مالتی پلکسر چیست و چه کاربردی دارد؟

مالتی پلکسر (Multiplexer) دستگاهی است که برای فرستادن یک یا چند سیگنال از نوع آنالوگ یا دیجیتال در زمان ها یا سرعت های مختلف توسط یک خط انتقال مشترک به کار می رود. اصطلاحی که برای توصیف عملکرد این دستگاه بکار می رود، مالتی پلکسینگ (Multiplexing) می باشد.

مالتی پلکسر فیبر نوری را به اختصار “MUX” یا “MPX” می گویند. این دستگاه می تواند بوسیله آدرس دهی باینری چندین خط ورودی را به خروجی متصل کرده و کنترل کند. بنابراین دارای سرعت عمل بالایی می باشد. مالتی پلکسر به شکل یک مدار منطقی ترکیبی توسط یک سیگنال کنترل و برای کاربرد از یک خط خروجی مشترک طراحی گردیده است.

آشنایی با انواع مالتی پلکسر ها

آشنایی با انواع مالتی پلکسرها

آشنایی با انواع مالتی پلکسرها

دو نوع مالتی پلکسر دیجیتال و آنالوگ تولید و عرضه می شوند و هر دو مدل مالتی پلکسر مشابه یکدیگر هستند. تفاوت این دو مالتی پلکسر در مقدار ولتاژ  خروجی آن ها است؛ بطوری که در مالتی پلکسر دیجیتال ولتاژ خروجی یا صفر منطقی و یا یک منطقی است. اما ولتاژ خروجی در مالتی پلکسر آنالوگ با مقدار ولتاژ ورودی آن برابر است.

مالتی پلکسر دیجیتال

مالتی پلکسر دیجیتالی از گیت های منطقی ساخته شده اند که برای تغییر داده های باینری یا دیجیتالی دارای سرعت بالایی هستند.

مالتی پلکسر آنالوگ

مالتی پلکسر آنالوگ از ترانزیستورها ، MOSFET یا رله ها ساخته شده اند و می توانند کار انتقال یکی از ورودی های ولتاژ را به یک خروجی منفرد انجام دهند.

سوئیچ چرخشی یک طرفه، اصلی ترین شکل مولتی پلکسر است؛ که در آن ورودی کلید چرخشی با چرخش شافت انتخاب می گردد.  این کلید چرخشی در حقیقت وسیله ای مکانیکی و دستی است که می توان داده ها یا خطوط سیگنال را با روشن یا خاموش کردن ورودی های آن که کار آدرس دهی را انجام می دهد، انتخاب کرد.

مالتی پلکسر چگونه کار می کند؟

مالتی پلکسر وسیله ای برای نمایش هم زمان چندین تصویر از ۱۶ عدد دوربین مدار بسته آنالوگ روی یک مانیتور است. اما امروزه  با استفاده از دی وی آرها می توان به شکل هم زمان روی یک مانیتور، ۱۶ تصویر را نمایش داد و ذخیره سازی کرد. اما در حال حاضر هنوز مالتی پلکسرها وسیله ای کاربردی برای این کار می باشد. برای مثال اگر بخواهیم از ۴۰ دوربین با ۲ عدد ذخیره ساز ۱۶ کانال و یک عدد ۸ کانال، چندین تصویر را روی یک مانتیور ببینیم برای این کار باید از مالتی پلکسر استفاده کنیم. 

برای این کار باید ۶ تصویر از ذخیره ساز دی وی آر اول، ۶ تصویر از ذخیره ساز دی وی آر دوم و در نهایت چهار تصویر از ذخیره ساز دی وی آر سوم انتخاب کرد. سپس به  مالتی پلکسر وصل کنیم. بنابراین با بکار گیری مالتی پلکسر می توان چندین تصویر از هر ذخیره ساز انتخاب نمود و با ترتیب دلخواه کنار یکدیگر قرار داد تا در مانیتور به صورت همزمان نمایش داده شود.

کاربرد مالتی پلکسر در کجاست؟

کاربرد مالتی پلکسر در کجاست؟

کاربرد مالتی پلکسر در کجاست؟

از آنجایی که ۲ خروجی مانیتور در هر مالتی پلکسر در نظر گرفته شده است، می توان در دو مکان جداگانه و روی دو مانتیور تصاویر را مشاهده کرد. کاربرد این روش در اتاق نگهبانان برای مشاهده تصاویر انتخابی توسط مدیر سازمان بسیار کارآمد است. مدیر می تواند تصاویر مدنظر خود را انتخاب کند و سپس با یک کابل آن را به مانیتور اتاق نگهبان وصل نماید. این تصاویر انتخابی دارای تاریخ و ساعت بوده  و به شکل تکی، جهارتایی و هشت تایی نمایش داده شوند. همچنین قابلیت نمایش تصاویر ۱۳ و ۱۶ تایی بدون ایجاد مشکل در ذخیره سازی وجود دارد.

فرق بین مالتی پلکسر و دی مالتی پلکسر

مالتی پلکسر (Multiplexer) و دی مالتی پلکسر (Demultiplexer) دو نوع از دستگاه ‌ها ی الکترونیکی هستند که در دیجیتال و الکترونیک به کار می ‌روند، و از نظر عملکرد و کاربرد ها تفاوت دارند:

مالتی پلکسر  (Multiplexer):

همانطور که گفته  شد مالتی پلکسر یک دستگاه ورودی چندگانه و یک خروجی دارد.

وظیفه اصلی مالتی پلکسر انتخاب و ارسال یکی از ورودی ‌های مختلف به خروجی است.

مالتی پلکسر اطلاعات را از ورودی‌ های متعدد دریافت کرده و بر اساس سیگنال ‌های کنترلی مشخص، یکی از ورودی ‌ها را به خروجی منتقل می کند. در واقع، این واحد به شما امکان می‌ دهد تا چندین ورودی را به صورت متناوب یا بر اساس یک الگوی خاص به یک خروجی ارسال کنید.

دی مالتی پلکسر  (Demultiplexer):

دی مالتی پلکسر یک ورودی و چندین خروجی دارد.

وظیفه اصلی دی مالتی پلکسر انتخاب یکی از خروجی‌ ها و ارسال اطلاعات ورودی به آن خروجی است.

دی مالتی پلکسر برعکس مالتی پلکسر عمل می‌ کند. به ازای هر ورودی، این واحد یک خروجی مشخص را انتخاب می‌ کند و اطلاعات ورودی را به آن انتقال می ‌دهد.

در کل، مالتی پلکسر و دی مالتی پلکسر به صورت معکوس یکدیگر عمل می‌ کنند. مالتی پلکسر از ورودی ‌های متعدد به یک خروجی انتقال می‌ دهد، در حالی که دی مالتی پلکسر از یک ورودی به خروجی های متعدد انتقال می‌ دهد.

چگونه با استفاده از مالتی پلکسر دیجیتال هر ورودی داده را به طور خودکار انتخاب نماییم؟

مالتی پلکسرها در الکترونیک دیجیتال می توانند هر خط ورودی را انتخاب کنند؛ بنابراین به عنوان انتخاب گر داده ها شناخته می شوند. ساختار این مالتی پلکسرها از کلید های آنالوگ مجزایی که در یک بسته آی سی (IC) واحد وجود دارند، تشکیل شده اند.

مالتی پلکسرهاهنگام نیاز به یک خط داده یا گذرگاه داده برای ارسال دو یا چند سیگنال دیجیتالی متفاوت و همچنین در یک مدار برای کاهش تعداد گیت های منطقی مورد نیاز ، از یک روش بهره می برند.

در یک مالتی پلکسر انتخاب هر خط ورودی بوسیله مجوعه ای دیگر از ورودی ها صورت می گیرد که خطوط کنترل نامیده می شوند. یکی ورودی های  “HIGH” یا “LOW”با توجه به شرایط باینری انتخاب شده و به صورت مستقیم به خروجی وصل می شود.

هر مالتی پلکسر شامل تعداد n ورودی کنترل و تعداد زوج دو خط ورودی داده می باشد. این تعداد ورودی ها مطابفق با تعداد ورودی داده ها است.

کاربرد های مالتی پلکسر در دوربین‌ های مدار بسته و اهمیت آن برای نمایش تصاویر و ضبط تصاویر

مالتی پلکسر در دوربین‌ های مدار بسته به عنوان یکی از اجزای مهم استفاده می‌ شود. این دستگاه به دوربین مدار بسته این امکان را می‌ دهد که از چند دوربین مختلف تصاویر را در یک خروجی ترکیب کرده و نمایش دهد. از مهمترین کاربرد های مالتی پلکسر در دوربین‌ های مدار بسته می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نمایش تصاویر چند دوربینی: مالتی پلکسر به ادرار می ‌دهد که تصاویر از چندین دوربین را در یک صفحه نمایش دهد. این امکان به کاربران دوربین مداربسته این اجازه را می ‌دهد تا به طور همزمان به تصاویر از چند نقطه دسترسی داشته باشند.
  2. ضبط تصاویر: مالتی پلکسر می ‌تواند تصاویر را از دوربین‌ های مختلف را به یک وسیله ذخیره‌ سازی یا ضبط منتقل کند. این ویژگی برای ضبط و نگهداری تصاویر بسیار مفید است.
  3. انتخاب دوربین مورد نظر: کاربر می ‌تواند با استفاده از مالتی پلکسر بین دوربین ‌های مختلف جهت نمایش تصاویر انتخاب کند. این امکان به عنوان یک ابزار کنترلی مهم در دوربین مدار بسته استفاده می ‌شود.

مالتی پلکسر به این ترتیب به بهبود قابلیت ‌ها و کارایی دوربین‌ های مدار بسته کمک می ‌کند.

سخن پایانی در مورد بحث مالتی پلکسر چیست؟

یکی از پرکاربردترین قطعات الکترونیکی به شمار می رود که از آن در مسیریابی سیگنال (signal routing)، ارتباطات داده و کنترل باس داده (data bus control) استفاده می شود. مالتی پلکسرها نوعی مدار منطقی ترکیبی هستند که طبق مسیرهای منتخب می توانند از خود سیگنالی را عبور دهند و در خروجی نمایش دهند. مالتی پلکسرها فاقد حافظه بوده و بنابراین در آن بازخوردی از خروجی به ورودی صورت نمی گیرد.

مالتی پلکسر در سوئیچینگ سیگنال های دیجیتال، آنالوگ و ویدئویی کاربرد دارد. برای کاهش تلفات گرمایی در مدارهای آنالوگ توان بالا، باید جریان سوئیچینگ هر کانال کمتر از ۱۰mA تا ۲۰mA  باشد.

پی اف سی مرکز تولید و فروش انواع کابل شبکه ایرانی و کابل فیبر نوری و… در ایران

 

محصولات مرتبط

patch cord indoor 1

پچ کورد فیبر نوری Indoor

پچ کورد فیبر نوری Indoor

FIBER OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

PATCH CORD CAT6 UTP INDOOR

Patch Cord CAT6 UTP Indoor

Patch Cord CAT6 UTP Indoor

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟