اینترنت VDSL چیست؟ + تفاوت اینترنت ADSL با VDSL چیست؟

اینترنت VDSL چیست و تفاوت اینترنت ADSL با VDSL چیست؟ این سوال می تواند سوال اغلب کاربران اینترنت های خانگی و سازمانی باشد. همانطور که می دانیم ADSL و VDSL برای رساندن خدمات باند پهن Broadband و اینترنت به منازل شخصی، سازمان ها، مدارس و… استفادهی بسیاری دارند.

به دلیل در نرخ دسترس بودن بالا و نرخ مقرون به صرفه بودن آن ها ، ADSL و VDSL همچنان پرکاربردترین نوع اتصال به اینترنت در سراسر جهان هستند. همچنین امروزه به دلیل پخش مکرر HD به اشتراک گذاری اتصال اینترنت در خانه یا محل کار ، نیاز به اتصال به اینترنت پرسرعت همیشه مورد نیاز است.

VDSL سرعت بسیار بالاتری نسبت به اتصالات ADSL ارائه می دهد و تفاوت های زیادی بین ADSL و VDSL وجود دارد که در این مقاله مشخص خواهد شد. بنابراین، برای دانستن آن نکات با ما همراه باشید.

ADSL و VDSL یکی از انواع فناوری DSL هستند. DSL مخفف Digital Subscriber Line است که اساساً یک خط تلفن معمولی را به یک لینک ارتباطی باند پهن تبدیل می کند. ما در این مقاله در مرحله اول اینترنت های ADSL و VDSL را تعریف میکنیم و در مرحله ی بعد تفاوت های بارز و بنیادی آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

ADSL چیست؟

ADSL مخفف Asymmetric Digital Subscriber Line است. به دلیل قابلیت دسترسی  آن، این  اینترنت متداول ترین نوع باند پهن در بیشتر کشور های جهان  در چند سال گذشته بود.

از نظر سرعت ، ADSL ممکن است توانایی رفع نیازهای بیشتر خانواده ها و مشاغل متکی به اینترنت را نداشته  باشد. بسته به عوامل مختلفی از جمله ارائه دهنده و مکان شما ، سرعت بارگیری می تواند تا ۲۴ مگابیت در ثانیه متغیر باشد. این تکنولوژی از سرعت مناسبی  برای استفاده اساسی اینترنت از جمله مرور وب ساده مناسب است اما اگر در حال بارگیری یا پخش جریانی رسانه مانند پخش فیلم یا بازی های آنلاین هستید ، شاید این تکنولوژی پاسخگوی نیاز شما نباشد و شما باید به VDSL کوچ کنید. سرعت میتواند یکی ازبارز ترین تفاوت های میان ADSL و VDSL باشد.

VDSL چیست؟

VDSL مخفف عبارت High High Bitrate Digital Subscriber Line است که معنی آن خط اشتراک مشترک دیجیتال با نرخ بسیار بالا است. VDSL نیز مانند ADSL از خطوط مسی موجود عبور می کند و سرعت بارگیری و بارگذاری بسیار سریع تری نسبت به ADSL ارائه می دهد.

VDSL  قادر است بیش از ۰۱۰ مگابیت بر ثانیه به سرعت بارگیری(دانلود) برسد و نرخ بارگذاری(آپلود) آن تقریباً ۱۰ مگابیت بر ثانیه است. با استفاده کارآمدتر از خطوط تلفنی که فاصله سیگنال برای پیمودن را کاهش می دهد ، سرعت بیشتری  از آن حاصل می شود.

هم اکنون VDSL  تقریباً برای درصد زیادی  از نقاط مختلف کشور در دسترس است و نصب آن در مقایسه با باند پهن های فوق سریع، سریعتر و راحت تر است. در برخی شرایط خاص ، برخی از کاربران VDSL سرعت بیشتری را نسبت به پهنای باند پهنای باند سریع دارند، اما این امر به عوامل مختلفی مانند موقعیت مکانی و ارائه دهنده شما بستگی دارد.

این فن‌آوری از همان خط مشترک دیجیتالی برای انتقال سیگنال اینترنت استفاده می‌کند. این یک تکنولوژی جدید در مقایسه با ADSL می‌باشد. VDSL تجربه کاربر بهتری را برای کاربران برنامه‌های کاربردی اینترنت ارایه می‌دهد. هم چنین خطوط مشترک به روش موثری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اتصال به کاربر با نصب یک‌ گره نوری در نزدیکی محل کاربر فراهم می‌شود. این گره با استفاده از کابل‌های فیبر نوری به ISP متصل شده‌است. مانند ADSL2 +, VDSL یک اتصال VDSL2 برای کاربرانی فراهم می‌کند که در محدوده ۱.۲ کیلومتری از مکان سوییچ VDSL قرار دارند.

VDSL نامتقارن است ، به این معنی که سرعت بارگیری معمولاً بیشتر از سرعت بارگذاری است. ارائه دهندگان پهنای باند در مقایسه با سایر خدمات مبتنی بر مس مانند ADSL ، از VDSL به عنوان اتصال سریعتر و پایدارتر استفاده می کنند.

یکی دیگر از نکاتی که در مورد این تکنولوژی مد نظر است این است که VDSL خدمات موجود مانند POTS ، ISDN ، ADSL و … را پوشش می دهد. VDSL برای شبکه کامل سرویس مناسب است و نسبت به سایر رقبای خود کاملتر است. این سرویس خدماتی مانند تلویزیون با وضوح بالا  و بازی های آنلاین با پهنای باند سنگین و …را پشتیبانی می کند.

VDSL چگونه کار می کند؟

VDSL چگونه کار می کند؟

VDSL چگونه کار می کند؟

VDSL تقریباً به همان روشی که ADSL یا ADSL2 + کار می کند ، یعنی با استفاده از زیرساخت تلفن مسی برای رساندن اینترنت به شما کار می کند.

افزایش سرعت اینترنت vdsl

انواع مختلف VDSL از فن آوری های مختلفی برای افزایش سرعت استفاده می کنند ، مانند VDSL vectoring و پیوند جفت (که از دو خط برای اتصال مضاعف استفاده می کند تا سرعت دو برابر موثر داشته باشد). البته همه مودم ها برابر نیستند یا از استانداردهای یکسانی پشتیبانی نمی کنند ، بنابراین اگر به VDSL متصل شدید ، مطمئن شوید که مودم VDSL کاملاً مجهز باشد.

 همچنین VDSL از کابل کواکسیال ، فیبر نوری یا جفت پیچ خورده برای مسافت های کوتاه تا ۴۵۰۰ فوت استفاده می کند. روش مدولاسیون مورد استفاده در VDSL تکنیک چند گانه گسسته است که ترکیبی از QAM و FDM است.

VDSL ظرفیت بالاتر از ADSL را در خطوط کوتاه ارائه می دهد. یکی دیگر از برتری های دیگر  VDSL امنیتی است که از طریق لینک های نقطه به نقطه ارائه می دهد. از هفت باند مختلف برای امکان شخصی سازی نرخ های بالادست و پایین دست استفاده می کند.

محدودیت های سرعت در VDSL

فاکتورهای زیادی می توانند در سرعتی که از اتصال VDSL می گیرید نقش داشته باشند ، از جمله موارد زیر:

  • فاصله شما با  ارایه دهنده
  • قابلیت های عملکرد مودم شما
  • نوع VDSL (VDSL / VDSL2)
  • این که آیا اتصال در یک خط پیوند جفت باشد
  • محیط زیست

کسانی که به VDSL2 متصل می شوند می توانند به سرعت ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و بالاتر برسند ، اگرچه ممکن است ارائه دهندگان سرعت برنامه های خود را محدود کنند.

یک نکته دیگر که در مورد VDSL وجود دارد این است که برخی VDSL را با اینترنت فیبرنوری (UFB) اشتباه می‌گیرند و تصور می‌کنند VDSL همان فیبرنوری است. حال اینکه چنین نیست و میان هر کدام این نوع خدمات اینترنتی تفاوت بسیاری وجود دارد.

تفاوت بین VDSL با ADSL

تفاوت های بین VDSL با ADSL

تفاوت های بین VDSL با ADSL

 اگر چه این دو تا تکنولوژی یک سری شباهت با هم داردند، اما میان آن ها تفاوت هایی نیز وجود دارد که این جا به مهمترین این تفاوت ها اشاره خواهیم کرد و در آخر یک جمع بندی خواهیم داشت تا شما به پاسخ سوال اینکه اینترنت VDSL چیست و با ADSL چه تفاوتی دارد؟ برسید.

سرعت

تفاوت اصلی بین این دو نوع اتصال به اینترنت سرعت است. VDSL سرعت بالاتری نسبت به اتصالات ADSL ارائه می دهد. VDSL سرعت بارگیری تا ۰۱۰ مگابیت بر ثانیه(تعبیر ها و استاندارد های مختلفی در این باره وجود دارد، در برخی از استاندارد های VDSL2 تا ٣٠٠ مگابایت بر ثانیه نیز متغیر است) و سرعت بارگذاری تا ۵۰ مگابیت بر ثانیه را فراهم می کند، البته در سرعت بارگداری نیاز امکان دارد بسته به استانداردی که استفاده می کنید تا ١٠٠مگابایت بر ثانیه امکانش وجود دارد. از طرف دیگر ، ADSL حداکثر سرعت بارگیری ۲۴ مگابیت در ثانیه را ارائه می دهد و سرعت بارگذاری نیز بسیار کمتر است.

در کل اگر بخواهیم یک تعبیری از مقایسه درعت داشته باشیم، نرخ دانلود VDSL، ۵ برابر ADSL است. همچنین نرخ آپلود آن تقریبا ۱۰ برابر ADSL است.

کاربرد

با استفاده از VDSL ، می توانید برنامه های پهنای باند مانند Skype ، YouTube ، بازی های آنلاین یا پشتیبان گیری آنلاین را به راحتی و بدون هیچ گونه تأخیری اجرا کنید. اما اینترنت ADSL بیشتر برای کار های وبگردی ساده، کار با شبکه های اجتماعی و برخی دیگر از کاربردهایی که نیاز به پهنای باند وسیعی ندارند مناسب است.

VDSL می تواند برنامه هایی مانند تلویزیون با وضوح بالا و VOD را ارائه دهد که این کار با ADSL امکان پذیر نیست.

دسترس پذیری

در مقایسه با ADSL , VDSL به صورت گسترده و به راحتی در دسترس است . بسیاری از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی در سراسر جهان این خدمات را ارائه می‌کنند.  از ADSL در مقایسه با VDSL بیشتر استفاده می شود و بیشتر کشور های دنیا مخصوصا کشور های غیر صنعتی به VDSL مجهزنشده اند.

قیمت

تنوع قیمت های در این سرویس ها خیلی زیاد است. اما باتوجه به سطح کیفیتی که ارایه می دهند VDSL به خاطر این که فن آوری جدید و بهتری هستند، قیمتش بالاتر است.

کاهش سینگنال

  با افزایش فاصله سیم مسی بین کاربر و ایستگاه سوئیچینگ ، قدرت سیگنال ADSL و VDSL کاهش می یابد. اما در مقایسه با ADSL ، سیگنال VDSL با سرعت کمتری کاهش می یابد. این هم یکی از تفاوت های بارز میان ADSL با VDSL است. فناوری ADSL مسافت بیشتری از VDSL را پوشش می دهد ، جایی که ADSL می تواند ۱۸۰۰۰ فوت را پوشش دهد و VDSL می تواند تا ۴۵۰۰ فوت را طی کند.

 VDSL به راحتی تحت تأثیر میرایی قرار می گیرد. در مقابل ، ADSL تا حدی در برابر میرایی ایمن است. ( پدیده ی کاهش تدریجی دامنه ی ارتعاش، میرایی نامیده می شود.)

پشتیبانی

VDSL می تواند از داده های نامتقارن و همچنین متقارن و خدمات POT پشتیبانی کند در حالی که ADSL فقط از داده های نامتقارن و سرویس های POT پشتیبانی می کند.

کابل کشی

یکی دیگر از تفاوت های ADSL  با VDSL این است که اولی از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند در حالی که VDSL بر بستر‌های کابل است و نیاز به کابل‌کشی و نصب کابل شبکه جداگانه از مرکز مخابرات تا خانه شما دارد.

نتیجه گیری مقایسه VDSL با ADSL

ADSL و VDSL اساساً انواع فناوری خط مشترک دیجیتال هستند. VDSL نرخ داده های بالاتری را برای مسافت کوتاه خطوط تلفنی مسی جفت تابیده فراهم می کند در حالی که ADSL در مقایسه با ADSL که مسافت طولانی تری از VDSL را پوشش می دهد ، نرخ داده پایین را ارائه می دهد. VDSL دارای نقص های خاصی است از جمله گران بودن و با افزایش فاصله سرعت سیگنال کاهش می یابد.

VDSL در درجه اول به دلیل اتصال به اینترنت با سرعت بالا که بارگیری و بارگذاری رسانه را به صورت روان تری انجام می دهد ، برنده قاطعی نسبت به ADSL است. امیداوایم تا اینجای کار به این سوال اینترنت VDSL چیست و با ADSL چه تفاوتی دارد پاسخ مناسبی را برای شما ارایه داده باشیم.

محصولات مرتبط

KEYSTONE CAT6 SFTP 1

کیستون CAT6 SFTP

کیستون CAT6 SFTP

KEYSTONE CAT6 UTP 1

کیستون CAT6 UTP

کیستون CAT6 UTP

PATCH CORD CAT6 UTP INDOOR

Patch Cord CAT6 UTP Indoor

Patch Cord CAT6 UTP Indoor

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

CAT6 SFTP LSZH INDOOR

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟