کاربردهای فیبر نوری

حوزه‌های کاربرد فیبر نوری بسیار گسترده است که مخابرات یکی از آنهاست. انتقال صدا، داده، ویدئو از فواصلی کمتر از یک متر تا صدها کیلومتر با استفاده از یکی از مدل‌های استاندارد فیبر انجام می‌شود.

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.


کابل‌های فیبر نوری برای حمل سرویس‌های (POTS (plain old telephone service در سراسر شبکه‌های سطح کشور استفاده می‌شوند و حامل‌های تبادل محلی (LECs ) از فیبر برای حمل این سرویس‌های مشابه بین سوئیچ‌های دفتر مرکزی در سطوح محلی و خانه‌های شخصی یا محله‌ها ( فیبر تا منازل – FTTH ) استفاده می‌کنند.
فیبر نوری همچنین به طور گسترده برای انتقال داده استفاده می‌‌شود.
شرکت‌های چندملیتی به امنیت و سیستم‌های قابل اعتماد برای انتقال داده و اطلاعات مالی خود بین ترمینال‌ها یا کامپیوترهای رومیزی چندین ساختمان در سراسر جهان نیاز دارند. شرکت‌های تلویزیون کابلی از فیبر نوری برای تحویل ویدئوهای دیجیتال و سرویس‌های داده استفاده می‌کنند.

پهنای باند بالای ارائه شده توسط فیبر، آن را به انتخابی مناسب برای انتقال سیگنال‌های broadband مانند برنامه‌های تلویزیون با کیفیت (HD (HDTV  تبدیل کرده است.
سیستم‌های هوشمند حمل‌ونقل مانند بزرگراه هوشمند با چراغ‌های راهنمای هوشمند، عوارضی‌های خودکار و علائم پیام‌رسان متغیر، از سیستم‌های اندازه‌گیری از راه دور مبتنی بر فیبر نوری استفاده می‌کنند.

کاربرد مهم دیگر فیبر نوری در صنعت پزشکی است. سیستم‌های فیبر نوری در اکثر دستگاه‌های جدید پزشکی از راه دور برای انتقال تصاویر دیجیتال تشخیصی استفاده می‌شوند.
حوزه‌های دیگر کاربرد فیبر نوری شامل هوافضا، نظامی، خودرو، سنسورها، سنجش زیست محیطی، انتقال سیگنال، تصویربرداری، نورپردازی و صنعت می‌باشد.
فیبر نوری نقش بزرگی در توسعه انواع صنایع دارد که ارتباطات، ارتباط داده، جمع‌آوری داده، تصویربرداری و بکارگیری روش‌های ارتباطی خاص در ظرفیت‌های بالا را برای صنایع اداری و تجاری فراهم می‌کند.
بیشتر کاربردهای تجاری و صنعتی‌ای که در آنها از فیبر نوری استفاده شده است به منظور ساخت محصولاتی با ساخت‌وساز و یا عملکرد خاص برای افزایش اطمینان از عملکرد مناسب آنها می‌باشد.

 

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟