پچ پنل

پچ پنل چیست؟

پچ پنل‌ها قطعه‌های مستطیلی هستند که تعدادی پورت را به شبکه متصل می‌کنند. در اصل پچ پنل‌ها رابطی بین کابل شبکه و تجهیزات شبکه هستند. این قطعه‌ها به پچ بی یا پچ فیلد نیز معروفند.

 اصطلاح پچ اولین بار زمانی استفاده شد که در اوایل استفاده از استودیوهای تلفن و رادیو، جایی که تجهیزات اضافی در حالت آماده به کار می توانند به طور موقت جایگزین دستگاه های خراب شوند.

در همان زمان که به کارکرد پچ پنل‌ها پی برده شد، از این ابزار در استودیوهای ضبط، استودیوهای پخش تلویزیونی و رادیویی و سیستم های تقویت صدای کنسرت استفاده شد. این عمل برای تسهیل اتصال دستگاه های مختلف مانند میکروفون، سازهای الکتریکی یا الکترونیکی و تجهیزات ضبط به طور گسترده انجام شد.

کاربردها و مزایا استفاده از پچ پنل‌ها

همانطور که گفته شد پچ پنل ها دستگاه ها وتجهیزات مختلف IT را به یکدیگر متصل می کنند. آنها در محیط های مختلفی از جمله کمدهای ارتباطی، دفاتر مرکزی شرکت تلفن و دیتا سنترها (مراکز داده) قرار دارند. شناختن نقشی که آنها ایفا می کنند می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید آیا مرکز شما به پچ پنل نیاز دارد یا خیر و در این صورت ، نحوه راه اندازی آن را تعیین کنید.

برای اتصال به یک شبکه دیگر، هر پنل تمام اتصالات را با هم پیوند می دهد. این مسئله اغلب مربوط  به نحوه اتصال LAN به WAN یا اینترنت است. پچ پنلها معمولاً در تأسیساتی به کار می روند که در آن ها با خطوط تلفنی زیاد استفاده می شود.

اما اگر بخواهیم دقیق‌تر و با جزئیات بیشتر وظایف پچ پنل‌ها را شرح دهیم باید بگوییم که آن‌ها رابط‌هایی بین تجهیزات شبکه(روتر و هاب و …) و کابل‌های شبکه هستند و در نتیجه نیاز به استفاده از ارتباط مستقیم بین این دو ارگان را منتفی می‌کنند.

با وجود پچ پنل‌ها از صرف هزینه‌های بیشتر جلوگیری می‌شود و این به نوبه خود دارای اهمیت بالایی است. از طرفی از ایجاد گره‌های بیش از اندازه و گیج کننده جلوگیری می‌شود و ظاهری مشخص و یک دست به دیتاسنتر می‌دهد.

در اینجا بهتر است خیلی کوتاه به تفاوت‌های پچ پنل و سوئیچ اشاره کنیم و بدانیم هر کدام چگونه در شبکه به کار می‌روند.

پچ پنل به عنوان یک واحد ترمینالی به منظور یک دست ساختن دیتاسنتر و عیب زدایی در کابل‌کشی داخلی استفاده می‌شود. این در حالی است که از سوئیچ به منظور ایجاد ارتباط بین بخش‌های مختلف دیتاسنتر استفاده می‌شود و هدفش توزیع داده‌ها بین بخش‌های مشخص مرتبط شده است.

انواع پچ پنل

بر اساس نوع کابل‌کشی و کارکرد پچ پنل‌ها به انواع مسی و فیبر نوری تقسیم می‌شوند که در ادامه  به توضیحاتی درباره آن‌ها می‌پردازیم.

پچ پنل‌های مسی

با توجه به انواع کابل شبکه این نوع از پچ پنل‌ها شامل  CAT5E، CAT6، CAT6A و CAT7 طراحی شده است. این مدل از پچ پنل‌ها معمولا در یک شبکه محلی (LAN) به عنوان یک بخش سخت افزاری نصب شده استفاده می شود که حاوی پورت ها برای اتصال و مدیریت کابل های اترنت ورودی و خروجی است.

پچ پنل‌های فیبر نوری

این نوع از پچ پنل‌ها در کابل‌کشی‌های از نوع فیبر نوری کاربرد دارد و به همین دلیل به پچ پنل فیبر نوری معروف است. پچ پنل‌های فیبر نوری در شبکه‌های مخابراتی به صورت تکی و در شبکه‌های کامپیوتری به شکل دوتایی به کار می‌روند.

قیمت و خرید پچ پنل

ما در سایت پارسیان فیبر ارتباط تلاش نمودیم تا تمامی موراد مهم در رابطه با پچ پنل را برای شما عزیزان شرح دهیم، همچنین شما عزیزان برای دریافت بهترین قیمت و خرید پچ پنل می توانید از طریق سایت ما اقدام به سفارش نمایید.