چگونه کیستون (Keystone) بزنیم؟ + رنگ بندی کیستون شبکه

فیلم آموزش نصب کیستون

برای آموزش نحوه کیستون زدن کابل شبکه فیلم بالا را مشاهده کنید. همچنین در ادامه آموزش تصویری کیستون زدن و نصب کیستون وجود دارد. با ما همراه باشید.

برای ایجاد باکس کیستون نود شبکه یا افزایش طول کابل بین کابل کشی نمی توان کل کابل شبکه را عوض کرد. به همین منظور باید از قطعات و ابزار خاصی برای افزایش طول کابل و اتصال کابل ها استفاده کرد که کیستون نام دارند. در صورتی که کیستون ها در نودها به همراه باکس به کار روند، به آن ها پریز شبکه می گویند. در این مقاله قصد صفر تا صد آموزش نحوه نصب  کیستون شبکه را داریم که در ابتدا را معرفی می کنیم.

برای نصب کیستون چه ابزارهایی لازم است؟

برای نصب کیستون چه ابزارهایی لازم است؟

برای نصب کیستون چه ابزارهایی لازم است؟

ابزارهای مختلفی برای نصب کیستون کابل شبکه وجود دارد که در ادامه به توضیح هر کدام می پردازیم.

 1. پانچ شبکه:  این ابزار انواع گوناگونی دارند که برای کیستون زدن می توان از پانچ ساده به کاربرد.
 2. سیم چین: این ابزار بین قطع یا کوتاه کردن سیم ها استفاده می شود.
 3. کابل لخت کن: با استفاده از این ابزار می توان جهت لخت کردن و کندن روکش سیم ها در مراحل نصب کیستون شبکه بهره برد.
 4. کابل: تعداد زیادی کابل در زمان نصب کیستون شبکه مورد نیاز می باشد.
 5. کیستون: اصلی ترین ابزار در مراحل نصب کیستون شبکه همین کیستون است که انواع متفاوتی دارند و باید بسته به نیاز کیستون مناسب را انتخاب کرد. بهتر است از نوعی کیستون استفاده کرد که قابلیت استفاده تکی داشته باشد و بتوان از آن در پچ پنل ها نیز استفاده کرد.

آموزش مرحله به مرحله نصب کیستون شبکه

آموزش مرحله به مرحله نصب کیستون شبکه

آموزش مرحله به مرحله نصب کیستون شبکه

چگونه کیستون (Keystone) بزنیم؟

در نصب کیستون شبکه باید هفت مرحله را به ترتیب انجام دهید که به شرح زیر می باشند.

 • مرحله اول: تعیین کیستون با رنگ مناسب

از لحاظ ظاهری کیستون ها با هم فرق دارند و در تمام آن ها برچسب رنگ وجود دارد. برای نصب کیستون شبکه باید این رنگ بندی توجه کرد و با توجه به آن باید نوع سیم بندی شبکه را انجام داد.

 • مرحله دوم : سیم بندی کیستون ها

معمولا کیستون ها دارای سیم بندی A و B هستند. وقتی کیستون کلاس B را انتخاب می کنید رنگ های داده شده متفاوت با چیزی است که در سوکت زدن استفاده می گردد. در کیستون کلاس B چیدمان رنگ ها از سمت سفید، نارنجی شروع می شود و به قهوه ای ختم می گردد.

 • مرحله سوم: سوکت زنی کیستون ها

برای سوکت زدن باید به وسیله کابل لخت کن، کابل را به اندازه ۳ تا ۴ سانتیمتر لخت کرد و روکش آن را برداریم. در نتیجه باید از کابل یک رشته ی ابریشمی نگهدارنده را به صورت کامل جدا نماییم.

 • مرحله چهارم: باز کردن رشته ها

در حین انجام کار ممکن است رشته هایی به صورت هم پیچیده و دوبل وجود داشته باشند که باید توسط ابزار مناسب رشته ها را از هم جدا و صاف کرد.

 • مرحله پنجم: چینش

در این مرحله باید بر طبق برچسب رنگ پشت کیستون، کار چینش را انجام دهیم. برای مثال اگر کلاس کیستون B انتخاب شود، رنگ ها به شرح زیر در چنیش کمک می کنند. در کیستون های مختلف، چینش رنگ رشته ها متفاوت است و در زمان نصب کیستون شبکه باید با توجه به برچسب رنگ سوکت، چینش را انجام داد.

 1. از سمت راست و بالا: رنگ سبز و سفید، سبز
 2. از سمت چپ: آبی و سفید، آبی
 3. از سمت راست پائین: قهوه ای و سفید، قهوه ای
 4. از سمت چپ پائین: نارنجی و سفید، نارنجی
 • مرحله ششم: استفاده از پانچ کیستون شبکه

استفاده از پانچ برای ثابت شدن رشته ها در جای خود کاربرد دارد. برخی از پانچ ها قابلیت قطع اضافات رشته ها در حین فیکس کردن آن ها را دارند. در نهایت برای اینکه کابل ها در جای خود محکم شوند باید از قطعات جانبی دارای تیغه های پلاستیکی استفاده کرد.

 • مرحله هفتم: تست کیستون

بعد از پایان یافتن مراحل نصی کیستون شبکه، یک سمت کیستون حالت مادگی می گیرد که باید تستی روی آن انجام شود تا از درست بودن فرایند نصب اطمینان حاصل کنیم.

از یک کابل پچ کورد و یا کابل شبکه ی آماده برای انجام تست کیستون استفاده می کنیم. برای این کار باید یک طرف کابل پچ کورد را به کیستون بزنیم و سمت دیگر کیستون نصب شده را به سوکت وصل می کنیم. سپس سمت دیگر کابل پچ کورد نیز باید به یک دستگاه متصل شود تا از نتیجه تست کیستون شبکه مطمئن شویم.

رنگ بندی کابل شبکه در کیستون

رنگ بندی کابل شبکه در کیستون

رنگ بندی کابل شبکه در کیستون

رنگ بندی کابل شبکه همان چینش سیم های کابل شبکه است که به کاربرد سیم های زوجی در کابل شبکه و سوکت شبکه گفته می شود. برقراری نوع ارتباط مورد نظر می تواند اهمیت رعایت رنگ بندی صحیح در اتصال سوکت به کابل شبکه را نشان دهد.

کیستون (Keystone) یک قطعه کوچک است که به عنوان رابط بین پریز شبکه، کابل شبکه و کامپیوتر به کار می رود. بر اساس کابل کیستون شبکه در دو دسته CAT5 ,CAT6 قرار می گیرند. سازنده گان مختلف اقدام به تولید انواع کیستون با استفاده از تغییرات اندک در رنگ ها می نمایند. کیستون ها برچسب های رنگی را بر بدنه خود دارند که بر اساس استاندارد A و B ترتیب رنگ ها نشخص شده است.

محصولات مرتبط

KEYSTONE CAT6A UTP

کیستون CAT6A UTP

کیستون CAT6A UTP

KEYSTONE CAT6A SFTP 1

کیستون CAT6A SFTP

کیستون CAT6A SFTP

KEYSTONE CAT6 SFTP 1

کیستون CAT6 SFTP

کیستون CAT6 SFTP

KEYSTONE CAT6 UTP 1

کیستون CAT6 UTP

کیستون CAT6 UTP

اشتراک گذاری مقاله

2 دیدگاه در “چگونه کیستون (Keystone) بزنیم؟ + رنگ بندی کیستون شبکه

 1. پیمان گفت:

  خیلی عالی بود کاشکی فیلم هم میذاشتید

  1. فیبر ارتباط گفت:

   سلام پیمان عزیز چشم سعی می کنیم در آینده حتما فیلم تهیه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟