کابل شبکه

خرید کابل شبکه

افزایش سرعت ارتباطات و نیاز به شبکه های قوی تر، سریع تر و مطمئن تر سبب شده است در سال های اخیر نیاز به تجهیزات بهتر، دقیق تر و سریع تر در شبکه ها بیش از پیش نمایان شود.

همان طور که می دانید کابل شبکه یکی از اصلی ترین تجهیزات هر شبکه ای محسوب می شود و به همین علت انتخاب نوع کابل و خرید کابل از مهم ترین اقداماتی است که کارشناسان شبکه انجام می دهند.

در این مقاله با بررسی مطالب پایه ای از جمله کابل شبکه، انواع آن و … به بررسی عوامل مهم در خرید تجهیزات شبکه خواهیم پرداخت تا بتوانید در انتخاب کابل شبکه اعم از کابل شبکه ایرانی و خارجی مناسب، موفق باشید.

تعریف کابل شبکه

به مجموعه از سیم های مسی یا شیشه ای، کابل شبکه گفته می شود. در حقیقت از کابل شبکه برای اتصال و انتقال اطلاعات بین کامپیوترها، سوییچ ها، شبکه ها کامپیوتری و… استفاده می شود.

همان طور که گفته شد کابل شبکه، یکی از پر کاربرد ترین ملزومات برق شبکه در جهان به حساب می آید. برای انتقال داده ها از یک کامپیوتر به سایر کامپیوترها، داده ها به مراحل سخت افزاری و نرم افزاری نیاز دارند. برای مثال باید این داده ها مراحلی مانند کد گذاری، دسته بندی و… را طی نمایند تا به یک داده قابل انتقال تبدیل شوند. تمام این مراحل با استفاده از کابل شبکه انجام می گیرد. در حقیقت بین دستگاه هایی که در شبکه هستند، رابطی به نام کابل شبکه وجو دارد که می تواند ولتاژ و جریان الکتریکی را منتقل کند. کابل شبکه شبیه کابل تلفن می باشد. اما از لحاظ ظاهری، با یکدیگر متفاوت می باشند، یعنی کابل تلفن از دو یا چهار سیم تشکیل شده است در حالی که در ساخت کابل شبکه از هشت رشته سیم، استفاده می شود. هم چنین از لحاظ ظاهری سوکت کابل شبکه مانند سوکت تلفن است ولی به دلیل آن که داخل سوکت کابل شبکه، تعداد سیم های بیشتری قرار می گیرد، پهنای سوکت کابل شبکه از سوکت تلفن نیز بیشتر خواهد بود.

نام دیگر کابل شبکه محلی، کابل LAN می باشد که داخل این کابل، هشت عدد سیم با رنگ های گوناگونی وجود دارد که شامل چهار رنگ اصلی و چهار رنگ فرعی است. از رنگ های اصلی می توان به رنگ های سبز، نارنجی، قهوه ای و آبی اشاره کرد. هم چنین رنگ های فرعی نیز شامل رنگ های اصلی می باشند که در واقع با رنگ سفید ترکیب شده اند یعنی به صورت رنگ های سفید سبز، سفید نارنجی، سفید قهوه ای و سفید آبی می باشند. یک رنگ اصلی با یک رنگ فرعی، یک زوج را تشکیل می دهند. به عبارتی دیگر از ترکیب یک رنگ اصلی مانند رنگ قهوه ای با یک رنگ فرعی مانند رنگ سفید قهوه ای، یک زوج تشکیل می شود که به یکدیگر می پیچند. علت پیچیده شدن این سیم ها به یکدیگراین است که این کار باعث خنثی شدن اثر نویزهای الکترومغناطیسی می شود. در بعضی از کابل های شبکه روی تمام سیم ها روکش استفاده می شود و در بعضی دیگر از کابل های شبکه روی هر جفت سیم به صورت جداگانه روکش استفاده می شود. در واقع دلیل استفاده از روکش کلی( روکشی که روی تمام سیم ها کشیده می شود) این است که سیگنال در مقابل نویز خارجی، مقاومت داشته باشد و هم چنین دلیل استفاده از روکشی که روی هر جفت به صورت جداگانه کشیده می شود، این است که سیم ها در مقابل نویز داخلی  نیز مقاوم باشند.

انواع کابل شبکه

کابل های شبکه انواع گوناگونی دارند. انتخاب کابل شبکه با توجه به ساختار و توپولوژی سیستم، انجام می شود. در حقیقت شناخت انواع کابل شبکه در راه اندازی یک شبکه، کمک زیادی می کند.

انتخاب نوع کابل شبکه در شبکه های LAN و WAN بسیار مهم می باشد. اما باید به این نکته توجه نمایید که شما فقط مسئول انتخاب نوع کابل شبکه خود هستید و کابل شبکه های WAN توسط اپراتور انتخاب می گردد.

از انواع کابل شبکه (کابل شبکه LAN) می توان به کابل زوج به هم تابیده (Twisted Pair cable)، کابل UTP (cable  Unshielded Twisted)، کابل کواکسیال(Coaxial cable) و کابل چند جفتی

(Multi Pair cable ) اشاره کرد. البته رسانه دیگری به نام بی سیم و وایرلس نیز وجود داشته که به عنوان وای فای می باشد.

کابل های شبکه از لحاظ جنس، شامل کابل های شبکه فیبر نوری و کابل های شبکه مسی می باشند.

کابل شبکه فیبر نوری

در ساخت این نوع کابل های شبکه از شیشه استفاده می شود. از این نوع کابل ها، برای اتصالات بین ساختمانی و ارتباطاتی که به سرعت بالایی نیاز دارند، استفاده می شود. کابل شبکه فیبر نوری بیشتر در بانک ها، فرودگاه ها، بیمارستان ها و… مورد استفاده قرار می گیرد. کابل شبکه فیبری نوری شامل دو نوع Single Mode و Multi Mode می باشد که Single Mode برای فواصل خیلی زیاد و Multi Mode برای ظرفیت های بالاتر استفاده می شود.

کابل شبکه مسی

سیم های مسی برای انتقال سیگنال ها، از جریان الکتریکی و ولتاژ استفاده می کند. در حقیقت هر  هر اندازه که میزان مس در کابل های شبکه مسی بیشتر باشند، توانایی کابل در پهنای باند نیز بیشتر است.

انواع کابل مسی

کابل کواکسیال (Coaxial cable)

این نوع کابل ها شامل دو دسته Thinnet و Thicknet می باشند که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل زوج سیم به هم تابیده

(Twistet Pair cable) نوع دیگری از کابل های مسی، کابل زوج سیم به هم تابیده می باشد که یکی از رایج ترین انواع کابل های شبکه هستند. این کابل ها برای انتقال داده ها در سیستم های شبکه، مورد استفاده قرار می گیرند. تاریخچه این نوع کابل ها، مربوط به زمان اختراع تلفن است. کابل های زوج سیم به هم تابیده شده، از تعدادی زوج سیم تشکیل شده که این زوج سیم ها همراه با عایقی مارپیچی شکل، به یکدیگر تابیده شده اند. از این کابل ها در شبکه های محلی، مغازه ها، فروشگاه ها و دفاتر استفاده می شود. در واقع سیم ها را به صورت جفت، به تعداد خاصی به یکدیگر می پیچند تا از دستگاه های دیگر الکتریکی بهره ای نگیرند و هم چنین از تداخل سیگنالی روی جفت های دیگر جلوگیری شود. به هر اندازه که تعداد تابیدگی جفت سیم ها زیاد می شود، قیمت کابل نیز افزایش پیدا می کند. میزان پیچش منجر به ایجاد شدن انواع کابل شبکه زوج سیم بهم تابیده، می شود که تحت عنوان Category شناخته شده است. افزایش پیچش زوج سیم های به یکدیگر، باعث کاهش تداخل الکترومغناطیسی می شود، بنابراین نویز پذیری کابل شبکه نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

انواع کابل زوج به هم تابیده

زمانی می توانیم یک شبکه موفق را راه اندازی کنیم که با انواع کابل های شبکه شناخت داشته باشیم. کابل زوج به هم تابیده شامل دو نوع کابل UTP (Unshielded Twisted) و کابل STP(Shielded Twisted Pair) می باشد که در ادامه مقاله به توضیح مختصری درباره آن ها خواهیم پرداخت.

کابل UTP

یک نوع از کابل های زوج به هم تابیده، کابل های UTP هستند که این کابل ها فاقد شیلد می باشند به همین از قیمت پایین تری نیز برخوردار هستند و معمولا از آن ها برای شبکه هایی استفاده می شود که داده از اهمیت کم تری برخوردار است. کابل های UTP بیشتر در اترنت و Fast Ethernet مورد استفاده قرار می گیرند. هم چنین این کابل ها، دارای ساختاری ساده می باشند.

کابل STP

نوع دیگری از کابل های زوج به هم تابیده، کابل های STP می باشند که این کابل ها دارای شیلد بوده و در شبکه های توکن رینگ و Gigabit Ethernet مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت از کابل های STP بیشتر در مکان هایی استفاده می شود که دارای نویز بیشتری هستند. مثلا از این نوع کابل ها برای کابل کشی فواصل زیاد یا هنگام قرار گرفتن در مکانی که نزدیک به میدان مغناطیسی بیشتر باشد (مانند کابل برق) استفاده می شود. در نام این کابل ها حروف S و F به کار رفته است که S نشانه شیلد و F نشانه فویل می باشد. از شیلد برای تخلیه اثرات القایی به ارت و از فویل برای جلوگیری از نویز استفاده می شود.

انواع کابل شبکه STP

کابل شبکه STP (کابل های شیلدار) دارای هفت نوع می باشد که می توانیم از آن ها در شبکه های کامپیوتری بهره ببریم.

کابل شبکه F/UTP : در این نوع کابل شبکه، یک فویل وجود دارد که به دور چهار جفت سیم یعنی تمام سیم ها قرار دارد.

کابل شبکه  U/FTP: در این نوع کابل شبکه، دور هر جفت سیم، یک فویل به صورت جداگانه قرار دارد.

کابل شبکه  SF/UTP: در این نوع کابل شبکه، یک شیلد و یک فویل وجود دارد که به دور چهار جفت سیم، یعنی تمام سیم ها قرار دارد.

کابل شبکه  S/UTP: در این نوع کابل شبکه، یک شیلد وجود داشته که  دور چهار جفت سیم یعنی تمام سیم ها قرار دارد.

کابل شبکه  F/FTP: در این نوع کابل شبکه، دور هر جفت سیم، یک فویل به صورت جداگانه و به دور چهار جفت سیم یعنی تمام سیم ها نیز یک فویل دیگر، قرار دارد.

کابل شبکه  S/FTP: در این نوع کابل شبکه، به دور هر جفت سیم، یک فویل به صورت جداگانه و یک شیلد دور چهار جفت سیم یعنی تمام سیم ها، قرار دارد.

کابل شبکه  SF/FTP: یکی از گران ترین انواع کابل شبکه، کابل شبکه SF/FTP است و در شبکه هایی اهمیت و امنیت بالایی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع کابل شبکه،  محافظ بافته شده و دور هر جفت سیم، یک فویل به صورت جداگانه قرار داشته و هم چنین دور چهار جفت سیم یعنی تمام سیم ها نیز، یک شیلد قرار دارد.

برندهای تولید کننده کابل شبکه

با توجه به این که یکی از مهم ترین اجزایی که برای تشکیل شبکه های کامپیوتری استفاده می شود، کابل شبکه است، انتخاب صحیح کابل شبکه تاثیر زیادی بر سرعت و عملکرد شبکه های کامپیوتری دارد. امروزه در تولید کابل شبکه، برندهای گوناگونی وجود دارند که در ادامه به توضیح برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

کابل شبکه نگزنس

یکی از کمپانی های فرانسوی در تولید تجهیزات شبکه، شرکت نگزنس می باشد. تجهیزاتی که در این شبکه تولید می شوند از کیفیت بالایی برخوردار هستند. یکی از محصولات تولیدی این شرکت که تنوع گسترده ای دارد، کابل شبکه می باشد. امروزه بعضی از کابل های شبکه نگزنس به بازارهای ایران ارائه شده است که به صورت زیر می باشد.

کابل شبکه Cat6: این نوع کابل در سه نوع UTP،FTP  و SFTP به بازارهای ایران ارائه شده است که بعضی از این کابل ها به صورت تست فلوک و برخی دیگر بدون تست می باشند. معمولا کابل های تست شده از قیمت بالاتری برخوردار می باشند.

کابل شبکه لگراند

یکی از مشهور ترین شرکت های فرانسوی در زمینه تولیدات تجهیزات شبکه، شرکت لگراند است. یکی از محصولات تولیدی این شرکت، کابل شبکه است که انواع گوناگونی از قبیل STP، UTP، SFTP و… دارد.

کابل Cat6

کابل Cat6 شامل چهار نوع SFTP، UTP، FFTP و FTP می باشد. این نوع کابل ها با روکش مختلفی از جمله روکش های PVC و روکش های  LSZH  تولید می شوند. روکش LSZH در برابر سوختن مقاومت بیشتری نسبت به روکش PVC  دارد به همین دلیل معمولا کابل هایی که روکش های LSZH دارند از قیمت بالاتری نسبت به کابل های با روکش PVC برخوردار هستند.

کابل  Cat5e

این نوع کابل ها نیز دارای دو نوعUTP  و FTP هستند که روکش های آن ها نیز PVC و  LSZH می باشد. معمولا از این کابل ها برای شبکه هایی استفاده می شود که به سرعت بالایی نیاز نداشته باشند.

کابل شبکه بلدن

یکی دیگر از شرکت هایی که در تولید تجهیزات شبکه فعالیت دارد، شرکت آمریکایی بلدن است که این شرکت توانسته محصولات با کیفیت بالایی تولید نماید. یکی از محصولات تولیدی این شرکت، کابل شبکه است که همانند شرکت نگزنس دارای دو دسته Cat5e و Cat6 می باشد. این کابل ها در دو نوع CCC (یعنی مغزی کابل از جنس مس می باشد) و نوع CCA (یعنی مغزی کابل از جنس آلومینیوم می باشد) به بازار ارائه می شوند. شرکت های بزرگ که نیاز به انتقال سریع اطالاعت دارند از کابل های شبکه مسی استفاده می کنند.

کابل شبکه دی لینک

عده زیادی از کاربران، شرکت دی لینک را در  حوزه تولید محصولاتی مانند روتر و مودم می شناسند در حالی که این شرکت در زمینه تولیدات کابل های شبکه نیز فعالیت خوبی دارد. کابل های تولید شده از شرکت دی لینک، دارای قیمتی نسبتا مناسب و عملکرد خوبی می باشند. از تولیدات شرکت دی لینک می توان به کابل های شبکه Cat5e، Cat6 و Cat6a اشاره نمود که بازارهای ایران عرضه می شوند.

کابل شبکه اشنایدر

یکی دیگر از شرکت های فرانسوی که در زمینه تولیدات کابل های شبکه فعالیت دارد، شرکت اشنایدر است که این شرکت کابل های شبکه را تحت دو برند به نام های اشنایدر دیجی و اشنایدر اکتاسی، تولید می کند. افرادی که می خواهند از بالاترین سطح تجهیزات و کابل های شبکه برای شبکه خود استفاده کنند بهتر است که از کابل های شبکه اشنایدر Cat7a که در بازارهای ایران عرضه شده اند، استفاده نمایند. همان طور که گفته شد کابل شبکه اشنایدر اکتاسی یکی از برندهای شرکت اشنایدر است در پنج دسته Cat5e، Cat6، Cat6a، Cat7 و Cat7a با استانداردهای UTP، FTP و SFTP تولید شده و به بازارهای ایران عرضه می شود. از آن جایی که کابل های شبکه اشنایدر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند، بنابراین نسبت به سایر کابل ها قیمت بالایی نیز دارند.

کاربردهای کابل های شبکه

کابل های UTP : همان طور که گفته شد این نوع کابل ها انواع مختلفی دارند و برای نام گذاری آن ها از حروف CAT که ازکلمه Category بر گرفته و به معنایی دسته بندی می باشد، استفاده شده است. یعنی کابل های شبکه از لحاظ پهنای باند، سرعت و دیگر خصوصیات الکترونیکی به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند. برای مثال کابل شبکه CAT6 یعنی کابل شبکه ای که از دسته ششم است.

کاربرد کابل cat1  تا کابل CAT5

معمولا ازاین نوع کابل ها برای انتقال صدا یا انتقال داده با سرعت های مختلف استفاده می شود.

کابل های Cat1 UTP برای انتقال صدا و سیم تلفن، مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه در بعضی از خانه های جدید، از کابل های Cat3 UTP و کابل های Cat5 UTP به جای کابل های Cat1 UTP استفاده می شود.

کابل های Cat2 UTP، نوع دیگری از کابل ها هستند که برای انتقال سرعتی برابر با چهار مگابیت در ثانیه دارند. معمولا امروزه استفاده از این کابل ها، رایج نمی باشد ولی ممکن است این کابل ها در بعضی از خانه های قدیمی در سیستم های تلفنی، وجود داشته باشند.

 برای مثال برای انتقال با سرعتی برابر با یک مگابیت درثانیه از کابل های CAT1 استفاده می شود. برای انتقال صدا و داده های با حداکثر سرعت چهارمگابیت در ثانیه، استفاده می شود. هم چنین برای آن که داده ها با سرعت حد اکثر ده مگابیت در ثانیه انتقال داده شوند ازکابل های CAT3  استفاده می شود. برای این که داده ها با سرعتی برابر با صد و پنجاه مگابیت در ثانیه انتقال داده شوند از کابل های CAT5 استفاده می شود. از این نوع کابل های شبکه در شبکه های کاری و خانگی استفاده می شود. برای فاصله های بالاتر از صد متر، بهتر است که از سایر تجهیزات شبکه یا پل استفاده شود، چون این موضوع ممکن است باعث ایجاد اختلال در شبکه شود که در نتیجه سرعت انتقال، کاهش پیدا می کند.

 کابل های CAT5e: نوع دیگری از کابل ها هستند که از آن ها برای انتقال داده در حد گیگابیت در ثانیه استفاده می شود. معمولا این نوع کابل ها در شبکه های اترنت و گیگا بیت اترنت، مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد کابل CAT6 تا کابل CAT8

از کابل های CAT6 برای انتقال داده با سرعتی برابر با هزار مگابیت درثانیه استفاده می شود. هم چنین کابل های CAT6a برای انتقال داده با سرعت ده هزار مگابیت در ثانیه مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از پر کاربرد ترین کابل های شبکه، کابل های CAT5e و کابل های CAT6 می باشند. ازکابل های CAT7 نیز برای انتقال با سرعت ده هزار مگابیت درثانیه استفاده می شود. این نوع کابل ها نیز برای برقراری ارتباطات بین سرورها و سوییچ های شبکه مورد استفاده قرار می گیرند.

 کابل های CAT8، نوع دیگر از کابل ها هستند که سرعت بسیار بالا و پهنای باند فوق العاده ای نظیر دو گیگاهرتز دارند و به صورت محدودی به بازار ارائه می شوند.

Cat  یا Category در انواع کابل های شبکه

کابل های UTP انواع گوناگونی دارند که از آن ها برای کاربردهای مختلفی استفاده می شود. نصب، توسعه و عیب یابی این نوع کابل ها به آسانی انجام می گیرد.

در حقیقتی عددی با واژه CAT نوشته می شود که میزان سرعت، نویز پذیری و پهنای باند را نشان می دهد. هر چقدر که این عدد بیشتر باشد سرعت انتقال نیز بیشتر خواهد بود.

قیمت کابل شبکه

برای راه اندازی یک شبکه، به کابل شبکه نیاز است. به عبارتی دیگر، یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده شبکه های کامپیوتری، کابل های شبکه می باشند. از کابل های شبکه برای انتقال داده و صدا در سرعت های مختلف استفاده می شود و به عبارتی تنها راه برقراری ارتباط در شبکه های کامپیوتری سیمی، کابل شبکه است و بدون وجود کابل شبکه نمی توان شبکه کامپیوتری را ایجاد نمود. کابل های شبکه دارای برندهای مختلفی هستند که هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود دارند و از این قیمت های متفاوتی را نیز دارند.

کابل های شبکه با توجه به این که کاربردهای گوناگونی دارند، دارای انواع مختلفی نیز می باشند که در این مقاله به توضیح مختصری درباره آن ها پرداختیم.

به صورت کلی سه نوع کابل شبکه اصلی وجود دارد که می توان به کابل شبکه زوج به تابیده، کابل شبکه کواکسیال و کابل شبکه فیبر نوری اشاره نمود. یکی از متداول ترین نوع کابل شبکه یا کابل LAN، کابل شبکه زوج به هم تابیده می باشد. کابل شبکه در دو نوع شیلدار و بدون شیلد وجو دارند. در حقیقت برای این که از نویز های داخلی و خارجی جلوگیری شود، از شیلد استفاده می شود.

در حالت کلی، کابل شبکه به دو نوع STP و UTP تقسیم بندی می شود که کابل های STP به معنای زوج به هم تابیده شیلدار هستند و کابل های UTP نیز به معنای زوج به تابیده بدون شیلد می باشند. این شیلد در بعضی از کابل های شبکه به دور هر جفت سیم به صورت جداگانه پیچیده شده و در سایر کابل های شبکه روی تمام جفت سیم ها (به صورت کلی) پیچیده شده است.

کابل های شبکه به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که سیم های تلفن، اولین دسته از سیم های بهم تابیده می باشند یعنی در Cat1 قرار می گیرند. Cat1 برای ارسال سیگنال های صوتی مورد استفاده قرار می گیرند ولی برای انتقال داده ها از Cat2 به بعد، استفاده می شود. معمولا این دسته ها از لحاظ نویز پذیری و پهنای باند متفاوت می باشند.