کابل کواکسیال rg59 چیست؟

یکی از کابل‌های کواکسیال رایج کابل rg59 است. یکی از رایج‌ترین کابل‌هایی که در پشت تلویزیون استفاده می‌شود، کابل کواکسیال است. این معمولاً یک کابل گرد نسبتاً سفت، بادوام و دارای یک سنجاق مسی در نوک آن است. این نوک همچنین دارای یک درپوش پیچی است که به شما امکان می‌دهد کابل را درون تلویزیون یا دستگاه ماهواره ببندید؛ به عبارت دیگر، شما در جایی از تنظیمات تلویزیون و مانند آن، به یک کابل کواکسیال نیاز خواهید داشت. کابل‌های کواکسیال انواع مختلفی دارد که یک نوع رایج آن rg59 نام دارد.

آشنایی با کابل rg59 و کاربرد آن

همان طور که گفته شد rg59 نوع خاصی از کابل کواکسیال است. این نوع کابل غالبا برای اتصالات سیگنال‌های ویدئویی برای برنامه‌های پهنای باند با فرکانس پایین (زیر ۵۰ مگاهرتز) قابل استفاده است. مقاومت ظاهری این نوع کابل ۷۵ اهم بوده و از یک فلز رسانای مسی AWG20 و محافظی از یک نوار مسی قلع ساخته شده است که با مقاومت ظاهری یک آنتن دو قطبی در فضای آزاد مطابقت دارد.

کابل rg59 و دیگر انواع کابل کواکسیال به دلیل لایه عایق داخلی که دارند دارای شکل ظاهری ضخیم و گردی هستند. اندازه آن باعث شده تا با انواع کابل ‌ها مانند جفت پیچ خورده و کابل اترنت قابل‌تمایز باشد.

کاربرد عمده کابل rg59 برای درگاه دستگاه تلویزیون، ماهواره و دوربین مدار بسته است.

دو مزیت عمده استفاده از کابل rg59 در سیستم‌های مدار بسته

دو مزیت عمده استفاده از کابل rg59 در سیستم‌های مدار بسته

دو مزیت عمده استفاده از کابل rg59 در سیستم‌های مدار بسته

  1. کابل rg59 محافظ، عایق و هسته نازک‌تری نسبت به دیگر نوع‌های کابل کواکسیال دارد و همین امر موجب می‌شود کمتر در معرض تداخل باشد.
  2. یکی دیگر از مزایای این کابل، انعطاف پذیری آن است. نصب کنندگان ترجیح می‌دهند هنگام نصب دوربین‌های مدار بسته، با کابل انعطاف پذیرتری کار کنند زیرا فضای کار آن‌ها بسیار کم است.

انواع کابل rg59

انواع کابل rg59

انواع کابل rg59

کابل rg59 را از لحاظ رنگ و کیفیت می‌توان به انواع مختلف تقسیم کرد. این نوع کابل به دلیل اینکه هنگام کار قابل شناسایی باشند معمولا در بازار به هشت رنگ مختلف موجود هستند.

کاربرد کابل کواکسیال

کابل‌های کواکسیال نوعی کابل انتقال سیگنال هستند که برای عبور سیگنال‌های الکتریکی بین دستگاه‌ها، سیستم‌ها یا اجزا استفاده می‌شوند. در حالی که کابل الکتریکی استاندارد از یک یا چند سیم تشکیل شده است از طریق آن‌ها جریان الکتریکی عبور می‌کند. کابل کواکسیال برای عبور سیگنال‌های فرکانس رادیویی (RF) به شکل یک موج الکترومغناطیسی عرضی استفاده می‌شود. طراحی کابل کواکسیال از یک رسانای داخلی احاطه شده توسط یک لایه دی الکتریک بوده، سپس در یک ساندویچ استوانه‌ای محصور می‌شود که شامل لایه‌های اضافی محافظ و همچنین دارای یک محافظ خارجی برای جلوگیری از آسیب به اجزای حامل سیگنال در هنگام نصب یا از محیط است. کابل‌های کواکسیال معمولاً به‌عنوان خطوط انتقال استفاده می‌شوند و می‌توانند سیگنال‌های با فرکانس بالا را با افت کم انتقال دهند.

تفاوت کابل rg59 و کابل rg58

کابل rg58 یا کابل کواکسیال ۵۰ اهم است و معمولا برای ارتباطات رادیویی و شبکه‌های ارتباطی اترنت استفاده می‌شود. در حالی که کابل rg59 ، کابل کواکسیال ۷۵ اهم است که برای دوربین مدار بسته و تلویزیونی کابلی مورد استفاده دارد.

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟