کابل شبکه CCA چیست؟ بررسی کارایی، مزایا و معایب + تفاوت کابل شبکه CCA و CCC و CCS

نگرانی های فزاینده ای در صنعت تجهیزات شبکه در مورد میزان قابل توجهی از کابل های ارتباطی چند رسانایی حاوی آلومینیوم با روکش مس مانند کابل شبکه CCA و فولاد با روکش مس مانند کابل CCS و سایر هادی های تقلیدی که به عنوان کابل های درجه بندی تغییر شکل داده اند، وجود دارد.

بازار امروز مملو از تقلیدهای ارزان قیمت و سطح پایین است که در تقلید از محصولات جدید ظاهر می شوند. ممکن است ما طعمه این گونه ترفندهایی شویم که صنعت را فریب می دهد و ناامیدکننده ترین بخش این است که خرده فروشان و فروشندگان این تقلیدها را به عنوان محصولات اصلی ارائه می دهند. البته باید گفت این تقلیدهای صنعتی ارزان قیمت برای برخی موارد کاربرد دارند ولی باید دانست آن را در چه مواردی به کار برد. در ادامه سعی می کنیم با تعریف و توضیح در این زمینه به کاربران برای رفع این نگرانی ها کمک کنیم.

کابل CCA چیست؟

کابل CCA چیست؟

کابل CCA چیست؟

کابل شبکه CCA مخفف کابل های آلومینیومی روکش مس (Copper Clad Aluminum) است. هادی های سیم CCA با استفاده از آلومینیوم ساخته شده و سپس با مس روکش می شوند. این فرآیند به طور قابل توجهی برای تولید کننده ارزان تر تمام می شود که به معنی سود بیشتر است؛ بنابراین، این مزایای تجاری بالایی را برای تأمین کنندگان نسبت به همتایان خود که معادل مس واقعی را می فروشند به ارمغان می آورد.

باید بدانید که سایت های وابسته به تولیدکنندگان این نوع کابل، مزیت های آن را شمرده اند و بیان داشته اند این سیم ساخته شده با هادی آلومینیومی با روکش مس است که سبک بوده و عملکرد انتقال فرکانس بسیار خوبی دارد و معتقد هستند این نوع کابل می تواند نیازهای اغلب سناریوها را برآورده کند و آن را مناسب برای ساخت انواع سیم پیچ های الکترونیکی، سلف ها، یکسو کننده ها و غیره عنوان کرده اند.

از طرف دیگر تولیدکنندگان و فروشندگان دیگر کابل ها عنوان می کنند که سیم های CCA استاندارد لازم را نداشته، می تواند مشکلات جدی را برای شرکت های استفاده کننده از آنها و همچنین نصاب کابل و مهندسان که این محصولات را در محیط شبکه مشتریان خود قرار می دهند ایجاد کند. در حالی که ممکن است این محصولات مانند کابل استاندارد به نظر برسند و در برخی شرایط شبیه به آنها عمل کنند، تفاوت های قابل توجهی وجود دارند که می توانند مشکلات شبکه و خطرات ایمنی را به همراه داشته باشند. با توجه به مقاومت بیشتر آن، در مقایسه با کابل مسی (طبق استانداردها)، ممکن است تأسیسات CCA در طول کابل های طول مشابه از داده های تخریب شده، دچار مشکل شوند.

اما واقعیت چیست؟ واقعیت این است که هر چیزی را بهر کاری ساختند. تا انتهای مقاله با ما باشید تا به شما بگوییم بهترین انتخاب چیست؟

مزایا و معایب کابل CCA (مس با هسته آلومینیومی)

مزایا و معایب کابل CCA (مس با هسته آلومینیومی)

مزایا و معایب کابل CCA (مس با هسته آلومینیومی)

مزایای کابل شبکه CCA به شرح زیر است:

 1. فناوری آلومینیوم روکش مس نسبتا ارزان است زیرا مواد آن، مس خالص نیست، همچنین از نظر واحد اندازه گیری اغلب به جای وزن به متر نیاز دارد، بنابراین صرفه جویی در هزینه های حمل و نقل را به همراه خواهد داشت.
 2. از آنجا که سیگنال فرکانس بالا دارای ویژگی «اثر سطحی» است، سیم آلومینیومی روکش مس و سیم فولادی روکش مس هنگام انتقال سیگنالهای فرکانس بالا (بیش از 5 مگاهرتز) از هدایت یکسانی با سیم مسی خالص برخوردارند.
 3. در برابر سایش مقاومت خوبی داشته و قابلیت لحیم پذیری بدون برداشتن فیلم از سیم را دارد.

معایب اصلی کابل شبکه CCA عبارت است از:

 1. از نظر عملکرد الکتریکی، چون رسانایی آلومینیوم پایین تر از رسانایی مس است، مقاومت DC هادی های آلومینیومی روکش دار مس بیشتر از رساناهای مسی خالص است. این که آیا این امر عمدتا تأثیر می گذارد بستگی به این دارد که آیا کابل برای منبع تغذیه مانند تقویت کننده ها استفاده می شود یا خیر. اگر برای منبع تغذیه استفاده شود، هادی آلومینیومی روکش مس باعث مصرف برق اضافی و افت ولتاژ می شود.
 2. از آنجا که آلومینیوم به راحتی اکسید می شود، توصیه نمی شود در مکان هایی که سیمها مستعد گرما هستند از سیم آلومینیومی روکش مس استفاده شود. کابل های هسته مسی باید در مکان هایی مورد استفاده قرار گیرند که مقاومت در برابر درجه حرارت بالا و الزامات سختگیرانِ توسط کدهای طراحی ساختمان مدنی مورد نیاز است؛ بنابراین، اغلب در مراکز خرید به جای سیم CCA از سیم هسته مسی استفاده می شود و به ندرت به جای سیم مسی از آلومینیوم پوشیده شده با مس استفاده می گردد.

کابل CCC چیست؟

کابل CCC چیست؟

کابل CCC چیست؟

کابل CCC مخفف Copper Clad Copper بوده و معنی مس با روکش مس (کابل تمام مس)را می دهد. قطعا یکی از انواع قدیمی تر کابل شبکه است. این نوع کابل دارای انعطاف پذیری بالایی بوده، به همین جهت پشتیبان قابلیت PoE است.

البته برخی از تولیدکنندگان متأسفانه در این امر کم کاری کرده و از آلیاژهای مس با درجه پایین استفاده می کنند که از مخلوط کردن مس بازیافت شده با ناخالصی هایی مانند برنج، قلع و سایر آلاینده ها ساخته شده و آنها را به صورت میله ای 8 میلی متری در می آورند. سپس با فویل مسی پوشانده شده و کیفیت رسانایی آن مانند کابل شبکه CCA کاهش می یابد و در نتیجه رسانایی مملو از ناخالصی ها با محتوای اکسیژن بسیار بالا و مقاومت حتی بیشتر از آلومینیوم می شود. تشخیص این امر بسیار دشوار است زیرا ظاهر آن حتی هنگام برش و بازرسی شبیه مس خواهد بود. بهترین راه برای بررسی، اندازه گیری مقاومت هادی بودن کابل در صورت داشتن تجهیزات مناسب است.

مزایا و معایب کابل CCC یا کابل CU (تمام مس)

مزایا و معایب کابل CCC یا کابل CU (تمام مس)

مزایا و معایب کابل CCC یا کابل CU (تمام مس)

مزایای کابل CCC عبارت است از:

 1. با توجه به اینکه نوع اصلی این نوع کابل شبکه رسانایی بالایی دارد، پس برای اینکه کار خود را انجام دهد گرما در حد معمول تولید می کند در نتیجه دارای ایمنی بالایی است.
 2. دارای سرعت و انعطاف پذیری بالایی بوده در نتیجه پشتیبان قابلیت PoE هستند.
 3. این نوع کابل های شبکه نویز کمی ایجاد می کنند.
 4. دچار خوردگی، پوسیدگی و شکنندگی نمی شوند.

معایب کابل CCC عبارت است از:

 1. دارای وزن بالایی هستند.
 2. قیمت بالایی دارند.
 3. جابجایی آنها به دلیل سنگین بودن، مشکل است.

کابل شبکه CCS چیست؟

کابل شبکه CCS چیست؟

کابل شبکه CCS چیست؟

کابل شبکه CCS مخفف copper clad steel بوده و به معنی فولاد با روکش مس است. از این لحاظ که یک نوع رسانای فولادی با لایه مس پوشانده می شود، شبیه به کابل شبکه CCA است. فولاد مقاومت مکانیکی بالاتری نسبت به آلومینیوم دارد اما سنگین تر و انعطاف پذیرتر است. البته رسانایی آن کمتر از مس است. همانند CCA تولید می شود، مقاومت مکانیکی بالاتر، جایگزینی قوی برای مس ایجاد می کند که در مقایسه با آلومینیوم، آسیب فیزیکی را هنگام نصب به حداقل می رساند. با این وجود هنگام نصب باید به نوع استفاده توجه کرد و همیشه جایگزین مناسبی برای کابل شبکه CCC یا همان کابل شبکه تمام مس نیست.

مزایا و معایب کابل CCS (مس با هسته فولادی)

مزایا و معایب کابل CCS (مس با هسته فولادی)

مزایا و معایب کابل CCS (مس با هسته فولادی)

مزایا کابل شبکه CCS عبارت است:

 1. سبک بودن
 2. ارزان بودن نسبت به کابل شبکه تمام مس
 3. این نوع کابل شبکه مانند کابل شبکه CCA هنگام انتقال سیگنالهای فرکانس بالا از هدایت برابر و یکسانی با سیم مسی خالص برخوردار است.

معایب این نوع کابل شبکه عبارت است از:

با توجه به اینکه فولاد دارای مقاومت بالایی است هنگام استفاده باید حواسمان باشد در جای مناسب به کار رفته شود در غیر این صورت گرمای بالایی تولید می کند و انتقال را دچار مشکل می کند.

تفاوت کابل شبکه CCA، CCC و CCS 

تفاوت کابل شبکه CCA، CCC و CCS

تفاوت کابل شبکه CCA، CCC و CCS

تفاوت اصلی کابل شبکه CCA با دیگر نمونه های مشابه خود یعنی CCC و CCS در جنس استفاده شده هسته داخلی آن است. جنس هسته داخلی CCA از آلومینیوم، CCS از فولاد و CCC از مس است. به همین جهت تفاوت های ایجاد شده به اندازه رسانا بودن، وزن، چگالی و انعطاف پذیری این سه هسته بر می گردد. از جهت رسانایی، مس در اولویت قرار داشته و سپس فولاد و آلومینیوم به ترتیب در رتبه دوم و سوم قرار می گیرند. از لحاظ سنگینی، چگالی و انعطاف پذیری نیز به ترتیب عبارت هستند از مس، فولاد و آلومینیوم.

تفاوت دیگر این سه کابل شبکه با یکدیگر در قیمت آنها است. کابل CCC از دو نمونه دیگر دارای قیمت بالاتری است.

مزایا و معایب هادی کابل شبکه CCA در برابر مس

مزایا و معایب هادی کابل شبکه CCA در برابر مس

مزایا و معایب هادی کابل شبکه CCA در برابر مس

به طور کلی می توان گفت مس به دلیل اینکه یک رسانا از نوع 100 است طبق استاندارهای ایران برای کابل های شبکه با انعطاف پذیری گروه 5 میلی متری باید از این نوع کابل شبکه استفاده شود زیرا ایمن تر است؛ اما استفاده از کابل شبکه CCA که نسبت به مس از رسانایی کمتری برخوردار است برای انعطاف پذیری گروه 10 میلی متری به بالا استاندار شناخته می شود.

نتیجه اینکه از معایب آن نسبت به مس این است که برای کاربردهایی که برای مس خالص مشخص شده اند، مناسب نیستند و می توانند مشکلات طولانی مدت ایجاد کنند که اصلاح آنها پس از نصب کابل هزینه بر خواهد بود.

از مزایای کابل های CCA می توان به قیمت پایین آن اشاره کرد که در قسمت هایی که انعطاف پذیری 10 میلی متر به بالا است جایگزین مس شده و این گونه صرفه جویی در هزینه ها را به همراه خواهد داشت.

نهایتا اگر استانداردها رعایت نشود ممکن است به دلیل اینکه آلومینیوم نسبت به مس دارای مقاومت بالایی است، بسیار گرم شده و حتی دچار سوختگی و یا آتش سوزی شود.

معایب کابل شبکه CCA برای استفاده در شبکه

معایب کابل شبکه CCA برای استفاده در شبکه

معایب کابل شبکه CCA برای استفاده در شبکه

این نوع کابل شبکه نسبت به نمونه مشابه کاملا مسی خود دارای انعطاف پذیری کمتری بوده در نتیجه باید در جای مناسب استفاده شود. اگر این نوع کابل شبکه در جای نامناسب استفاده شود و به دلیل قیمت پایین آن، استانداردهای لازم رعایت نشود پیامد آن از آسیب های معمولی تا آسیب های جدی خواهد بود. این آسیب ها ممکن است منجر به از دست دادن بسته و انتقال مجدد داده ها و سرعت پایین ذخیره و انتقال داده ها شود.

استحکام کششی آلومینیوم نسبت به مس کمتر است؛ بنابراین هنگامی که از کابل شبکه CCA برای تولید کابل پیچ جفت خورده استفاده می شود، می تواند منجر به برخی موقعیت های گیج کننده و آزاردهنده شود. سیم های CCA به دلیل استحکام کششی کمی که دارند به راحتی می توانند در اثر نیروهای کششی یا برشی قطع شوند.

کابل شبکه CCA را چگونه می توان از مس تشخیص داد؟

کابل شبکه CCA را چگونه می توان از مس تشخیص داد؟

کابل شبکه CCA را چگونه می توان از مس تشخیص داد؟

با توجه به اینکه تشخیص ظاهری مس و آلومینیوم از یکدیگر کمی مشکل است باید متخصصین برای تشخیص این دو از هم وارد عمل شوند. به هر حال در این راستا می توان چند روش ساده را به کار برد. اول اینکه وزن مس از آلومینیوم بیشتر است و این یکی از راه های تشخیص است اما یک راه حل عملی دیگر این است که فندک روشن را به هسته کابل شبکه بگیریم اگر این هسته داخلی فقط گداخته شد و به رنگ سیاه تغییر رنگ نداد، مس است ولی در غیر این صورت آلومینیوم و از نوع کابل شبکه CCA است.

چگونگی تشخیص کابل شبکه CCC از CCA و CCS

چگونگی تشخیص کابل شبکه CCC از CCA و CCS

چگونگی تشخیص کابل شبکه CCC از CCA و CCS

نحوه تشخیص CCC از CCS شبیه نحوه شناسایی CCC از کابل شبکه CCA است که در قسمت قبل آورده شد. نحوه تشخیص CCS از CCA کمی سخت است چون هر دوی آنها در برابر سوختن مقاومتی ندارند و سیاه می شوند. یکی از راه ها همان سبک بودن آلومینیوم نسبت به فولاد است. البته شرکت های معتبر و متخصص با دستگاه های مخصوص، مقاومت کابل ها را اندازه گیری می کنند و با توجه به اعداد نشان داده شده، به راحتی نوع فلز هسته را تشخیص می دهند.

بهترین تولید کنندگان کابل شبکه CCC، CCA و CCS

بهترین تولید کنندگان کابل شبکه CCC، CCA و CCS

بهترین تولید کنندگان کابل شبکه CCC، CCA و CCS

 تولیدکنندگان خارجی کابل شبکه CCA و CCS، شرکت بلدن آمریکا است که در چین فعالیت دارد. از تولید کنندگان حرفه ای جهانی انواع کابل شبکه از جمله کابل شبکه CCC می توان به شرکت نگزنس فرانسه، شرکت دی لینک تایوان، شرکت برندرکس انگلیس و شرکت لنگراند فرانسه اشاره کرد

سخن پایانی

همان طور که در متن مقاله آمد کابل شبکه CCA با تمام معایبی که دارد اگر به درستی و طبق استاندارها استفاده شود از مزایای آن به خوبی بهره مند خواهید شد. برای اینکه از انتخاب نوع کابل شبکه خود از هر نوعی مطمئن باشید بهتر است با متخصصین در این زمینه مشورت کنید. کارشناسان پارسیان فیبر ارتباط منتظر تماس های شما است.

محصولات مرتبط

CAT6 UTP PVC INDOOR 6

CAT6 UTP PVC INDOOR

CAT6 UTP PVC INDOOR

CAT6 SFTP HDPE OUTDOOR 5 2

CAT6 SFTP FI-RE Outdoor

CAT6 SFTP FI-RE Outdoor

CAT6 SFTP HDPE1 1

CAT6 SFTP HDPE Outdoor

CAT6 SFTP HDPE Outdoor

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟