لانچ کیبل فیبر نوری چیست؟ ، راه حل غلبه بر ناحیه کور OTDR

با کمک لانچ کیبل فیبر نوری (Fiber Launch Cable) یا فیبر لانچ می توان بر ناحیه کور OTDR در حین تست فیبر نوری غلبه کرد. OTDR یکی از معروف ترین ابزارهای تست فیبر نوری می باشد که برای تست افت فیبر، و تشخیص عیب در اتصالات فیبر نوری استفاده می شود. با این وجود، ناحیه کور OTDR بر روی نتایج تست و کاربرد OTDR اثر می گذارد. برای آنکه بتوان بر ناحیه کور OTDR حین آزمایش غلبه کرد، می توان از کابل لانچ استفاده کرد که بین OTDR و فیبری که تحت آزمایش است قرار می گیرد. لانچ کیبل فیبر نوری بسته بندی های متفاوتی دارد. جعبه لانچ OTDR و حلقه لانچ، پر کاربردترین فیبرهای لانچ می باشند. پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو فیبر نوری شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

چرا لانچ کیبل فیبر نوری می تواند بر ناحیه کور OTDR غلبه کند؟

OTDR پالس های نوری را وارد اتصالات فیبر می کند و با استفاده از انعکاس برگشتی که به موجب وجود عیب در فیبر بوجود آمده است، محل نقص کابل را پیدا می کند. اگر بخواهیم یک کابل فیبر نوری بلند را آزمایش و یا تست کنیم، سیگنال نوری بسیار قوی و قدرتمندی را باید وارد فیبر نوری کنیم تا مطمئن باشیم که نور وارد شده از طرف دیگر کابل قابل رویت باشد.

در صورت وارد شدن پالس های قدرتمند نوری به داخل فیبر، پهنای پالس سیگنال های نوری افزایش می یابد، که این امر ناحیه کور و نتایج آزمایش را تحت تاثیر قرار می دهد. این ناحیه کور (Dead zone) می تواند صدها و یا هزاران متر طول داشته باشند.

برای آنکه اثر ناحیه کور  OTDR را در حین تست حداقل کنیم، یک فیبر نوری با طول کافی بین OTDR و فیبری که قرار است آزمایش شود اضافه می شود. با این روش، ناحیه کور OTDR بر روی کابل فیبر نوری اضافه شده، قرار می گیرد.

فیبر لانچ در واقع، فیبری با طول کافی می باشد که که ناحیه کور OTDR را پوشش می دهد و دقت تست یا آزمایش را بالا می برد.

این فیبر عموماً از دو طرف، کانکتورهایی دارد تا بتواند از یک طرف به  OTDR و از طرف دیگر به کابل فیبر نوری تحت آزمایش متصل شود.

تست OTDR با لانچ کیبل فیبر نوری

طراحی لانچ OTDR عمدتاً دو نوع است، یکی طراحی حلقه ای و دیگری طراحی جعبه ای که به ترتیب حلقه لانچ و جعبه لانچ OTDR (یا جعبه ناحیه کور OTDR) نامیده می شوند. کاربرد آنها عموماً یکسان است.

در اینجا دو نمونه ازمواردی که چگونه می توان از فیبر لانچ OTDR استفاده کرد، پیشنهاد شده است.

در بعضی کابل ها، فیبر لانچ برای پوشش ناحیه کوردر ابتدای اتصال فیبر نوری مورد استفاده قرار می گیرد. در این موارد، فیبر لانچ  OTDR یا جعبه لانچ OTDR، بین OTDR و سر نزدیک فیبر، همانند شکل بالا، قرار می گیرد. با این کار اندازه گیری دقیق افت فیبر در نقطه اتصال نزدیک، میسر می شود.

در بعضی موارد، افت فیبر در نقطه اتصال دور باید آزمایش شود. پس، فیبر لانچ می تواند در نقطه اتصال دور نصب شود تا به عنوان کابل دریافت کننده کار کند، همانگونه که در شکل بالا نشان داده شده است.

لطفاً توجه بفرمایید که لانچ کیبلی که استفاده می کنید باید از نوع کابل فیبر نوری باشد (OS2, OM1, OM2, OM3, OM4) که می خواهید آزمایش کنید.

جمع بندی

استفاده از لانچ کیبل فیبر نوری برای غلبه بر ناحیه کور OTDR، در اکثر مواقع به خصوص مواردی همچون تست کابل های بلند فیبر نوری، بهترین انتخاب است. ناحیه کور را بر روی فیبر لانچ بیاندازید تا از دقیق بودن نتیجه تست مطمئن باشید. در صورتی که افت نور در سراسر فیبر نوری مورد نیاز است، پیشنهاد می شود که فیبر لانچ در ابتدا و انتهای فیبر نوری تحت آزمایش قرار گیرد. منبع مقاله جهت مشاهده منبع مقاله اینجا را کلیک کنید.

محصولات مرتبط

VFL fiber optic pen

قلم فیبر نوری

قلم فیبر نوری

FIBER OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

FIBER ZIP CORD

zipcord 2*1 dx lszh

zipcord 2*1 dx lszh

Fiber optic joint

مفصل فیبر نوری

Fiber Optic splice enclosure

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟