تفاوت پهنای باند با سرعت اینترنت

ممکن است درباره دو اصطلاح پهنای باند و سرعت زیاد شنیده باشید این دو اصطلاح کاملا متفاوت از یکدیگر هستند. گرچه معمولاً به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. اگر شما نمی‌دانید که این دو اصطلاح چگونه به کار می‌روند ممکن است پهنای باند را با سرعت اشتباه بگیرید که این امر باعث سردرگمی شما می‌شود. ما دراین مطلب به تشریح پهنای باند و سرعت می‌پردازیم تا بیشترشما را با این موضوع آشنا کنیم.

آیا واقعاً می توانیم سرعت شبکه را با پهنای باند شبکه مقایسه کنیم؟ گرچه این دو موضوع به هم پیوسته‌اند، اما آنها دو چیز بسیار متفاوت هستند. در حالی که سرعت شبکه سرعت انتقال داده را از یک سیستم مبدا به یک سیستم مقصد در کابل شبکه یا فیبر نوری اندازه گیری می‌کند، پهنای باند شبکه مقدار داده‌ای است که می‌تواند درهر ثانیه منتقل شود (اندازه لوله). این دو را با هم ترکیب کنید، و آنچه را که به عنوان توان شبکه شناخته می‌شود خواهید داشت.

پهنای باند اینترنت Bandwidth چیست؟

پهنای باند اینترنت Bandwidth چیست؟

پهنای باند اینترنت Bandwidth چیست؟

پهنای باند به عنوان مقدار داده‌ای قابل انتقال از یک نقطه به نقطه دیگر در داخل شبکه در مدت زمان مشخصی اندازه ‌گیری می‌شود. به طور معمول، پهنای باند بصورت bitrate بیان می‌شود و در بیت در ثانیه (bps) اندازه گیری می‌شود.

اصطلاح پهنای باند به ظرفیت انتقال یک اتصال اشاره دارد و هنگام تعیین کیفیت و سرعت شبکه یا اتصال به اینترنت، فاکتور مهمی است.

برخی از اندازه گیری‌ها برای محاسبه جریان داده‌های فعلی استفاده می‌شود، در حالی که برخی دیگر حداکثر جریان، جریان معمولی یا آنچه جریان خوب در نظر گرفته می‌شود را اندازه گیری می‌کنند.

پهنای باند در چندین زمینه فناوری دیگر نیز مفهوم کلیدی است. به عنوان مثال، در پردازش سیگنال، برای توصیف تفاوت فرکانس‌های بالا و پایین در انتقال مانند سیگنال رادیویی استفاده می‌شود و به طور معمول در واحد هرتز اندازه گیری می‌شود.

پهنای باند را می‌توان با آب جاری شده از یک لوله مقایسه کرد. پهنای باند سرعت جریان آب (داده) از طریق لوله (اتصال) در شرایط مختلف است. به جای بیت در ثانیه، ممکن است گالن را در دقیقه اندازه بگیریم. مقدار آبی که احتمالاً می‌تواند از طریق لوله جریان داشته باشد نشان دهنده حداکثر پهنای باند است، در حالی که مقدار آبی که در حال حاضر از طریق لوله جریان دارد نشان دهنده پهنای باند فعلی است.

تعریف پهنای باند

تعریف پهنای باند

تعریف پهنای باند

به عبارت دیگر در ارتباطات پهنای باند به تفاوت بین بالاترین و پایین‌ترین محدوده فرکانس در سیگنال‌ها اشاره می‌کند که با واحد هرتز (Hertz) اندازه گیری می‌شود. پهنای باند در علوم الکترونیک و پردازش سیگنال و نور نیز به همین معنی است. برای ارتباطات شبکه‌ای پهنای باند به حداکثر میزان انتقال اطلاعات که می تواند در یک وهله زمانی بر روی رسانه ارتباطی منتقل شود اشاره می‌کند

پهنای باند در ابتدا بیت در ثانیه اندازه گیری و به صورت bps بیان می‌شد. با این حال، شبکه‌های امروزی معمولاً پهنای باند بسیار بالاتری دارند که با استفاده از چنین واحدهای کوچکی می توانند راحت بیان شوند. اکنون معمولاً مشاهده اعداد بالاتری است که با پیشوندهای متریک نشان داده می شوند، مانند Mbps (مگابیت در ثانیه) ، Gbps (گیگابیت در ثانیه) ، یا Tbps (ترابیت در ثانیه).

K = کیلو = ۱۰۰۰ بیت

M = بیت ۱,۰۰۰,۰۰۰ = کیلو ۱۰۰۰= مگا

G = بیت ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰= مگا ۱۰۰۰ = گیگا

T= بیت ۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰= گیگا ۱۰۰۰= ترا

سرعت اینترنت Speed چیست ؟

سرعت اینترنت Speed چیست ؟

سرعت اینترنت Speed چیست ؟

سرعت ما با چند بیت یا بایت قابل انتقال در یک ثانیه اندازه گیری می‌شود، از این رو بیت در ثانیه یا بایت در ثانیه. سرعت بارگیری میزان انتقال سریع اطلاعات از اینترنت به دستگاه شما را اندازه گیری می‌کند. سرعت بارگیری شما تعیین می کند که فیلم ها، موسیقی و فایل‌های شما به چه سرعت در رایانه بارگیری می‌شوند.

سرعت هرگز نمی‌تواند بیشتر از پهنای باند باشد. سرعت یک ارتباط نیز با واحد بیت در ثانیه یا همان bps اندازه گیری می شود. برخی اوقات به سرعت نرخ داده (Data Rate) و نرخ بیت (Bit Rate) نیز اطلاق می شود.

اصطلاح پهنای باند به ظرفیت انتقال یک اتصال اشاره دارد و عامل مهمی در تعیین کیفیت و سرعت شبکه یا اتصال به اینترنت است در حالی که سرعت اینترنت نشان دهنده تعداد Mbps است که اتصال شما اجازه می دهد از یک وب سایت به شبکه شما انتقال پیدا کند. در اینجا به برخی از تفاوت‌های اساسی که بین سرعت پهنای باند و سرعت اینترنت وجود دارد می‌پردازیم:

  1. پهنای باند میزان اطلاعاتی است که در هر ثانیه دریافت می‌کنید، در حالی که سرعت این است که این اطلاعات با چه سرعتی دریافت یا بارگیری می‌شوند. بیایید آن را با پر کردن وان مقایسه کنیم. اگر شیر آب وان دهانه وسیعی داشته باشد، آب بیشتری می‌تواند با سرعت بیشتری نسبت به باریک بودن لوله جریان داشته باشد. آب را به عنوان پهنای باند و سرعت جریان آب را به عنوان سرعت در نظر بگیرید.
  2. پهنای باند تنها عامل تعیین کننده سرعت یک شبکه از زاویه کاربران نبوده و یکی دیگر از عناصر تاثیرگذار، میزان تاخیر در یک شبکه‌ است که می‌تواند برنامه‌های متعددی را که بر روی شبکه اجراء می‌گردند، تحت تاثیر قرار دهد.
  3. به هیچ عنوان سرعت یک رسانه ارتباطی نمی‌تواند از میزان پهنای باند آن رسانه بیشتر باشد .
کلام پایانی

پهنای باند با سرعت برابر نیست. آنها با هم مرتبط هستند اما یکسان نیستند. تفاوت بین پهنای باند و سرعت را می توان در یک خط خلاصه کرد. پهنای باند اینترنت شما تعیین می کند که چه مقدار داده از دستگاه شما بارگیری یا بارگذاری شود و سرعت اینترنت شما نیز تعیین می کند که داده‌ها با چه سرعتی در دستگاه شما بارگیری شوند.

پهنای باند حکایت از سرعت انتقال داده / اطلاعات در طول زمان دارد. به طور معمول از نظر مقدار داده ای که می تواند در هر ثانیه منتقل شود.

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟