کابل شبکه cat6

کابل شبکه cat6 a نسل جدیدی از کابل های شبکه نوع CAT6 است؛ که از پر سرعت ترین و پرکاربردترین کابل های شبکه محسوب می شود. وجود حرف A که مخفف لغت Augmented می باشد نشان دهنده پیشرفته بودن این مدل کابل در مقایسه با مدل های قبل تر خود است. در این مقاله از جوانب مختلف به بررسی کابل شبکه cat6 a می پردازیم.

معرفی کابل شبکه cat6 a

در سال 2009 میلادی انجمن صنایع مخابراتی به منظور استانداردهای عملکرد ارتقاء یافته در ارتباط با سیستم های کابل زوجی به هم تابیده، کابل شبکه cat6 a را با استاندارد ANSI/TIA-568-C.1  معرفی کرد.

از ویژگی های این نوع کابل شبکه می توان به ضخامت حفاظ الکتریکی و کلفت تر بودن آن نسبت به نسل قبلی کابل شبکه cat6 اشاره کرد . همچنین سرعت انتقال اطلاعات در  کابل شبکه cat6 a، 10 گیگابایت بر ثانیه است و می تواند تا فاصله 100 متر این سرعت را حفظ نماید. تا حد زیادی می تواند تداخل سیگنال ها را کاهش دهد. کاربرد این مدل کابل شبکه به دلیل داشتن شیلد برای استفاده در شرایط صنعتی مناسب بوده و برای مصارف مسکونی به دلیل عدم انعطاف پذیری کاربرد مطلوبی ندارند.

کارایی کابل شبکه cat6 a

از لحاظ کارایی کابل شبکه cat6 a باید بگوییم که در مقایسه با کابل شبکه نوع cat6  برای فرکانس هایی تا 500 مگاهرتز دارای عملکردی دو برابر  cat6 می باشد. همچنین قدرت هم شنوایی در کابل شبکه cat6 a سبب شده در فرکانس های بالا بتواند نویز ناشناس را به خوبی پیدا کند. از کابل شبکه CAT6A  می توان به منظور راه ‌اندازی شبکه‌ هایی با سرعت انتقال بالای اطلاعات و تعداد بسیار زیاد تجهیزات شبکه، با اطمینان بالاتری بهره برد.

بر طبق اصلاحیه استاندارد جهانی کابل کشی ISO/IEC 11801 ، برای اجزای کابل شبکه cat6 a  ویژگی های جدید و لینک‌های دائمی کلاس EA تعریف شده است. کابل شبکه cat6 a دارای استاندارد ISO بالاتری است و بعد از آن استانداردهای اروپایی و آمریکایی وجود دارند.

در هنگام استفاده از این مدل کابل شبکه برای شبکه‌های 10/100/1000BASE-T جداکثر طول مجاز کابل cat6 a، صد متر لحاظ می شود. این صد متر شامل  90متر کابل‌کشی افقی بین پچپنل و جک) کیستون (،  دو تا 5متر پچکورد استاندارد بین هر جک و دستگاه متصل به آن می باشد.

انواع کابل شبکه cat6 a

کابل های شبکه از لحاظ جنس، شیلدار یا بدون شیلدار بودن با یکدیگر تفاوت هایی دارند. کابل های شبکه  دارای تنوع بالایی هستند؛ اما در ایران دو نوع کابل شبکه UTP (کابل بدون شیلد) و کابل شبکه SFTP (کابل شیلد دار همراه با فویل) شناخته شده اند. کابل شبکه cat6 a در دو نوع UTP و SFTP ساخته می شود و کابردهای زیادی دارد. به عبارت دیگر کابل های شبکه cat6 a به دو شکل شیلدار و بدون شیلد تولید می شوند. البته تولید نوع شیلدار این کابل شبکه گسترش بیشتری دارد که سبب کارایی بالاتر کابل شبکه cat6 a در شبکه های دارای حساسیت و دقت بیشتر می گردد.

کابل شبکه cat6 a به صورت سراسری در شبکه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و از کانکتور استاندارد RJ45 بهره می برد. بنابراین بدون نگرانی می توان از این نوع کابل شبکه در مصارف گوناگونی مانند زیر‌ساخت ها و شرکت‌های انتقال‌دهنده اطلاعات، شبکه‌های خانگی و اداری استفاده کرد.

برخی مدل های  داخلی و خارجی کابل شبکه cat6 a

این نوع کابل شبکه توسط شرکت های مختلف ایرانی و خارجی با نام های خاصی تولید و وارد بازار می شوند.

  • کابل شبکه متا الکترونیک cat6 a ایرانی

شرکت ایرانی متا الکترونیک در حوزه تولید تجهیزات شبکه و کابل شبکه فعالیت می کند و توانسته محصولاتی با کیفیت بالا را وارد بازار نماید. کابل شبکه متا الکترونیک Cat6a UTPدر داخل ایران تولید شده و جنس روکش آن LSZH و دارای طول 305 متر می باشد. روکش LSZH این نوع کابل شبکه نسبت به روکش PVC در برابر آتش مقاومت بیشتری دارد. بنابراین در صورت آتش گرفتن کابل، از خود دود سمی تولید نمی کند. سرعت انتقال اطلاعات در این کابل 10 گیگابایت برثانیه است و می توان در سازمان ها و شبکه های بزرگ از این نوع کابل استفاده کرد.

ویژگی های کابل شبکه متا الکترونیک cat6 a

مغزی تمام مس (CCC)کابل شبکه Cat6a UTP متا الکترونیک دارای عملکرد بهتری نسبت به کابل هایی با مغزی آلومینیومی (CCA) دارد. این نوع کابل به دلیل داشتن مغزی تمام مس دارای مقاومت بالایی در برابر خمش است. وجود مغزی CCC در کابل شبکه متا الکترونیک Cat6a UTP و مقاومت کمتر مس در مقایسه با آلومینیویم باعث شده که در جریان های بالا دیرتر داغ شود. بنابراین این کابل شبکه کمتر با مشکل نشتی مواجه خواهد شد.

کابل شبکه متا الکترونیک Cat6a بدون شیلد و از نوع UTP است. بنابراین می تواند در برابر اختلالات الکترومغناطیسی و تداخل سیگنال بسیار آسیب پذیر باشد. در مورد استفاده از کابل شبکه Cat6a UTP متا الکترونیک باید دقت کرد که این کابل ها در مجاورت کابل های برق قرار داده نشوند. همچنین برای راه اندازی شبکه هایی به کاربرده شود که اطلاعات تبادل شده دارای اهمیت بالایی نباشند.

  • کابل شبکه کابل شبکه Cat6a اشنایدر

کابل شبکه Cat6a یکی از محصولات شرکت اشنایدر کشور فرانسه است؛ این شرکت از طریق دو زیر مجموعه خود یعنی اکتاسی و دیجی لینک کابل های شبکه خود را وارد بازار می کند. سایر کابل های شبکه تولیدی این شرکت شامل های  Cat5e، Cat6،Cat7 و Cat7a است.

کابل شبکه FTP Cat6a اشنایدر اکتاسی

این نوع کابل شبکه از محصولات پر استفاده شرکت اشنایدر فرانسه می باشد. کابل شبکه cat6a ftp اشنایدر اکتاسی جهت جلوگیری از نویز دارای فویل است؛ ولی شیلدار نبوده و دارای مقاومت پایینی در برابر آسیب های احتمالی می باشد. کابل شبکه cat6a ftp اشنایدر اکتاسی به دلیل داشتن روکشی از جنس PVC می تواند در برابر پوسیدگی و خوردگی مقاومت خوبی داشته باشد. این کابل شبکه در حلقه هایی به طول 500 متر و بصورت قرقره تولید و به بازار وارد می شود.

  • کابل شبکه دی لینک Cat6a UTP هند

کابل شبکه Cat6a UTP  محصول شرکت دی لینک (D-Link)  در کشور هند است. این نوع کابل ها بدون شیلد و فویل بوده و نمی توانند نوسانات و نویز ها را حذف کنند. بنابراین احتمال آسیب به اطلاعات و عدم انتقال درست اطلاعات وجود دارد. کابل شبکه دی لینک دارای جنس مغزی تمام فلز مس است؛ که در برابر آسیب های احتمالی مقاومت خوبی دارد. بیشترین کاربرد کابل های شبکه دارای مغزی جنس مس در شبکه های بزرگ با پهنای باند بالا می باشد. این کابل شبکه از نوع Cat6a بوده و که دارای سرعتی برابر 10 گیگابایت در ثانیه و پهنای باند  550 مگاهرتز است. کابل های شبکه Cat6a قدرت خوبی در انتقال اطلاعات با کیفیت و سرعت بالایی دارند و برای انتقال داده های حساس به کار می روند. کابل شبکه Cat6a شرکت  دی لینک با حلقه هایی به متراژ 305 متر  تولید و به بازار عرضه می گردد.

جنس کابل شبکه cat6 a

برای انتقال اطلاعات توسط کابل شبکه cat6 a باید مولفه های دیگری چون کانکتورها، پچپنل ها و کیستون ها مورد ارزیابی قرار بگیرند. برای پروژه های مختلف از  کابل شبکه cat6 a به صورت UTP,FTP,SFTP استفاده می شود.

مزیت روکش کابل، محافظت از کابل های شبکه در برابر تهدیدات خارجی، مانند تداخل الکتریکی، سیگنال‌های مزاحم، ضربات و کشش‌های احتمالی می باشد. جنس روکش کابل شبکه می تواند از جنس پی وی سی، فویل آلومینیمی، شیلد مسی و نخ ابریشمی باشد.

به عنوان مثال جنس روکش کابل شبکه cat6 a ممکن است از  دو نوع PVC و LSZH باشد که هر کدام از این روکش ها دارای مزایا و معایبی هستند. از جمله مزایای روکش جنس پی وی سی می توان به مقاومت بالای ان در برابر خوردگی و پوسیدگی کابل اشاره کرد. اما در صورتی که کابل شبکه با روکش PVC دچار آتش سوزی شود، تولید دود و شعله زیاد می کند که البته این دود سمی نیز می باشد. اما کابل های شبکه با روکش LSZH فاقد دود سمی بوده و قیمت آن ها نسبت به قیمت کابل های با روکش پی وی سی بالاتر می باشد.

قیمت و خرید کابل شبکه CAT6a

در ساخت کابل شبکه از تکنولوژی ها و فناوری های جدید استفاده شده  و بر همین اساس به دسته های CAT1 تا CAT8 تقسیم بندی شده اند. این کابل ها با توجه به نوع CAT  انتخابی کابل ها دارای سرعت و کیفیت مختلفی هستند.

در این مقاله به طور مفصل در مورد کابل شبکه cat6 a صحبت کردیم و گفتیم این کابل نسبت به رده های کابل های شبکه قبل از خود دارای قابلیت های بیشتر و بهتری است. همچنین انواع برندهای تولید کننده کابل شبکه داخلی و خارجی را معرفی کردیم.

بطور خلاصه باید بگوییم که نسل جدیدی از کابل‌ های شبکه ، کابل CAT6A است. که دارای سرعت انتقال 10 گیگابیت در ثانیه، فرکانس 500 مگاهرتز ( حداکثر 550 مگاهرتز )، حداکثر طول 100 متر و طول موثر  100 متر می باشد. این نوع کابل دارای دو نوع شیلدار و بدون شیلد تاست که نوع شیلدار آن به صورت سراسری در جهان ساخته می شود.