LTE چیست؟ | تفاوت TD LTE با ۴G

چند وقتی می شود که اپراتورهای مخابراتی سرویس جدیدی به نام td lte را به مردم معرفی کرده اند. این سرویس توانسته در بین مردم محبوبیت بدست آورده و روز به روز به شهرهای تحت پوشش این سرویس افزوده می شود. شاید برای خیلی از ماها سوال پیش بیاید که تفاوت TD LTE با ۴G در چیست و یا آیا TD LTE با ۴G تفاوتی دارند؟

امروزه همه ما تقریباً با کلمه td lte و ۴g آشنا هستیم. این دو کلمه آنقدر برای ما آشنا است که گاهی فکر می کنیم هیچ تفاوتی با هم ندارند. اما بد نیست بدانید که ۴G به نسل چهارم شبکه های موبایل گفته می شود. کلمه G یا Generation به معنای نسل است. LTE (Long Term Evolution) به عنوان یک نسل از شبکه های همراه محسوب نمی شود. در این مقاله سعی داریم در مورد تفاوت TD LTE با ۴G بیشتر صحبت کنیم تا شما دوستان با تفاوت این دو بیشتر آشنا شوید.

معرفی و بررسی LTE

معرفی و بررسی LTE

LTE چیست؟

LTE چیست؟

LTE مخفف کلمه Long Term Evolution است. این فناوری یک استاندار و نسل جدا از شبکه های موبایل نیست، بلکه یک شاخه از ۴G است. زمانی که استاندارد ۴G تصویب شد خیلی از اپراتورها و شبکه ها به شرکت های سازنده موبایل هزینه پرداخت کردند تا علامت ۴G وارد مشخصات محصول شده و بر روی صفحه نمایش دیده شود. به همین دلیل تنظیم کنندگان استاندارهای آمریکا برای اینکه مردم فرق بین ۴G تقلبی و اصلی را بدانند، LTE یا Long Term Evolution را تعرف کردند. معنای این واژه تکامل در بلند مدت است.

معرفی و بررسی اینترنت پر سرعت ۴G

معرفی و بررسی اینترنت پر سرعت ۴G

معرفی و بررسی اینترنت پر سرعت ۴G

۴G یک اینترنت پر سرعت از نسل چهارم شبکه های موبایل بر روی گوشی همراه است. برای اینکه بتوانید از این فناوری استفاده کنید شما نیاز به یک گوشی همراه و سیم کارت مجهز به ۴G دارید. LTE یک نسخه پیشرفت تر از ۴G است که دارای سرعت بیشتر و کیفیت بهتری است. همانطور که اشاره شد فناوری ۴G یک اینترنت مبتنی برگوشی همراه است و اگر شما بخواهید از آن بر روی دستگاه های مانند لپ تاپ و کامپیوتر استفاده کنید باید از مودم ۴G و یک سیم کارت استفاده کنید.

برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ موسسه ITU-R استاندارد ۴G که حداکثر سرعت انتقال اطلاعات روی شبکه های موبایل به ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه می رسد، را ثبت کرد. همین میزان سرعت در دستگاه های Hotspot موبایل سرعتی برابر با یک گیگابیت در ثانیه را دارد. این هدف در سال ۲۰۰۸ کمی دور از ذهن و سخت به نظر می رسید، اما خیلی زود زیر ساخت های مخابراتی شبکه های اینترنتی پیشرفت کردند و عرضه کنندگان شبکه های ۳G به سرعت شبکه های ۴G را راه اندازی کردند. البته در ایران که برخی از اپراتورها ادعا می کنند که اینترنت ۴/۵G را دسترس مردم قرار دادند، بیشترین سرعت بر روی ایرانسل حدود ۶۰ مگابیت در ثانیه است.

معرفی و بررسی فناوری TD LTE

معرفی و بررسی فناوری td lte

معرفی و بررسی فناوری td lte

فناوری TD LTE چیست؟

این فناوری برای دسترسی به اینترنت ثابت همانند ADSL یا وایمکس عمل می کند. از این فناوری به عنوان آخرین نسل اینترنتی پر سرعت یاد می شود. زمانی که می گویم اینترنت ثابت یعنی نیازی به تلفن همراه یا سیم کارت ندارید و مانند ADSL می توانید در حالت بی سیم از آن استفاده کرد.

این سرویس فاقد محدودیت های مکانی است و نیازی به خط تلفن ثابت ندارد و شما در هر نقطه ای که تحت پوشش این سرویس باشد، می توانید از آن استفاده کنید. همچنین این سرویس از سرعت و کیفیت بهتری نسبت به اینترنت نسلهای پیشین برخوردار است. td lte دارای پایداری بهتری از نظر آپلود و دانلود است.

تفاوت TD LTE با ۴G

 • اولین و بزرگترین تفاوت این دو سرویس در این است که ۴G نیاز به سیم‌کارت و تلفن همراه دارد ولی برای استفاده از TD-LTE شما نیازی به تلفن همراه ندارید. یعنی این سرویس یک سرویس مبتنی بر تلفن همراه نیست.
 • TD-LTE دارای سرعت دانلود بسیار بالایی است و برای سازمان‌ها، شرکت‌ها، مجتمع‌های مسکونی و کاربرانی که نیازمند اینترنت فوق سریع هستند، بسیار مفید است.
 • تفاوت دیگر این دو سرویس در این است که، در TD-LTE بر روی لینک های دانلود کار شده و سرعت دانلود بسیار بالا است. البته سرعت دانلود در نقاط مختلف یکسان نیست و براساس اپراتور و منطقه تحت پوشش متفاوت است. سرعت دانلود بر روی TD-LTE می تواند بر حسب سرویسی که خریداری کرده اید، نا محدود باشد.

چند مورد از ویژگی های TD-LTE

در این قسمت به چند ویژگی این سرویس که برای هر کاربری  می تواند جذاب باشد، می پردازیم.

 1. سرعت

زمانی که می خواهید یک سرویس را انتخاب کنید قطعاً مهم ترین ویژگی که به آن توجه خواهیم کرد، سرعت آن سرویس است. سرعت اینترنت TD-LTE از ۴G بسیار بیشتر است. تفاوت TD LTE با ۴G در این است که سرعت ۴G به آنتن دهی موبایل بستگی دارد. عامل بعدی در سرعت ۴G سرویسی است که اپراتورها عرضه می کند.

 1. قیمت

مودم های TD-LTE از نظر قیمتی ارزان تر هستند و خرید آنها به صرفه تر خواهد بود. اما بسته های اینترنتی TD-LTE نسبت به ۴G گران تر است. به طور کل برای استفاده از اینترنت TD-LTE باید پول بیشتری پرداخت کنید. همچنین به دلیل سرعت بالای این سرویس بسته های اینترنتی این سرویس حجم بالای دارند( کمترین حجم بسته ۴ الی ۵ گیگابیت است). اما در سرویس ۴G شما بسته های با حجم کمتر نیز می توانید خریداری کنید.

 1. جابه جایی

همانطور که توضیحات این سرویس ها بیان کردیم ۴G یک اینترنت موبایل است و TD-LTE یک اینترنت ثابت. اگر شما جزء افرادی هستید که باید دائماً در سفر باشید، بنابراین بهترین انتخاب برای شما اینترنت ۴G است. همچنین TD-LTE در برخی از شهرها و نقاط دورافتاده کار نمی کند. البته یکی از ویژگی این سرویس بی سیم بدون آن است. اما فقط برای جابه جایی در نقاط مختلف یک شهر مناسب است. اگر می خواهید به مناطق کوهستانی، دریا و یا کویر سفر کنید بهترین انتخاب همان اینترنت ۴G است.

 1. محدوده تحت پوشش این سرویس

زمانی که شما می خواهید مودم ۴G یا TD-LTE خریداری بکنید باید بدانید که آیا منطقه ای که در آن زندگی می کنید تحت پوشش این سرویس است یا خیر؟ اپرتورهای ایرانسل و مبین نت در حال تلاش هستند که هر چه زودتر تمام مناطق ایران را تحت پوشش این سرویس قرار بدهند اما در حال حاضر زمان زیادی تا پوشش کامل کل کشور باقی مانده است.

در حال حاضر شهرهای بزرگ مانند تهران، ری، کرج، مشهد، کیش، ارومیه، قم، اهواز، گرگان، شیراز، بندرعباس، بوشهر، رشت و شهر لواسان تحت پوشش مبین نت اینترنت TD-LTE هستند. ایرانسل مناطق و استان های بیشتری را تحت سرویس TD-LTE قرار داده است.

از دیگر ویژگی های این سرویس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صرفه جویی در مصرف باتری موبایل: زمانی که شما به اینترنت خط موبایل خود متصل هستید شارژ باتری شما زودتر تمام می شود. بنابراین استفاده از مودم TD-LTE می تواند به شما در صرفه جویی در مصرف باتری کمک کند.
 • عدم نیاز به محدودیت مخابراتی: برای اینکه از این سرویس استفاده کنید دیگر نیازی به خط تلفن ثابت و پورت خالی ندارید. شما فقط با مودم و سیم کارت مبین نت یا ایرانسل می توانید به اینترنت TD-LTE متصل شوید.
 • پایداری بالا و پینگ پایین: این مشخصه به شما کمک می کند تا بازی های آنلاین را در هر مکان و زمانی به راحتی انجام بدهید.
نتیجه گیری

با توجه به صحبت های که در این مقاله انجام شد اینترنت TD-LTE بی سیم و قابل حمل است و برای کارهای که در نقاط مختلف شهر دارید مناسب است. اینترنت TD-LTE به دلیل اینکه دارای سرعت بالاتری دارد برای افرادی که به اینترنت پرسرعت نیاز دارند انتخاب بهتری خواهد بود. قطعاً در زمان خرید مودم اولین سوال ما از فروشنده، سرعت اینترنت آن سرویس است. اگر شما هم به دنبال سرعت بیشتر هستید اینترنت TD-LTE بهترین انتخاب است. در این مقاله سعی کردیم در مورد تفاوت TD LTE با ۴G بیشتر صحبت کنیم. این که شما کدام سرویس را انتخاب می کنید بستگی به نیاز شما دارد.

محصولات مرتبط

PATCH CORD CAT5E UTP

پچ کورد Cat5e UTP Indoor

پچ کورد Cat5e UTP Indoor

PATCH CORD CAT6 SFTP 1

پچ کورد CAT6A SFTP INDOOR

پچ کورد CAT6A SFTP INDOOR

PATCH CORD CAT6 UTP INDOOR

پچ کورد CAT6 UTP Indoor

پچ کورد CAT6 UTP Indoor

PATCH CORD CAT6 SFTP

پچ کورد CAT6 SFTP INDOOR

پچ کورد CAT6 SFTP INDOOR

اشتراک گذاری مقاله

2 دیدگاه در “LTE چیست؟ | تفاوت TD LTE با ۴G

 1. صمد محمودی عالمی گفت:

  باسلام
  خواستم بپرسم برای مناطق روستایی که اینترنت ضعیفی داردکاربردداردممنون میشم جواب بدید

  1. فیبر ارتباط گفت:

   کاربر گرامی
   با سلام و احترام
   تفاوت سرعت در انتقال دیتا به زیرساخت شرکت های مخابراتی وابسته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟