آموزش کابل کشی شبکه: بررسی نکات مهم کابل‌کشی شبکه

کیفیت و راندمان هر شبکه کامپیوتری وابستگی زیادی به کیفیت کابل شبکه و نحوه کابل کشی شبکه دارد. اگر کابل شبکه نامرغوب یا نصاب شبکه بی تجربه باشد، شبکه راه‌اندازی شده با مشکلات متعددی روبرو می‌شود. در اینصورت نتیجه حاصله با آنچه که در ابتدا برنامه‌ریزی شده است مغایرت خواهد داشت.

آموزش کابل کشی شبکه

پس از مطالعه این مقاله شما قادر خواهید بود تا به سئوالات زیر پاسخ دهید:

 1. هنگام کابل کشی شبکه به چه نکاتی باید توجه کنیم؟
 2. حداکثر طول کابل شبکه برای یک نود چند متر می‌باشد؟
 3. چه نکاتی را هنگام تامین تجهیزات شبکه مدنظر قرار دهیم؟
 4. برای جلوگیری از نویز در شبکه، هنگام کابل کشی به چه نکاتی توجه کنیم؟

توجه به اصول کابل کشی ساخت یافته هنگام کابل کشی شبکه، تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و طول عمر شبکه خواهد داشت. اگر نصاب شبکه هنگام نصب به استانداردهای کابل کشی ساخت یافته توجه نموده و شبکه را بر اساس آن استانداردها راه‌اندازی نماید، مدیر شبکه در طول حیات شبکه فوق به راحتی و بدون بروز هیچ مشکی قادر به راهبری، عیب‌یابی و توسعه احتمالی شبکه خواهد بود.

مهمترین نکات در هنگام کابل کشی شبکه

 1. ابتدا با حضور در محل اجرای پروژه، نقشه ساختمان را به همراه جزئیات دقیق آن تهیه نمایید.
 2. با توجه به شرایط فیزیکی محیط نوع بستر شبکه را تعیین نمایید. به طور مثال استفاده از ترانکینگ، داکت، لوله پلی اتیلن، سقف یا کف کاذب، سینی کابل و …
 3. روی نقشه محل قرارگیری کلاینت‌ها را به دقت (با توجه به شرایط محیطی مانند چیدمان میزها و …) مشخص نموده و به تایید کارفرما برسانید.
 4. پس از تهیه لیست تجهیزات پسیو و اکتیو موردنیاز، سعی کنید تا با توجه به شرایط مالی از مرغوب‌ترین برند ممکن که پاسخگوی تمامی نیازهای مجموعه موردنظر است، استفاده نمایید.
 5. همواره سعی کنید تا تمامی تجهیزات پسیو شبکه را از یک برند انتخاب نمایید.
 6. تجهیزات پسیو شبکه را با شرط تست فلوک از فروشنده بخواهید. متاسفانه در بازار امروز به علت شرایط حاکم بر بازار، طیف وسیعی از تجهیزات تقلبی در بازار موجود می‌باشد به طوری که از لحاظ ظاهر به کالای اصلی بسیار نزدیک بوده و تشخیص آن نیازمند داشتن تجربه بسیار بالایی است. پس در صورت تجربه نداشتن در این زمینه سعی کنید تا از همراهی یک کارشناس با تجربه بهره‌مند شوید.
 7. در صورتی که در بستر شبکه مجبور به قرار دادن کابل برق و شبکه در کنار یکدیگر می‌باشید، حتما از کابل‌های فویل‌دار و یا فویل و شیلد دار استفاده نمایید.
 8. با توجه به نزدیک بودن قیمت کابل شبکه cat5 و cat6، بهتر است از کابل cat6 در شبکه خود استفاده نموده تا از پهنای باند بالاتر آن بهره‌مند شوید.
 9. کار کردن با کابل شبکه UTP بسیار ساده‌تر و اقتصادی‌تر از کابل‌های STP می‌باشد، پس تلاش کنید تا در صورت امکان، طراحی شبکه را به گونه‌ای انجام دهید که نیازی به استفاده از کابل‌های STP نباشد.
 10. طراحی شبکه را به گونه‌ای انجام دهید تا علاوه بر نیاز فعلی پروژه، بتوان ۲ تا ۳ نود دیگر را در آینده بدون مشکل به شبکه اضافه نمود.
 11. سایز داکت، لوله، ترانکینگ و هر بستر دیگری را که قرار است کابل شبکه در آن قرار گیرید را به گونه‌ای در نظر بگیرید تا به کابل‌های شبکه هیچگونه فشاری وارد نشود و آزادانه در کنار یکدیگر قرار بگیرند.
 12. در صورت استفاده از ترانکینگ، حتما از پارتیشن استفاده کنید تا کابل برق و شبکه از یکدیگر جدا شده و کابل شبکه تحت تاثیر نویز کابل برق قرار نگیرد.
 13. در صورت استفاده از لوله، حتما از دو لوله، یکی برای عبور کابل برق و دیگری برای عبور کابل‌های شبکه استفاده نمایید. همچنین سعی کنید تا لوله‌ها کمی از یکدیگر فاصله داشته باشند.
 14. پس از نصب بستر قرارگیری کابل شبکه (مثلا داکت یا ترانک) حال نوبت کابل کشی شبکه می‌باشد. اولین نکته مهم در این زمان لیبل زدن ابتدا و انتهای کابل شبکه می‌باشد. این کار به ظاهر ساده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای درک بهتر فرض کنید در شبکه‌ای ۱۰۰ رشته کابل شبکه وجود دارد که بدون لیبل می‌باشند. حال می‌خواهیم نقشه شبکه را ترسیم کنیم و در آن مشخص کینم که هر رشته کابل در چه مکانی قرار دارد. برای این کار باید به ازای اولین رشته کابل (البته در بدترین حالت) ۹۹ بار تست انجام دهیم تا سر دیگر کابل شبکه را پیدا کنیم. حال حساب کنید که برای ۹۹ رشته دیگر به چه میزان زمان نیاز خواهیم داشت.
 15. همواره سعی کنید تا طراحی شبکه را به گونه‌ای انجام دهید که خوانایی شبکه، دسترسی به نودها و عیب‌یابی احتمالی، به ساده‌ترین شکل ممکن صورت پذیرد. به عنوان نمونه اگر تعداد نودهای شبکه زیاد بود علاوه بر لیبل‌گذاری، می‌توان از کابل شبکه با رنگ‌های مختلف نیز استفاده کرد. همچنین می‌توان از پچ کوردهایی با رنگهای مختلف کمک گرفت. (هر رنگ برای یک طبقه یا واحد)
 16. دقت کنید تا در حین کابل کشی شبکه، با شدت کابل شبکه را نکشید و در عوض مسیر حرکت کابل شبکه را به گونه‌ای آماده سازید که کابل شبکه بدون نیاز به هیچ فشار و کششی در مسیر حرکت کند. علت این همه توجه در این بخش، آن است که نباید سطح مقطع رشته‌های کابل شبکه تغییر کند. می‌دانیم که با کشیدن کابل شبکه، در محل کشش، سطح مقطع رشته سیم‌های به هم تابیده داخل کابل شبکه کم می‌شود. پس با تغییر سطح مقطع سیم‌های کابل شبکه، مقدار مقاومت سیم به ازای سیگنال ارسالی نیز در محل کشش تغییر خواهد نمود. از طرفی با تغییر سطح مقطع سرعت انتقال اطلاعات یا همان پهنای باند نیز کاهش خواهد یافت.
 17. هنگام کابل کشی شبکه دقت کنید که کابل شبکه دچار شکستگی، پارگی و گره خوردگی و … نگردد.
 18. سعی کنید مکان قرارگیری رک شبکه را به گونه‌ای تعیین کنید تا نسبت به سایر اجزای شبکه، در نقطه مرکزی قرار گیرد و در نتیجه کابل کشی در کمترین حد ممکن خود صورت پذیرد. دقت کنید که مسیر عبور کابل‌های شبکه را به گونه‌ای طراحی کنید تا طول کابل‌های شبکه در حداقل ممکن باشد. از طرفی در حالت استاندارد نباید طول کابل شبکه از ۹۰ متر بیشتر شود.
 19. برای ارتباط بین طبقات به ازای هر لینک از دو کابل شبکه استفاده کنید. یکی زیر بار و دیگری به عنوان پشتیبان تا در صورت بروز مشکل بتوان به سرعت شبکه را به حالت نرمال بازگردانده و بدون از کار افتادن شبکه به عیب‌یابی به پردازیم.
 20. در رک و اتاق سرور از لامپ کم مصرف و لامپ مهتابی به علت ایجاد نویز استفاده نکنید.
اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟