مزایا و معایب OM5 در دیتا سنتر

مزایا و معایب  OM5در دیتا سنتر

با افزایش دائمی تقاضا برای باند پهن، انواع پچ کابل های فیبر نیز به سرعت در حال به روز شدن است. کابل فیبر OM5 که با نام WBMMF نیز شناخته می شود، برای رفع نیازهای روز افزون ما به باند پهن بوجود آمده اند. با این وجود، نظرات متفاوتی وجود دارد که آیا فیبر OM5 به نفع دیتا سنترهای امروزی می باشد یا خیر.

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

در اینجا بر روی مزایا و معایبی که OM5 برای دیتا سنترها بوجود می آورد، تمرکز می کنیم.

مزایا و معایب OM5در دیتا سنتر

مزایا و معایب OM5در دیتا سنتر

 

روندهای استقرار دیتا سنتر

با استفاده از رایانش اَبری و خدمات وب، نرخ انتقال داده ها در بسیاری از شبکه های دیتا سنتر از ۱۰G, 40G به  ۱۰۰G و فراتر رشد یافته است. بر اساس شاخص جهانی سیسکو، تقریباً ۹۹ درصد ترافیک جهانی تا سال ۲۰۲۰ از طریق دیتا سنترها منتقل می شود. این به معنای آن است که استقرار دیتا سنترها نیازمند پهنای باند بالاتر، خدمات سریعتر و دسترسی بیشتر هستند. بنابراین، تکنولوژی های پیشرفته، شامل پچ کابل فیبر و ترنسیورهای نوری برای بهبود عملکرد دیتا سنترها لازم می باشند.

 

آیا فیبر OM5 به نفع دیتا سنتر است؟

فیبر OM5 نسل جدیدی از فیبر مالتی مُد می باشد. این فیبر به تازگی استاندارد شده است. تفاوت OM5 با OM1,OM2,OM3,OM4 این است که طراحی OM5 به گونه ای است که در محدوده وسیعی از طول موجها (بین ۸۵۰ نانومتر تا ۹۵۰ نانومتر) کار می کند و از تکنولوژی SWDM پشتیبانی می کند که این تکنولوژی تعداد فیبر در انتقال نوری را کاهش می دهد.

 

اکنون به مزایا و معایب کابل فیبر OM5 در دیتا سنتر می پردازیم.

 

مزایا و معایب OM5در دیتا سنتر

مزایا:

اولاً، ظهور  OM5 به این دلیل بوده است تا چالش های پهنای باند بالا را برطرف کند، و این حقیقتی انکار ناپذیر است. از این نظر، OM5 قطعاً به نفع دیتا سنتر ها خواهند بود. مهم ترین مزایا شامل موارد زیر است.

سازگاری

اندازه کابل  OM5 مانند OM4 و OM3 می باشد که این بدان معناست که OM5 کاملاً با  OM3  و OM4 سازگار است. به عبارت دیگر، کابل کشی OM5 با تمام زیرساخت های موجود در دیتا سنتر سازگاری دارد. اگر بخواهیم از کابل OM5 برای دیتا سنتر پر سرعت استفاده کنیم، لازم نیست در کابل کشی موجود تغییرات زیادی را ایجاد کنیم.

مسافت

پچ کورد مالتی مُد اغلب برای اتصالات کوتاه انتخاب اول می باشد. همانطور که می دانیم، پچ کورد OM4 می تواند طولی تا ۱۰۰ متر را با ترنسیورهای ۱۰۰G-SWDM4 پشتیبانی کند.

هزینه

وقتی صحبت از ساختمان دیتا سنتر در میان باشد، هزینه، پارامتر مهمی است که باید مورد ملاحظه قرار گیرد. کابل OM5 به نفع دیتا سنترها می باشد. در مقایسه با کابل سینگل مُد  (SMF)، کابل های مالتی مُد  کارآمدتر می باشند، چراکه در بیشتر دیتا سنترها، اتصال کوتاه مرسوم است. در ضمن، OM5 پشتیبانی خوبی را، از کاربردهای SWDM فراهم می کند که نیاز به تعداد فیبرها برای انتقال سریع را کاهش می دهد.

معایب:

هر سکه ای دو رو دارد. اگرچه کابل فیبر OM5 برای ساختار دیتا سنتر سودمند است، اما در حال حاضر هنوز مشکلاتی وجود دارد. ما می دانیم که کابل  OM5 به تازگی استاندارد شده است. اگرچه بسیاری از فروشندگان فیبر نوری OM5 را معرفی کرده اند، اما در بازار قیمت کمی بالاتر از OM4 می باشد. و تولید ترنسیور نوری متناظر مانند ۱۰۰G-SEDM4 هنوز دارای محدودیت است. تمامی این ها استفاده از کابل های OM5 را محدود می کند.

خلاصه

این امر برای سیستم های کابل کشی در دیتا سنترها (مراکز داده) در حال گران تر شدن است. به عنوان یک فیبر مالتی مُد جدید، OM5 عملکردهایی بهتر از OM4 و OM3 را فراهم می کند.با توسعه تکنولوژی OM5، مزایای زیادی برای دیتا سنترها به ارمغان می آید.

منبع

http://www.fiber-optic-tutorial.com/advantages-disadvantages-om5-fiber-data-center.html

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟