وبلاگ

کابل ضد حریق چیست؟ + ویژگی های کابل مقاوم در برابر حریق

کابل شبکه ضد آتش یا کابل کابل ضد حریق، کابلی است که با موادی ساخته شده است که در برابر آتش و حرارت بالا مقاومت دارد. در صورتی که یک حریق در محیطی که کابل شبکه ضد حریق در آن قرار دارد رخ دهد، کابل شبکه ضد آتش با ویژگی مقاومت در برابر حریق این اطمینان را می دهد تا داده ها به طور کامل انتقال پیدا کند.

به عنوان مثال، برخی از موادی که ممکن است برای ساخت کابل شبکه مقاوم در برابر حریق استفاده شوند، شامل پلیمرهای خاص، مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش و فویل ضد آتش می شوند.

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه ایرانی، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

ویژگی های کابل شبکه ضد آتش

کابل شبکه ضد آتش معمولاً شامل ویژگی های زیر می باشد:

 • مقاومت در برابر حرارت بالا: کابل شبکه ضد آتش معمولاً با استفاده از مواد خاصی ساخته می شود که در برابر حرارت بالا و آتش مقاومت دارند. به عنوان مثال، برخی از کابل های شبکه ضد آتش شامل فویل ضد آتش و پوشش های مقاوم در برابر حرارت هستند که در زمان بروز آتشسوزی می توانند داده ها را در مدت زمان بیشتری انتقال دهند.
 • کاهش دود و سموم: کابل های شبکه ضد آتش معمولاً با مواد خاصی ساخته می شوند که در هنگام حریق دود و سموم تولید نمی کنند و احتمال ایجاد مسمومیت را کاهش دهند.
 • کاهش خطرات الکتریکی: کابل های شبکه ضد آتش معمولاً با موادی ساخته می شوند که خطرات الکتریکی را کاهش می دهند. به عنوان مثال، برخی از کابل های شبکه ضد آتش دارای پوشش مخصوصی هستند که می توانند خطراتی مانند شرارت و قوس الکتریکی را کاهش دهند.
 • پایداری مکانیکی: کابل های شبکه ضد آتش باید دارای پایداری مکانیکی بالا باشند تا در مقابل ضربه، فشار و کشش مقاومت کنند.
 • کارایی شبکه: کابل های شبکه ضد آتش باید دارای کارایی شبکه بالا باشند و قابلیت انتقال داده های سریع را داشته باشند.
کابل مقاوم در برابر حریق

کابل مقاوم در برابر حریق

کابل ضد حریق برای چه محل هایی مناسب است؟

کابل ضد آتش برای محل هایی که به دلایل ایمنی باید از خطرات آتش و دود محافظت شوند، مناسب است. برخی مکان هایی که کابل مقاوم در برابر آتش در آنجا مورد استفاده قرار می گیرد، عبارتند از:

موتور خانه دفاتر، ساختمان های تجاری و اداری: ساختمان های تجاری معمولاً باید دارای سیستم های اطفای حریق و پیشگیری از آتش باشند. استفاده از کابل های شبکه ضد آتش، می تواند به کاهش خطرات حریق و کاهش تلفات احتمالی کمک کند.

سوله های صنعتی: در ساختمان های صنعتی، استفاده از کابل های مقاوم در برابر حریق می تواند به افزایش ایمنی کمک کند.

موتور خانه بیمارستان ها و مراکز بهداشتی: در بیمارستان ها، کاهش خطرات آتش سوزی و دود بسیار مهم است. استفاده از کابل های ضد حریق، می تواند به افزایش ایمنی بیمارستان کمک کند.

محیط های فضای باز: در محیط های فضای باز مانند فرودگاه ها، استفاده از کابل های ضد آتش می تواند به افزایش ایمنی کمک کند.

فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار

هتل‌ها و ساختمان‌های مسکونی بلند

ایستگاه‌های پمپ بنزین

سالن‌های کنفرانس و جلسات

دانشگاه‌ها و مدارس

مراکز داده

ساختمان‌های صنعتی و کارخانجات

سفینه‌ها و زیردریایی‌ها

محل هایی که به دلیل وجود مواد قابل اشتعال، خطر ایجاد حریق بالا دارند: مثل پست های برق و ایستگاه های تولید برق، مترو، مراکز پتروشیمی، سایت های غنی سازی و …

در کل، استفاده از کابل های شبکه ضد آتش در هر محیطی که ایمنی و کاهش خطرات آتش سوزی مهم است، مناسب است.

دمای استاندارد کابل مقاوم در برابر حریق

کابل شبکه ضد آتش تا چه حرارتی باید دوام بیاورد؟

کابل شبکه ضد آتش باید با حرارتی که در صورت آتش‌سوزی ایجاد می‌شود، دوام بیاورد و برای اینکه به عنوان کابل شبکه ضد آتش تشخیص داده شود، باید حداقل با دو دمای مختلف آزمایش شود.

دمای اولیه آزمایش با نام “دمای تست شعله” به منظور تعیین مقاومت کابل در برابر شعله‌های آتش است و معمولاً باید به مدت 90 دقیقه با دمای گسترده یا بالای 750 درجه سانتیگراد دوام بیاورد.

در حالت کلی، کابل شبکه ضد آتش باید در برابر آتش و دود مقاومت داشته باشد تا از ایجاد آتش‌سوزی جلوگیری کند.

انواع روکش کابل ضد آتش چیست؟

انواع کابل شبکه ضد آتش به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

کابل شبکه ضد آتش با عایق PVC: این نوع کابل از عایق PVC برای محافظت از رشته های کابل استفاده می‌کند و معمولاً در برابر آتش در دماهای کمتر از ٧٥٠ درجه سانتیگراد مقاومت دارد.

کابل شبکه ضد آتش با عایق LSZH: این نوع کابل از عایق LSZH (Low Smoke Zero Halogen) برای محافظت از هسته مسی کابل استفاده می‌کند. عایق LSZH در برابر آتش در دماهای بالاتر از ٨٠٠ درجه سانتیگراد مقاومت دارد و در صورت آتش سوخته و دود کمتری ایجاد می‌کند.

علاوه بر این، کابل شبکه ضد آتش براساس استانداردهای مختلفی مانند IEC 60331، IEC 60332، IEC 61034 و IEC 60754 طبقه‌بندی و دسته‌بندی می‌شود. به طور کلی، هرچه شماره استاندارد بزرگتر باشد، مقاومت کابل در برابر آتش و دود بیشتر خواهد بود.

بهترین کابل مقاوم در برابر آتش کدام است؟

بهترین سیم مقاوم در برابر آتش، سیم‌هایی هستند که دارای عایق LSZH (Low Smoke Zero Halogen) هستند. عایق LSZH در برابر آتش در دماهای بالاتر از ٨٠٠ درجه سانتیگراد مقاومت دارد و در صورت آتش سوخته و دود کمتری ایجاد می‌کند.

این نوع سیم‌ها معمولاً در محیط‌هایی که ریسک حریق بالاست و یا در محیط‌هایی که برای جلوگیری از گسترش آتش از سیم‌های با کیفیت پایین استفاده می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته برای اطمینان از مقاومت سیم‌ها در برابر آتش، باید به استانداردهای این صنعت توجه شود و سیم‌هایی با تاییدیه استانداردهای مناسب انتخاب شوند.

مزایای استفاده از کابل شبکه ضد حریق در شبکه

استفاده از کابل شبکه ضد حریق در شبکه‌های کامپیوتری به چندین نحوه کمک می‌کند:

 • افزایش امنیت شبکه: کابل شبکه ضد حریق مانند یک عامل ایمنی در شبکه‌های کامپیوتری عمل می‌کند و در صورت وقوع حریق، پخش دود و سموم را کاهش می‌دهد. این کار باعث کاهش خطرات برای افرادی که در محیط شبکه حضور دارند، می‌شود.
 • حفظ عملکرد شبکه: کابل شبکه ضد حریق در دماهای بالا و در شرایط آتش، هنوز هم می‌تواند عملکرد درست و بهینه شبکه را حفظ کند. در صورت عدم استفاده از کابل شبکه ضد حریق، سیم‌های شبکه ممکن است در برابر دمای بالا که توسط آتش ایجاد می‌شود، آسیب دیده و عملکرد درستی نداشته باشند.
 • تامین پایداری شبکه در مواقع بحرانی(حریق): با استفاده از کابل شبکه ضد حریق، امکان بهبود پایداری شبکه و کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری آن وجود دارد. این کار باعث کاهش هزینه‌های نگهداری و تعمیر شبکه و همچنین افزایش عمر مفید تجهیزات شبکه می‌شود.

استفاده از کابل شبکه ضد حریق همچنین می‌تواند به نجات جان افراد کمک کند. زیرا در صورت وقوع حریق، کابل‌های غیر ضد حریق ممکن است سریعاً در آتش سوخته و به علت پخش دود و سموم، تنفس افراد را دشوار کنند.

در حالیکه کابل شبکه ضد حریق  با روکش LSZH، در صورت بروز حریق، دود سمی تولید نمی کند و باعث دشوار شدن تنفس برای افرادی که در محیط حضور دارند، نمی‌شود. لذا استفاده از کابل شبکه ضد حریق می‌تواند به نجات جان افراد در مواقع بحرانی کمک کند.

جهت آشنایی با دیگر کابل های شبکه شرکت پارسیان فیبر ارتباط، صفحه ی کابل شبکه ایرانی را مشاهده فرمایید.

محصولات مرتبط

CAT6 UTP PVC INDOOR 6

CAT6 UTP PVC INDOOR

CAT6 UTP PVC INDOOR

CAT6 SFTP PVC 1

CAT6 SFTP PVC INDOOR

CAT6 SFTP PVC INDOOR

CAT6 UTP LSZH INDOOR 3

CAT6 UTP LSZH INDOOR

CAT6 UTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP HDPE OUTDOOR 5 2

کابل شبکه ضد حریق اوت دور

کابل شبکه cat6 SFTP-fi-re Outdoor

اشتراک گذاری مقاله

2 دیدگاه در “کابل ضد حریق چیست؟ + ویژگی های کابل مقاوم در برابر حریق

 1. پارسا کریمی گفت:

  مطلب بسیار آموزنده ای بود. با تشکر از سایت خوب شما

  1. فیبر ارتباط گفت:

   کاربر گرامی
   سلام وقت بخیر
   ممنون
   با آرزوی موفقیت برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟