تفاوت پچ کورد و کابل شبکه و اشتباهاتی نباید نصابان انجام دهند

تفاوت پچ‌ کورد با کابل شبکه از مسائلی می‌باشد که بیشتر اوقات ذهن بسیاری از کاربران و مشتریان را مشغول می‌کند. استفاده از تجهیزات شبکه در زندگی روزمره بسیاری از ما قرار داشته ولی اغلب مردم وقتی صحبت از کابل شبکه در مقابل پچ‌ کورد شبکه می‌شود گیج می‌شوند. اما نگران نباشید، زیرا  تمرکز این مقاله بر تفاوت کابل شبکه در مقابل پچ کورد شبکه خواهد بود.

پچ کورد، یک کابل نوری است که نقش حیاتی در عملکرد تجهیزات نوری و الکتریکی دارد. کابل پچ، دو دستگاه الکترونیکی یا نوری را برای مسیریابی سیگنال به هم متصل کرده و موجب می شود که سیستم با سرعت و پهنای باند بالاتری کار کند.

غالبا از پچ کورد برای اتصال اجزا و تجهیزات شبکه مثل پچ پنل و سوئیچ شبکه به یکدیگر استفاده می شود؛ همچنین این کابل به منظور انتقال صدا و تصویر، سوئیچ های متصل به کامپیوتر یا روتر نیز کاربرد دارد. پچ کورد به نام کابل پچ نیز شناخته می شود. دو طرف پچ کوردها دارای سوکت بوده و معمولا برای اتصال تجهیزات و دستگاه های نزدیک به هم استفاده می شوند. در ادامه به تفاوت پچ کورد و کابل شبکه و معرفی انواع کابل پچ پرداخته می شود.

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه و اشتباهاتی که نصابان نباید انجام دهند

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه و اشتباهاتی که نصابان نباید انجام دهند

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه و اشتباهاتی که نصابان نباید انجام دهند

کابل شبکه به کابل هایی اطلاق می شود که برای راه اندازی شبکه ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و وظیفه انتقال اطلاعات را به عهده دارند. این کابل در متراژهای گوناگون وجود دارد و کاربران می توانند با توجه به کاربرد، آن را به میزان دلخواه بریده و سوکت بزنند. از جمله تفاوت های کابل شبکه و پچ کورد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • متراژ پچ کورد نسبت به کابل شبکه کوتاه تر است که موجب افزایش سرعت تبادل اطلاعات، کاهش نویز، صرفه جویی در زمان اتصال کابل ها و کاهش آسیب به کابل ها می شود.
 • اندازه کابل های شبکه معمولا 100 متری است اما پچ کوردها در اندازه نیم متر تا 20 متر در بازار موجود هستند.
 • دو طرف پچ کورد دارای سوکت بوده و به همین دلیل استفاده از آنها راحت تر است اما برای استفاده از کابل شبکه باید آن را در متراژهای مورد نظر بریده و سوکت بزنید؛ بنابراین پچ کورد موجب صرفه جویی در وقت و هزینه و افزایش سرعت کار می شود.
 • از آنجایی که در زمان سوکت زدن به کابل شبکه احتمال بروز خطا وجود دارد، ممکن است انتقال داده ها با مشکل مواجه شود؛ اما پچ کوردها در کارخانه تولید کننده و با دستگاه های مجهز سوکت گذاری و تست می شوند و کیفیت انتقال داده ها توسط آنها بهتر است.
 • استفاده از پچ کورد راحت تر از کابل شبکه است و در رنگ های مختلفی تولید می شود که موجب نظم بیشتر شبکه می شود.

نصابان باید توجه داشته باشند که پچ کوردها طول مشخصی دارند و برای مسافت های طولانی بهتر است از کابل شبکه استفاده کنند. به علاوه جنس کابل های استاندارد، یک واحد جامد مسی با روکش است و در مقایسه با پچ کورد که از رشته های نازک مسی و روکش تشکیل شده، برای مسافت های طولانی مناسب تر بوده و افت سیگنال کمتری خواهد داشت.

انواع پچ کورد شبکه، کارایی و مشخصات

انواع پچ کورد شبکه، کارایی و مشخصات

انواع پچ کورد شبکه، کارایی و مشخصات

دو طرف پچ کورد فیبر نوری به کانکتور فیبر نوری متصل است و انواع آن از نظر کارنکتور به انواع زیر تقسیم می شود.

 1. پچ کورد فیبر نوری LC :

  این پچ کورد مجهز به کانکتور LC بوده که دارای بدنه پلاستیکی، فرول 1.25 میلیمتری از جنس سرامیک و از نوع فشار و چفت شونده است. از این کانکتور به واسطه ابعاد کوچکی که دارد، می توان در مناطق پرتراکم استفاده کرد. پچ کورد LC یکی از پرکاربردترین کابل های پچ است و در کاهش نویز نقش مؤثری دارد.
 2. پچ کورد فیبر نوری SC :

  پچ کورد SC دارای کانکتور مربعی شکل و از نوع فشار و کشش است و می توان از آن برای 1000 چرخه اتصال استفاده کرد. این پچ کورد ساده و مقرون به صرفه در ارتباطات داده ها و فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. پچ کورد فیبر نوری FC :

  این پچ کورد دارای کانکتور FC پیچشی است که در حالت های سینگل مود و مولتی مود کارایی دارد. این پچ کورد در محیط هایی با لرزش بالا استفاده می شود.
 4. پچ کورد فیبر نوری ST :

  این پچ کورد دارای کانکتور سرنیزه ای و فرول 2.5 میلیمتری فنری است. استفاده از پچ کورد ST به دلیل داشتن نوک صاف و مستقیم راحت است. با این کانکتور می توان تا 500 بار بدون بروز هیچ مشکلی به کار برد. پچ کورد ST در شبکه های محلی ساختمان ها و دانشگاه ها کاربرد دارد.
 5. پچ کورد فیبر نوری MTRJ :

  این پچ کورد با محفظه و فرول پلاستیکی قابلیت نگه داشتن دو هسته فیبر را دارد و به دو صورت نر(دارای پین فلزی) و ماده(بدون پین) در بازار موجود است.
 6. پچ کورد فیبر نوری E2000 :

  این پچ کورد به صورت اتوماتیک باز و بسته می شود و دارای دریچه فنری برای محافظت از فرول در مقابل گرد و غبار است. پچ کورد E2000 نسبت به سایر محصولات گران قیمت تر است.

همچنین پچ کوردها از لحاظ پهنای باند به Cat1 تا Cat8 تقسیم می شوند که امروزه پچ کوردهای Cat6، Cat5e و Cat6a بیشترین کاربرد را دارند. به عنوان مثال Cat6 از پهنای باند 250 مگاهرتز پشتیبانی می کند.

انواع پچ کورد از لحاظ نوع شیلد

انواع پچ کورد از لحاظ نوع شیلد

انواع پچ کورد از لحاظ نوع شیلد

 • U/UTP یا UTP: پچ کورد و سوکت فاقد شیلد است.
 • FTP یا F/UTP: دور همه زوج ها و سوکت ها شیلد دارد.
 • S/UTP: دارای یک شیلد کلی دور همه زوج ها و سوکت های شیلد دار است.
 • SFTP یا SF/UTP: هر چهار زوج یک شیلد دارند و سوکت ها شیلددار هستند.
 • S/FTP: دارای یک شیلد کلی دور همه زوج ها و یک فویل دور هر زوج و سوکت های شیلددار است.
 • F/FTP یا FFTP: دارای فویل دور زوج های تابیده شده و همه زوج ها و سوکت شیلددار است.
 • U/FTP: دارای فویل دور هر زوج و سوکت شیلددار است.

کابل اترنت چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل اترنت چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل اترنت چیست و چه کاربردی دارد؟

کابل اترنت (Ethernet) در واقع نوعی پروتکل در سیستم کابل کشی شبکه است که در شبکه محلی (LAN)، شبکه شهری (MAN) و شبکه جهانی (WAN) مورد استفاده قرار می گیرد؛ به عنوان مثال کابل فیبر نوری، کابل کراس اور و کابل کواکسیال در این دسته گنجانده می شوند.

کابل اترنت به دو صورت کابل فیبر نوری و کابل شبکه مسی برای انتقال داده ها به وسیله یک رسانه خاص استفاده می شود؛ به علاوه این کابل ها برای اتصال روترها، کامپیوترهای شخصی و سوئیچ ها به عنوان رسانه ای برای انتقال داده ها و منبع تغذیه کاربرد دارند.

آیا می توان از پچ کابل به عنوان کابل اترنت استفاده کرد؟

آیا می توان از پچ کابل به عنوان کابل اترنت استفاده کرد؟

آیا می توان از پچ کابل به عنوان کابل اترنت استفاده کرد؟

با توجه به اینکه اندازه پچ کابل از کابل اترنت کوتاه تر است اما به دلیل یکسان بودن عملکرد آنها می توان از پچ کورد به عنوان کابل اترنت نیز استفاده کرد.

معرفی بهترین کابل پچ های موجود در بازار

معرفی بهترین کابل پچ

معرفی بهترین کابل پچ

قبل از خرید کابل پچ باید در مورد شبکه، ساختار کابل و مکان مورد نظر اطلاعات لازم را داشته باشید؛ همچنین قبل از هرید از طریق تست فلوک از کیفیت کابل اطمینان حاصل کنید. بهترین کابل پچ در بازار متعلق به برندهای لگراند، نگزس، بلدن و امپ هستند.

برندهای امپ و بلدن تولید کننده پچ کوردهایی با متراژ بیشتر از 30 متر هستند و برندهای پی اف سی، نگزس و لگراند در تولید و ساخت پچ کوردهای شیلددار شهرت دارند؛ بنابراین شما می توانید با توجه به نیاز و کاربرد پچ کورد مناسب را تهیه فرمایید.

محصولات مرتبط

patch cord indoor 1

پچ کورد فیبر نوری Indoor

پچ کورد فیبر نوری Indoor

FIBER OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

PATCH CORD CAT6 UTP INDOOR

Patch Cord CAT6 UTP Indoor

Patch Cord CAT6 UTP Indoor

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟