید کابل شبکه ؛ بررسی انواع و بهترین کابل Lan موجود در بازار ایران

کابل شبکه Lan در انواع مختلفی توسط برندهای ایرانی و خارجی ساخته می شوند و خرید هر نوع کابل شبکه به بزرگی شبکه، توپولوژی و معماری سیستم و نوع پروتکل استفاده شده در شبکه بستگی دارد. در این مقاله به طور مفصل به معرفی انواع شبکه Lan و بهترین برندهای تولید کننده کابل شبکه داخلی و خارجی می پردازیم و نکاتی که باید در هنگام خرید کابل شبکه به آن ها توجه شود تا راهنمای خرید کابل شبکه مد نظرتان باشد را یادآور می شویم.

انواع کابل LAN

انواع مختلف کابل LAN شبکه

انواع مختلف کابل LAN شبکه

به طور کلی شبکه های محلی یا Lan به سه دسته کابل به شرح زیر دسته بندی می شوند.

 1. کابل زوج تابیده شده (Twisted Pairs) : رایج ترین و پرکاربردترین کابل های شبکه، کابل زوج تابیده شده است که از لحاظ ظاهری شبیه کابل تلفن می‌باشد. همچنین شکل سوکت این کابل ها مشابه سوکت کابل تلفن بوده و از نوع RJ45 هستند. Twisted Pairs دارای چهار زوج سیم تابیده شده است و هر کدام از زوج ها رنگ خاصی دارند.
 2. کابل کواکسیال (Coaxial) : این کابل ها با نام کابل هم محور هم شناخته می شوند و کاربرد آن ها در آنتن های آنالوگ و دیجیتال است. مزیت این کابل ها مقاومت بالای آن ها در برابر نویز می باشد؛ ولی وجود ضعف هایی مانند افت سیگنال در فواصل طولانی، عدم پشتیبانی شبکه ها از این کابل ها، هزینه نصب و نگه داری و درگاه های نامناسب باعث کاهش محبوبیت و استفاده از این کابل ها شده است.
 3. کابل فیبر نوری (Fiber Optic) : فیبر نوری قیمت بالایی داشته و در شبکه های پرسرعت استفاده می شود. این کابل ها در موارد پزشکی، مخابرات، موارد نظامی، روشنایی و در حسگرها بیشترین کاربرد را دارند.  فیبر نوری به گونه ای ساخته شده که نور از سر یک رشته باریک و بلند شفاف وارد شده و از سر دیگر آن خارج می گردد. جنس این رشته ها از شیشه یا پلاستیک است و ساختار آن ابتدا در یک میله شیشه ای ساخته می شود و طی فرایندی میله تبدیل به فیبر می شود.

کت در کابل شبکه (Cat) به چه معناست؟

کت در کابل شبکه (Cat) به چه معناست؟

کت در کابل شبکه (Cat) به چه معناست؟

در جواب منظور از CAT در کابل های شبکه چیست؟ باید گفت واژه Category یک کلمه انگلیسی است و کت (CAT) عبارت کوتاه شده آن است و نوع استانداری که کابل از آن پشتیبانی می کند با عددی که پس از  Cat مشخص می گردد.

توجه داشته باشید که هر چه عدد Category بیشتر باشد به این معنی است که کابل قابلیت پشتیبانی از سرعت و فرکانس بالاتری را دارد. به طوری که با استفاده از کابل های جدیدتر که پهنای باند بالاتری را پشتیبانی می کنند می توان سریع تر به اینترنت متصل شد و سرعت دانلود را بالا برد.

نکات مهم در انتخاب بهترین کابل شبکه

موارد مهم در انتخاب بهترین کابل شبکه

موارد مهم در انتخاب بهترین کابل شبکه

پیش از خرید هر نوع کابل شبکه باید راهنمای خرید آن ها را با دقت مطالعه کنید؛ در اینجا به مهم ترین نکاتی که باید قبل از خرید کابل شبکه به آن ها توجه کرد را اشاره می کنیم.

فاصله استاندارد استفاده در کابل شبکه :

حتما زمان خریداری کابل شبکه از فاصله بین اجزای شبکه مثل فاصله بین کامپیوترها و سوییچ ها مطلع شوید و کابلی را خریداری کنید که متناسب با فاصله مدنظر باشد. در صورتی که کابل کوتاه تر یا بلند از فاصله بین اجزا شبکه باشد مشکلات متعددی پیش می آید.

پهنای باند قابل دستیابی در کابل شبکه :

قبل از اقدام به خرید هر نوع کابل شبکه باید پهنای باند شبکه را با توجه به نوع بستر ارتباطی برآورد کنید؛ زیرا انواع کابل شبکه با پهنای باند و سرعت انتقال اطلاعات متفاوتی وجود دارد.

بررسی مسیر عبور کابل شبکه :

در هنگام خرید کابل شبکه باید میزان تداخل کابل شبکه با میدان‌ های مغناطیسی را مد نظر قرار داد؛ زیرا وجود میدان های مغناطیسی در انتقال سیگنال عبوری سبب نویز شده و تخریب آن ها را به دنبال دارد. باید دقت نمود که در مسیر کابل کشی مواردی مانند کابل برق فشار قوی، چال آسانسور، موتور برق صنعتی وجود نداشته باشند.

وجود چنین تجهیزاتی در مسیر کابل شبکه باعث ایجاد میدان مغناطیسی قوی شده و مشکلات زیادی را بوجود می آورد. با توجه به آنچه گفته شد کابل شبکه خریداری شده باید استاندارد ضد تخریب بالا برخوردار باشد.

انتخاب بهترین برند کابل شبکه

از نکات بسیار مهمی که قبل از انتخاب بهترین کابل شبکه باید توجه کرد، برند آن می باشد. شرکت پارسیان فیبر ارتباط یکی از تولید کنندگان کابل شبکه مسی و کابل فیبر نوری است که کابل شبکه ایرانی با بهترین کیفیت و استاندارد در حد بسیار بالایی تولید می نماید. کابل شبکه با برند PFC به علت استفاده از روکش و عایق ضخیم باعث کاهش اثرات تداخلی شده و به همین دلیل سیگنال ها با کیفیت بهتری ارسال می شوند.

سوکت های کابل شبکه CCS – CCA – CCC 

 سوکت های کابل شبکه CCS - CCA - CCC –

سوکت های کابل شبکه CCS – CCA – CCC –

از لحاظ جنس رسانای به کار رفته در مغزی سیم ‌ها، کابل شبکه LAN در سه نوع CCS – CCA – CCC تولید می شود. دقت نمایید که منظور از رسانا شیلد یا فویلی نیست که در کابل شبکه استفاده شده است؛ بلکه به رسانایی که در سیم های هر زوج به کار رفته اشاره دارد. در ادامه به شرح هر دسته می پردازیم:

1. کابل‌ شبکه تمام مسی (BC) یا (CCC)

نام کابل شبکه CCC مخفف عبارت Copper Clad Copper است که به معنای مس با روکش مس یا به عبارتی تمام مس می باشد؛ همچنین به کابل شبکه CCC، کابل Bare Copper  به معنی مس بدون پوشش یا عریان گفته می شود.

مس مقاومت بالایی داشته و گرمای زیادی تولید نمی کند؛ از این رو ایمنی بالایی دارد. همچنین این نوع کابل شبکه به دلیل برخورداری از ویژگی هایی مانند سرعت بالا، انعطاف زیاد و قابلیت پشتیبانی از PoE و مقاوم در برابر خورده شدن کاربردهای بسیاری دارد.

2. کابل شبکه آلومینیوم با روکش مس (CCA)

نام کابل شبکه CCA از مخفف عبارت Copper Clad Aluminum بدست آمده و معنی آن آلومینیوم با روکش مس است. نسبت به کابل های مسی از کیفیت پایین تری برخودارند، انعطاف پذیری خوبی نداشته و قابلیت پشتیبانی از PoE را ندارند. جنس مغزی این کابل ها از آلومینیوم بوده و روکش آن ها یک لایه مس است. هر چند از لحاظ قیمت این کابل ها بسیار ارزان هستند؛ ولی به دلیل سرعت پایین کابل شبکه  CCA  استفاده از آن ها مناسب نیست.

3. کابل شبکه فولاد با روکش مس (CCS)

نام کابل شبکه CCS از مخفف عبارت Copper Clad Steel به معنی فولاد با روکش مس گرفته شده و مغزی این سیم ها از جنس فولاد بوده و با یک لایه از جنس مس پوشیده است. از این نوع کابل ها به دلیل کیفیت پایین آن ها در انتقال داده ها، خیلی کم استفاده می شود.

روکش کابل شبکه -فیبر نوری

روکش کابل شبکه -فیبر نوری

روکش کابل شبکه -فیبر نوری

کابل های شبکه دارای روکش هایی با قابلیت ها و جنس های مختلف هستند که شامل روکش کابل PVC ، روکش LSZH و روکش کابل شبکه PE می باشند.

 1. روکش کابل شبکه PVC : روکش کابل شبکه PVC  دارای قیمت پایین و انعطاف بالایی هستند و بیشترین کاربرد را در شبکه های کامپیوتری، مخابراتی و سیم کشی ولتاژ پایین دارند. از معایب این روکش کابل می توان به قابلیت آتش گرفتن سریع آن ها و انتشار گاز سمی هیدروژن کلرید هنگام آتش سوزی اشاره کرد که می تواند منجر به سمی شدن محیط و سرعت بخشیدن به آتش شود.
 2. روکش کابل شبکه LSZH : کابل شبکه با روکش LSZH مخفف عبارت Low Smoke Zero Halogen به معنای بدون دود و بدون هالوژن است؛ زیرا در ساخت آن ها عناصر خانواده هالوژن ها مثل کلر یا فلوئور به کار نرفته و هنگام آتش گرفتن تولید گاز سمی و دود نمی کنند. این کابل ها برای محیط ها و مکان هایی که مسئله امنیت بسیار مهم است کاربرد دارند.
 3. روکش کابل شبکه PE : کاربرد کابل با روکش PE یا پلی اتیلن برای فضاهای باز است؛ زیرا مقاومت آن نسبت به روکش های LSZH و PVC زیادتر بوده و در برابر عوامل محیطی زود خراب نمی شوند. برای افزایش مقاومت کابل شبکه دو نوع روکش در آن استفاده می شود که روکش PE  روی قسمت خارجی کابل به کار می رود و روکش داخلی از جنس روکش  LSZH یا PVC ساخته شده است. قیمت بالاتر این نوع کابل شبکه می تواند تضمین کننده طول عمر و کیفیت بسیار بالای آن ها باشد.

اصطلاحات مهم در خرید کابل شبکه

 اصطلاحات مهم در خرید کابل شبکه

اصطلاحات مهم در خرید کابل شبکه

ممکن است در ساختار کابل های شبکه از سایر فناوری ها نیز استفاده شود که آن ها را با حروف و اصطلاحاتی مشخص می کنند؛ در ادامه بیشتر با این اصطلاحات آشنا می شویم.

 • حرف (e) : مخفف عبارت Enhanced بوده و به معنای بهبود یافته است.  چنانچه کابل Cat5 به دلیل مقاومت در برابر نویز از کارایی بهتری برخوردار باشد نام گذاری آن را  به صورت e Cat5 انجام می دهند.  در نتیجه e Cat5 همان کابل شبکه  Cat5 با قابلیت ضد نویز است که اکنون از لحاظ سرعت و کیفیت بهبود یافته است.
 • حرف (a) : مخفف عبارت Augmentad بوده و چنانچه در کابل های سری 6 سرعت کلاک پالس‌ها از ۲۵۰ مگاهرتز به ۵۰۰ مگاهرتز افزایش یابد نام گذاری آن را به صورت Cat 6a انجام می دهند.

انواع برند تولید کننده کابل شبکه

انواع برند تولید کننده کابل شبکه

انواع برند تولید کننده کابل شبکه

در سراسر دنیا برندهای مختلفی در حال فعالیت و تولید انواع کابل شبکه هستند که هر یک دارای قابلیت ها و کیفیت متفاوتی هستند. در این قسمت از مقاله به معرفی انواع برندهای خارجی و ایرانی کابل شبکه می پردازیم.

 1. کابل شبکه دی لینک : کابل شبکه D link یک برند تایوانی است که فعالیت خود را در سال 1994 با اسم داتکس آغاز کرد و سپس برند دی لینک را برگزید. از جمله تولیدات این شرکت تایوانی می توان از تجهیزات اکتیو دی لینک مثل مودم، روتر و اکسس پوینت دی لینک نام برد که در ایران و سایر کشورها شناخته شده اند. مودم های D link از جمله محصولات با کیفیت این برند است که در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار می باشد.
 2. کابل شبکه اشنایدر : کابل شبکه اشنایدر یک برند و تولید کننده کابل فرانسوی است که از سال 1836 فعالیت خود را آغاز کرد و در حال حاضر به دلیل سابقه 200 ساله خود توانسته در بین خریداران از اعتماد بالایی برخوردار باشد. محصولات این شرکت فرانسوی مانند پچ کورد، ترانکینگ و کابل شبکه کیفیت بالایی داشته و از محصولات رده بالای بازار به شمار می روند.
 3. کابل شبکه لگراند : لگراند نیز یک برند تولیدی کننده کابل شبکه فرانسوی است به طوری که بیشترین کابل شبکه واردتی مربوط به برند لگراند بوده و  در بازار ایران به وفور در دسترس می باشد.  کابل های برند لگراند با رنگ های متفاوتی و در رنگ بندی های متنوعی از جمله طوسی، آبی و زرد به بازارهای جهانی عرضه می شود. نماینده این برند تولید کننده کابل شبکه در ایران توسط شرکت تسلا تکنیک با وب‌سایت لگراندگروپ در حال فعالیت می باشد. ( برای مطالعه استاندارد رنگ بندی کابل شبکه لطفا به صفحه بلاگ سایت پی اف سی مراجعه فرمایید)

بهترین کابل شبکه های موجود در بازار ایران

بهترین کابل شبکه های موجود در بازار ایران

بهترین کابل شبکه های موجود در بازار ایران

بهترین برند کابل شبکه ایرانی پی اف سی (PFC ) می باشد که از لحاظ قیمت و کیفیت توانسته با برندهای خارجی به رقابت بپردازد و در بین مصرف کنندگان از جایگاه ویژه ای برخوردار شود. این کابل شبکه ایرانی با متراژ 305 متر و 500 متر در دسته بندی های مختلف زیر به بازار عرضه می گردد.

 • کابل شبکه PFC Cat5e UTP
 • کابل شبکه PFC Cat5e FTP
 • کابل شبکه PFC Cat5e SFTP
 • کابل شبکه PFC Cat6 UTP
 • کابل شبکه PFC Cat6 FTP
 • کابل شبکه PFC Cat6 SFTP
 • کابل شبکه PFC Cat6 Anti Rodent

کابل شبکه PFC در حال حاضر از با کیفیت ترین و پر کاربردترین برندهای تولید کننده کابل شبکه ایرانی محسوب می شود. کابل شبکه پی اف سی در دو نوع Indoor و Outdoor و دو مدلCat5e و Cat6 ساخته می شود و در دسته بندی های UTP ،FTP و SFTP در بازار وجود دارد. کابل های شبکه  PFC برای استفاده در صنایع بزرگ و زیر ساخت و مکان های مسکونی  مناسب می‌باشد.

کابل شبکه پی اف سی PFC دارای خلوص بالای %98 مس، استاندارد ضریب پیچ و استاندارد (AWG) قطر کابل بوده و از  مواد پلیمری با کیفیت ساخته شده است.

جمع بندی

برندهای مختلفی در ایران و سراسر دنیا در حوزه تولید تجهیزات شبکه و کابل شبکه فعالیت می کنند. کابل شبکه PFC یکی از بهترین برندهای کابل شبکه ایرانی است که توانسته محبوبیت خاصی در بین مصرف کنندگان بدست آورد. کابل شبکه از لحاظ جنس روکش و ساختار در انواع مختلفی تولید می شود که در این مقاله به طور مفصل توضیحات مفیدی را در این زمینه بیان کردیم.

محصولات مرتبط

patch cord indoor 1

پچ کورد فیبر نوری Indoor

پچ کورد فیبر نوری Indoor

FIBER OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

PATCH CORD CAT6 UTP INDOOR

Patch Cord CAT6 UTP Indoor

Patch Cord CAT6 UTP Indoor

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟