کابل Cat 8 چیست و چه مزایایی دارد؟

یکی از ملزومات مهم و پر کابرد شبکه های کامپیوتری، کابل های شبکه می باشند. به مجموعه ای از سیم های مسی یا شیشه ای که به وسیله یک روکش محافظت شده اند، کابل شبکه می گویند که معمولا از آن ها برای اتصال و انتقال اطلاعات بین کامپیوترها، شبکه های کامپیوتری، سوییچ ها و … استفاده می گردد.  

اگر در شبکه ای، کابل های نا متناسب با شبکه نصب و راه اندازی شوند، مشکلات زیادی را در شبکه ایجاد خواهند کرد. برای مثال کاربران باید مدت زمان زیادی در انتظار دریافت فایل چند رسانه ای خود باشند و …

کابل های شبکه انواع مختلفی دارند که با استانداردها و  ظرفیت های مختلفی به بازار ارائه می شوند. یکی از جدید ترین کابل های استانداردی که به بازار عرضه می شود، کابل Cat 8 می باشد که این نوع کابل ها برای انجام پروژه های خاصی مورد استفاده قرار می گیرند.

جالب است بدانید عددی همراه واژه Cat نوشته می شود، بیانگر میزان سرعت، پهنای باند و نویز پذیری است و هر چقدر که بیشتر باشد، نوع کابل پیشرفته تر بوده و در نتیجه سرعت انتقال نیز بالاتر خواهد بود.

کابل Cat 8 چیست؟

کابل Cat 8 چیست؟

کابل Cat 8 چیست؟

کابل Cat 8 یکی از انواع کابل های شبکه می باشد که از زوج سیم های بهم تابیده مسی تشکیل می شوند. در حقیقت زوج سیم های بهم تابیده یک میدان مغناطیسی دارند که سیگنال ها می توانند از آن عبور کنند. همچنین این نوع کابل داری شیلد یا حفاظ الکتریکی نیز می باشد.

به عبارتی دیگر یکی از جدید ترین کابل های مسی شبکه، کابل Cat 8 است. کابل Cat 8 دارای پهنای باند فوق العاده ای نظیر دو گیگا هرتز می باشد. این نوع کابل می تواند سی الی سی وشش متر کابل کشی را پشتیبانی کند. همچنین کابل Cat 8 دارای سرعت بسیار بالایی است به طوری که قادر است سرعتی برابر با بیست و پنج گیگا بایت بر ثانیه و در بعضی از موارد سرعتی برابر با چهل گیگا بایت بر ثانیه را پشتیبانی کند.

از لحاظ ظاهری، کابل Cat 8 مانند سایر کابل ها می باشد.  

از کابل Cat 8 برای اتصال تلویزیون، ویدیو، داده های کامپیوتری، داده های صوتی و سایر سیستم های داده به یک دیتا سنتر استفاده می شود.

کابل Cat 8 به دو گروه تقسیم می شود که شامل Cat 8.1 و Cat 8.2 می باشد.

در گروه اول یعنی Cat 8.1 از سوکت های معمولی استفاده می شود که یکی از پر کاربرد ترین سوکت های آن، سوکت RJ-45  می باشد. از کابل های شبکه Cat 8.1 بیشتر برای انتقال اطلاعات در سرعتی برابر با بیست و پنچ گیگابیت بر ثانیه استفاده می شود، در حالی که برای انتقال اطلاعات در سرعتی برابر با چهل گیگابیت بر ثانیه از کابل شبکه دوم یعنی Cat 8.2 استفاده می شود. در این نوع کابل ها سوکت GG-45 مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از ویژگی های مهمی که کابل های شبکه Cat 8 دارند، این است که با کابل های نسل قبل از خود ( کابل های Cat 1، Cat 2 تا Cat 7 ) سازگار هستند. به عبارتی دیگر می توان گفت که کابل های Cat 8 در شبکه های قدیمی تر نیز، مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل Cat 8 چه مزایایی دارد؟

کابل Cat 8 چه مزایایی دارد؟

کابل Cat 8 چه مزایایی دارد؟

همان طور که گفته شد کابل Cat 8 سرعت بالایی دارد بنابر این معمولا از این نوع کابل ها برای فواصل کوتاه استفاده می شود و برای سیم کشی های اداری با فاصله های خیلی زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند. به عبارتی دیگر می توان گفت که بهتر است از این نوع کابل ها برای فواصل کوتاه (سی تا سی و شش متری) استفاده کرد. برای مثال اگر برای فاصله های خیلی زیاد، از کابل Cat 8 استفاده شود، سرعت و فرکانس داده را پایین خواهد آورد. به همین دلیل توصیه می شود که این نوع کابل ها در شبکه هایی مورد استفاده قرار گیرند که فاصله بین سرورها یا سوییچ ها خیلی کم باشد. استفاده از این کابل ها در شبکه های  کوچک و حتی متوسط  نیز توصیه نمی شود.

مزایای کابل Cat 8

استفاده از کابل Cat 8 مزایای زیادی دارد که برخی از مهم ترین مزایا و ویژگی های آن عبارتند از :  

  • کابل Cat 8 نسبت به سایر کابل های قبل از خود، از سرعت بالا تر، فرکانس و پهنای باند بیشتری برخوردار است.
  • از کابل Cat 8 فقط در دیتاسنتر استفاده می شود.
  • هر چقدر که میزان تاب در زوج سیم های بهم تابیده بیشتر باشد، فرکانس نیز بیشتر خواهد بود. میزان تاب در زوج سیم های بهم تابیده کابل Cat 8 بالا است در نتیجه دارای فرکانس زیادی نیز خواهد بود.
  • کابل های Cat 8 دارای شیلد یا محافظ الکتریکی هستند.
  • کابل Cat 8 انواع مختلفی دارد که در دو نوع Cat 8.1 و Cat 8.2 تولید می شوند.
  • استفاده از کابل های نسل Cat 8 در فاصله های کم، مانند فاصله سی و شش متری مناسب می باشند.
  • برای افزایش میزان تاب در زوج سیم های بهم تابیده در کابل Cat 8 باید دور هر زوج سیم های بهم تابیده آن، نیز شیلد قرار داشته باشد. از آن جایی که کابل های نسل Cat 8 هم میزان تاب زوج سیم های بهم تابیده در آن زیاد است و هم شیلدار می باشند بنابراین این نوع کابل ها از لحاظ قیمت نسبت به سایر کابل ها گران تر هستند.
نتیجه گیری

یکی از مهم ترین و پر کاربرد ترین ملزومات شبکه ها در سراسر دنیا، کابل شبکه می باشد. کابل های شبکه انواع مختلفی دارند که با توجه به ساختار و توپولوژی سیستم، انتخاب می شوند.

یکی از جدید ترین کابل های شبکه مسی، کابل Cat 8 نام دارد. کابل Cat 8 از زوج سیم های بهم تابیده تشکیل شده است. این نوع کابل دارای پهنای باندی برابر با دو گیگا هرتز است. سرعت داده در این نوع کابل ها بیست و پنج گیگا بایت بر ثانیه و در بعضی از موارد چهل گیگابایت بر ثانیه می باشد. همچنین این نوع کابل ها برای کابل کشی در فواصل کم مانند سی تا سی و شش متری مناسب هستند.

یکی از مهم ترین ویژگی های کابل Cat 8  این است که با انواع کابل ها سازگار هستند یعنی در شبکه های قدیمی تر نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل Cat 8  کاربردها و مزایای زیادی دارد که از جمله می توان به اتصال تلویزیون، ویدیو، داده های صوتی، داده های رایانه ای و سایر سیستم ها به یک دیتا سنتر اشاره کرد.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟