مروری بر کابل های CAT6 و کاربردهای آن

اگرچه امروزه کابل کشی Cat8 برای فروش در بازار ارائه می شود اما کابل های نسل قبلی مانند کابل های cat6 و cat6a هنوز به عنوان کابل هایی قابل اتکا کاربرد دارند. این مقاله بر روی کابل Cat6 تمرکز دارد، و تفسیری همه جانبه از کابل های اترنت CAT6 و کاربرد آن را ارائه می دهد.

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

کابل CAT6  چیست ؟

کابل های کتگوری ۶[۱] یا به طور خلاصه CAT6، یک استاندارد برای کابل های اترنت بوده که توسط مجمع صنایع الکترونیک (ٍ EIA)[2] و مجمع صنایع تلکام (TIA)[3] تعریف شده است. به لحاظ نظری بیشینه سرعت کابل های Cat6، ۱۰ گیگابایت بر ثانیه می باشد. با توجه به این موضوع، کابل cat6 در چه زمینه هایی مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان ششمین نسل کابل های اترنت جفت به هم تابیده، Cat6 در شبکه های خانگی و شبکه های مربوط به کسب و کار، مورد استفاده قرار می گیرد. این کابل سازگاری معکوس با استانداردهای نسل های پیشین خود یعنی Cat5 و Cat5e دارد. این کابل تا حدی با اتصال دهنده RJ-45[4] شناخته می شود.

حداکثر طول مجاز کابل Cat6

وقتی در حال صحبت در خصوص کابل های اترنت هستیم، باید به این نکته توجه داشته باشیم که برای این دسته از کابل ها یک حدکاکثر طول مجاز وجود دارد که در این طول مجاز، کابل عملکرد خوبی خواهد داشت، در فواصل خارج از این طول مجاز، دیتا و سرعت با افت مواجه خواهد شد. این حداکثر طول مجاز برای کابل Cat6، ۱۰۰ متر (۳۲۸ پا) می باشد. این حداکثر طول مجاز شامل ۹۰ متر کابل کشی افقی[۵] بین پنل پچ[۶] و جک دیواری[۷] به اضافه ۵ متر کابل پچ استاندارد بین هر جک و دستگاه پیوست شده[۸] می باشد. در خصوص کابل Cat6 محافظت نشده[۹] که نوعی از کابل های Cat6 می باشد، حداکثر طول نباید از ۵۵ متر فراتر رود.

چگونه خود ما می توانیم یک کابل Cat6 بسازیم؟

بعضی اوقات کابل های Cat6 که در فروشگاه ها به نمایش در می آیند نمی توانند متناسب با نیازهای شما باشند، و کابل باید مطابق با برخی از کاربردهای خاص سفارشی سازی شود. برای اینکار لازم است قبل از ساخت کابل Cat6 برنامه ریزی دقیق انجام شود. حال با این وجود چگونه می توان کابل Cat6 را به روش صحیح درست کرد؟ در اینجا تصویری از تولید کابل Cat5e آورده شده است که برای کابل اترنت Cat6 نیز قابل استفاده است.

کابل را با توجه به طول مورد نیاز ببرید. در صورت لزوم می توان بوت بدون گره[۱۰] را به درون کابل کشید. تقریباً ۱ اینچ از انتهای کابل را با ابزار برش دهنده بکشید. سپس جفت های سیم را بپیچانید و آن ها را تا حد ممکن صاف کنید. سیم های صاف را مطابق ترتیب سیم Cat6 کنار هم قرار دهید و تمام سیم ها را با زاویه ۹۰ درجه کامل از کابل و ۲/۱ اینچ از انتهای کابل برش دهید. مراقب باشید که انتهای سیم ها “له نشود”.

 

کابل Cat6، کابلی برای سناریوی متفاوت برای شبکه خانگی و یا کسب و کار

کابل های Cat6 را می توان با توجه به مشخصاتشان در انواع مختلفی طبقه بندی کرد. برای مثال، آن ها را می توان به CAT6 جامد[۱۱] و Cat6 استاندارد (با توجه به هادی کابل مسی جفت ها) و یا CAT6 محافظ شده و CAT6 محافظت نشده  (با توجه به نوع محافظتشان) طبقه بندی کرد. با توجه به رده بندی روکش کابل، انواع مختلفی از کابل های CAT6 مانند CM، CMR و CMP در بازار وجود دارند. با توجه به سناریو مختلف، انواع متعددی از کابل CAT6 وجود دارد.

چه زمانی باید از کابل CAT6 جامد و چه زمانی باید از کابل CAT6 استاندارد استفاده کرد؟

کابل جامد از یک تکه هادی مسی برای رسانش الکتریکی استفاده می کند، در حالی که این مهم در کابل CAT6 استاندارد، به صورت یک سری کابل های مسی بهم تابیده روی می دهد.

کابل رشته انعطاف پذیرتر است و می توان آن را در میز کار یا هرجای دیگری که امکان جابه جایی مداوم کابل وجود دارد استفاده کرد. کابل های جامد به این اندازه انعطاف پذیر نیستند اما محصولی با داوم محسوب می شوند که می توان آن را برای کاربری های Outdoor استفاده کرد.

کابل استاندارد در برای کابل جامد

با توجه به میزان میرایی بالا، کابل ها استاندارد می بایست برای فاصله های کوتاه تر مورد استفاده قرار گیرد، تا احتمال میرایی بیشتر کاهش یابد. با توجه به این موضوع بهتر است طول کابل پچ استاندارد کمتر از ۶ متر باشد. استفاده از کابل های پچ استاندارد برای اتصال کارت های رابط شبکه ایستگاه کاری (NICs)[12] و  خروجی ها و یا بین اتصال دهنده ها و پنل های پچ، هاب ها و دیگر تجهیزات رک شده، رایج است.

در چه مواقعی از کابل های CM ، CMR و CMP Cat6 استفاده کنیم؟

کابل های CM پایین ترین رده را به لحاظ روکش در میان کابل های اترنت دارد و برای نصب در داخل یک اقامتگاه یا یک ساختمان تجاری یک طبقه مناسب می باشد. کابل CMR به عنوان “کابل دارای درجه بالاتر” شناخته می شود و برای جلوگیری از گسترش آتش سوزی طراحی شده است. کابل CMP به عنوان “کابل دارای امتیاز پلنوم”[۱۳] شناخته می شود و روکش از موادی ساخته شده است که باعث مهار گسترش شعله های آتش شده و هنگام سوختن دود یا گاز سمی زیادی تولید نمی شود. بنابراین این کابل ها برای فضاهای پلنومی طراحی شده است که در آن مجاری هوا برای گرم کردن و تهویه ساختمان به هم متصل شده اند. بسیاری از خانه ها فضاهای پلنوم قابل توجهی ندارند بنابراین کمتر در تاسیسات مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند.

چه زمانی از کابل های CAT6 محافظت شده[۱۴] و چه زمانی از کابل های CAT6 محافظت نشده[۱۵] استفاده کنیم؟

کابل CAT6 محافظت نشده از سیم هایی هستند که برای کاهش نویز و مکالمه متقابل[۱۶]  به هم تابیده شده اند. از سویی دیگر، کابل های CAT6 محافظت شده، کابل جفت به هم تابیده ای است که درون یک محفظه ورقه ای و یا توری جهت محافظت از کابل در برابر اختلالات الکترومغناطیسی قرار داده شده است. این برای شبکه های پرسرعت مانند مراکز داده که از شبکه های ۱۰GBase-T استفاده می کند ایده آل است، زیرا اترنت ۱۰G به طور قابل توجهی نسبت به EMI حساس تر است.

جمع بندی

کابل Cat6 که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان کابلی با عملکرد و قابلیت اطمینان بالا شناخته می شود. برای استفاده مناسب از آن، لازم است بدانید که چگونه آن ها را به درستی درست کنید و به کار ببرید. کاربرد مناسب کابل های Cat6 می تواند تا حدی باعث صرفه جویی در بودجه و زمان نصب و نگهداری شود.

[۱] Category 6

[۲] Electronic Industries Association

[۳] Telecommunications Industry Association

[۴] RJ-45 connector

[۵] Horizontal cabling

[۶] patch panel

[۷] wall jack

[۸] attached device

[۹] unshielded

[۱۰] snagless boot

[۱۱] Solid CAT6

[۱۲] workstation network interface cards

[۱۳] plenum-rated cable

[۱۴] Shielded CAT6

[۱۵] Unshielded CAT6

[۱۶] Crosstalk

 

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟