پاورمتر چیست ؟ انواع پاورمتر و کارایی آن

دستگاه پاورمتر (POWER METER)، یکی از کاربردی ترین ابزارها برای اندازه گیری توان الکتریکی است. دستگاه پاورمیتر می تواند ولتاژ و جریان را اندازه گرفته و میزان انرژی را نشان دهد. از مهمترین ویژگی پاورمتر اندازه گیری دقیق و سریع انرژی و عملکرد ساده آن است.

ادستگاه چند منظوره پاورمتر می تواند توان اکتیو، توان راکتیو، انرژی، ولتاژ، جریان و RF را محاسبه کرده و سیگنال های نوری را بسنجد. از پاورمتر در مهندسی الکترونیک و محاسبه قدرت الکتریکی دستگاه ها استفاده می شود. از دیگر ابزارهای اندازه گیری انرژی می توان به رادیومتر، فوتومتر، لیزر پاورمتر و لایت متر اشاره کرد. در این مقاله در مورد انواع و کاربرد پاورمیتر خواهید خواند.

کاربرد پاورمتر

کارایی پاورمیتر

کاربرد پاورمتر

پاورمتر برای اندازه گیری انرژی و قدرت استفاده شده و در محیط های صنعتی کارایی فراوانی دارد. از جمله کارایی های پاورمتر عبارتند از: بررسی خط تولید دستگاه های الکتریکی، ارزیابی تجهیزات ولتاژ بالا، اندازه گیری بهره وری موتورهای صنعتی، اندازه گیری جریان متناوب در تجهیزات الکتریکی، ارزیابی میزان مصرف انرژی الکتریکی دستگاه های پرمصرف در منازل یا کارگاه ها و اندازه گیری توان تورین برقی.

پاورمترها معمولا به یک، سه یا شش کانال اندازه گیری مجهز هستند. آنها می توانند کلیه پارامترها در سیستم های جریان متناوب یا جریان مستقیم مانند توان ظاهری، توان اکتیو و راتیو، جریان، ولتاژ، فرکانس، ضریب توان، انرژی ظاهری، انرژی اکتیو و راکتیو را اندازه گیری کند.

پاورمترهای دکمه ای و ساده از اولین و پرکاربردترین آن ها هستند؛ البته امروزه با پیشرفت تکنولوژی از پاورمترهای مدرن و لمسی نیز استفاده می شود. برخی از سیستم های پیشرفته تر را می توان از طریق برنامه تحت وب به لپ تاپ یا تلفن هوشمند نیز متصل کرد؛ این کار موجب ساده تر شدن کارها و نظارت از راه دور می شود.

عملکرد پاورمتر به این نحو است که انرژی مصرف شده در محل سکونت، دستگاه برقی یا شرکت تجاری را ارزیابی می کند. کیلووات بر ساعت، یکی از متداول ترین واحدهای اندازه گیری میزان انرژی و برق مصرف شده است. پاورمتر بر روی دوچرخه نیز کارایی دارد و توان خروجی دوچرخه سوار را اندازه می گیرد.

مزایای استفاده از پاورمتر

مزایای استفاده از پاورمیتر

مزایای استفاده از پاورمتر

  • اندازه گیری و ارزیابی میزان مصرف انرژی دستگاه های پرمصرف
  • ارزیابی میزان انرژی الکتریکی دستگاه ها
  • اندازه گیری فاکتورهای مؤثر در مصرف انرژی به منظور کنترل و کاهش آن
  • اندازه گیری همزمان چند پارامتر
  • بررسی هزینه مصرف برق توسط یک دستگاه
  • جلوگیری از اتلاف انرژی

انواع پاورمتر

در ادامه به بررسی انواع پاورمتر پرداخته می شود.

آشنایی با پاورمتر دوچرخه سواری

پاورمیتر دوچرخه سواری

پاورمتر دوچرخه سواری

پاورمتر دوچرخه سواری از سال ۱۹۸۰ به منظور محاسبه قدرت روی دوچرخه های مسابقه مورد آزمایش قرار گرفت و از سال ۱۹۸۹ به بازار عرضه شد. این پاورمترها امکان ارزیابی، تجزیه و تحلیل انرژی را برای دوچرخه سواران مهیا می کنند.

انواع پاورمتر دوچرخه سواری به میل لنگ، پدال، بازوی میل لنگف، دسته و توپی تنه تقسیم می شود. این دستگاه می تواند اطلاعات و داده ها را به یارانه متصل به دوچرخه منتقل کند.

پاورمتر نوری Optical power meter (OPM)

پاورمیتر نوری

پاورمیتر نوریptical power meter (OPM)

پاورمتر فیبر نوری یا به فارسی توان‌سنج نوری، برای سنجش توان نوری منتقل شده در فیبرنوری استفاده می‌شود برای اندازه گیری توان در سیگنال نوری استفاده می شود و در سیستم های فیبر نوری کاربرد دارد. پاورمتر نوری قدرت فیبر نوری تجهیزات یا قدرت سیگنال نوری را اندازه گیری می کند. این دستگاه از یک سنسور کالیبره شده و یک صفحه نمایش تشکیل شده و برای پشتیبانی، اشکال زدایی و رفع مشکلات شبکه فیبر نوری استفاده می شود.

نصب و استفاده از پاورمتر نوری بسیار آسان است و در WAN، LAN، شبکه کلان شهری و شبکه نوری دوربُرد کاربرد دارد. اندازه گیری پایداری، تست پایداری فیبر، اندازه گیری قدرت تجهیزات اکتیو، اندازه گیری طول و تست پچ کورد از جمله موارد کاربرد پاورمتر نوری هستند.

بیشتر بخوانید: چگونه فیبر را توسط پاورمتر نوری تست کنیم؟

پاورمتر مایکروویو

پاورمیتر مایکروویو

پاورمیتر مایکروویو

پاورمتر مایکروویو برای اندازه گیری توان الکتریکی در فرکانس های مایکروویو استفاده می شود و دارای یک هد و یک حسگر قوی است که از طریق کابل به بخش محاسبه متصل می شود. این پاورمیتر از طریق حسگر، فرکانس را دریافت کرده و میزان قدرت را نشان می دهد.

این پاورمتر به عنوان کنتور برق نیز استفاده می شود و دارای پهنای باند گسترده ای هستند. پاورمتر مایکروویو توان مایکروویو را به ولتاژ آنالوگ تبدیل کرده و نتایج را محاسبه و نمایش می دهد. این دستگاه را می توان از طریق USB به کامپیوتر متصل کرد.

پاورمتر کلمپی

پاورمیتر کلمپی

پاورمیتر کلمپی

این دستگاه می تواند همزمان چندین پارامتر را نمایش دهد و قابلیت اندازه گیری مصرف نیروی انتگرال تکی، فرکانس و توالی تک فازی را دارد.

پاورمتر تابلویی

پاورمیتر تابلویی

پاورمیتر تابلویی

پاورمتر تابلویی دارای نمایشگرهای LCD یا LED است که به کاربران اجازه می دهد تا مقادیر سه فاز را همزمان بخوانند. روشنایی صفحه نمایش به گونه ای است که در روشنایی شدید و زوایای مختلف، می توان اطلاعات را خواند. از ویژگی های پاورمیتر تابلویی، نصب آسان، عملکرد ساده، قابلیت آنالیز کیفیت توان و ثبت پارامترها با تاریخ است.

پاورمتر هارمونیک سه فاز

پاورمیتر هارمونیک سه فاز

پاورمتر هارمونیک سه فاز

پاورمتر هارمونیک سه فاز توانایی تست جریان و تست توان را دارد و از سه کانال شامل ولتاژ، جریان و توان تشکیل شده است. پاورمتر هارمونیک، می تواند پارامترهای هارمونیکف، توان ظاهری، فرکانس، توان اکتیو راکتیو را به راحتی اندازه گیری کند.

پاورمتر USB دار

پاورمیتر USB دار

پاورمتر USB دار

پاورمتر USB دار، دستگاهی دقیق با کاربردی آسان برای بررسی عملکرد انواع پاوربانک ها، کابل های USB، کابل های دیتا و تجهیزات الکترونیک است. این دستگاه از طریق اتصال ورودی کابل USB به خروجی دستگاه مورد نظر وصل شده و مقدار ولتاژ، جریان و ظرفیت شارژ را اندازه گیری می کند.

پاورمتر پریزی

پارومیتر پریزی

پاورمتر پریزی

پاورمتر پریزی برای بررسی انرژی مصرفی تجهیزات الکتریکی مناسب است که با یک میکروچیپ پیشرفته انرژی، ولتاژ، جریان و فرکانس را ارزیابی می کند.

پاورمتر الکتریکی

پاورمیتر الکتریکی

پاورمتر الکتریکی

پاورمتر الکتریکی انرژی مصرفی را بر اساس واحد کیلووات بر ساعت محاسبه می کند و در اماکن گوناگون از قبیل محل های مسکونی، محیط های صنعتی و کارگاه ها کاربرد دارد. پاورمتر الکتریکی می تواند حداکثر نیرو را در بازه های زمانی گوناگون بررسی کرده و در زمینه صرفه جویی در مصرف انرژی به شما کمک کند. این پاورمترها دارای رله هایی برای کاهش استفاده بار در دوره های پرمصرف هستند.

اجزای تشکیل دهنده پاورمتر

اجزای تشکیل دهنده پاورمیتر

اجزای تشکیل دهنده پاورمیتر

سنسور کالیبره شده:

این سنسور دارای فتودیود است که برای مشخص کردن طول موج مناسب و سطح توان به کار می رود.

صفحه نمایش:

صفحه نمایش پاورمیتر برای نمایش توان نوری و طول موج تنظیم شده است.

راهنمای انتخاب پاورمتر

راهنمای انتخاب پاورمیتر

راهنمای انتخاب پاورمتر

برای انتخاب پاورمتر مناسب برای موارد زیر را مدنظر قرار داد.

  • کاربرد: پاورمیترهای نوری برای کاربردهای خاص طراحی شده اند و می توانند برای اندازه گیری سریع و ساده توان نوری به کار روند. قبل از انتخاب پاورمیتر به نوع کاربرد آن دقت کنید.
  • محدوده طول موج و طول موج کالیبره شده: پاورمیترها محدوده مشخصی از طول موج ها را پشتیبانی می کنند که معمولا بین ۸۰۰ تا ۱۷۰۰ است. بهتر است قبل از تست توان نوری، دستگاه را روی طول موج پاورمیتر، کالیبره کنید؛ با این کار هم محدوده طول موج و هم طول موج کالیبره محاسبه می شود.
  • محدوده اندازه گیری: محدوده قطعی توان سیگنال را در نظر بگیرید.
  • نوع رابط: معمولا از پچ کورد برای اتصال دستگاه استفاده می شود.
سخن پایانی

پاورمتر یا توان سنج، دستگاهی برای محاسبه توان، انرژی، ولتاژ و فرکانس است که به طور همزمان می تواند چندین پارامتر را اندازه گیری کند. به کمک این دستگاه می توان مقدار مصرف انرژی الکتریکی را ارزیابی و در جهت بهینه سازی مصرف انرژی اقدام کرد. به پاورمیتر، آمپرمتر و ولت متر نیز گفته می شود.

محصولات مرتبط

FIBER OCUC 1

کابل فیبر نوری کانالی OCUC

کابل فیبر نوری کانالی OCUC

FIBER OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

power meter

FIBER OPTIC POWER METER

FIBER OPTIC POWER METER

Fiber Optic Stripper Wrench

استریپر فیبرنوری

استریپر فیبرنوری

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟