معرفی انواع رابط و کابل Stack سیسکو

سوئیچ های دسترسی – بخشی جدایی ناپذیر از هر شبکه  هستند، بدون توجه به  اینکه این شبکه در یک دفتر کوچک با ۱۰ کارمند باشد یا شرکت بزرگ با هزاران کارمند. سوئیچ ها نقش اصلی را برای برقراری ارتباط بین کاربران و تجهیزاتشان در شبکه شرکت ها دارند. فن آوری Stacking انعطاف پذیری و مقیاس پذیری شبکه شما را بهبود می بخشد و و از هزینه های اضافی جلوگیری میکند. سوئیچ های Stacking ، مجموعه ای از سوئیچ ها با Cisco IOS یکسان با استفاده از کابل Stack به عنوان یک سوئیچ واحد با یکدیگر وصل می شوند و توسط یک آدرس IP مدیریت می شوند که کار مدیریت شبکه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

معرفی شرکت سیسکو

سیسکو یک شرکت بزرگ در بازار جهانی است و دارای خطوط تولید مختلفی برای پشتیبانی از ساخت کابل Stack است – از لایه ۲ به لایه ۴ ، از سری ۲۹۶۰ تا سری ۶۸۰۰ – هر خانواده دارای تکنولوژی Stacking متمایز است. در این سفر ، ما قصد داریم فناوری های انباشته ارائه شده توسط سیسکو را که مربوط به هر یک از محصولات تولیدی است ، بررسی کنیم. راه حل های سیسکو برای سوئیچینگ در شکل زیر نشان داده شده است:

انواع رابط و کابل Stack سیسکو

انواع رابط و کابل Stack سیسکو

همانطور که در شکل بالا مشاهده می شود ، انواع مختلفی از سیستم عامل ها با اجرای تکنولوژی Stacking وجود دارد. نام این تجهیزات به ترتیب قیمتشان از کم به زیاد آورده شده:

کابل FlexStack

کابل FlexStack

کابل FlexStack

FlexStack فقط مخصوص سوئیچ سری Cisco Catalyst 2960S است ، این فناوری به شما امکان می دهد تا حداکثر ۴ سوئیچ را در یک STACK متصل کنید. برای ترتیب ماژول مورد نیاز C2960S-STACK را داخل سوئیچ و کابل مخصوص CAB-STK قرار دهید. هر ماژول دارای دو پورت برای چنین کابل هایی است. هر کابل می تواند داده ها را با سرعت ۱۰ گیگابایت بر ثانیه منتقل کند. بنابراین ، پهنای باند پشته ۴۰ Gbit / s است. هنگامی که شما در معماری ۴ سوئیچ “Ring” متصل می شوید. اولین سوئیچ به دوم ، دوم به سوم ، سوم با چهارم متصل می شود و اولین سوئیچ تغذیه شده به کلید اصلی تبدیل می شود.

کابل FlexStack Plus

کابل FlexStack Plus

کابل FlexStack Plus

این فناوری توسعه یافته Flexstack است و با مدل جدیدتر خانواده Cisco Catalyst 2960 –۲۹۶۰X و ۲۹۶۰XR خانواده Cisco ارائه می شود. بهبود Flexstack-plus در مقایسه با قبلی ؛ تعداد سوئیچ های موجود در stack را تا ۸ واحد دو برابر می کند و پهنای باند Stacking را تا ۸۰ گیگابایت در ثانیه دو برابر می کند. در این مدل می توان یک پشته را با ۲۹۶۰S و ۲۹۶۰-X کار کرد ، اما پروتکل FlexStack پهنای باند انباشته را به ۴۰ گیگابایت در ثانیه محدود می کند. سوئیچ های سری ۲۹۶۰XR همچنین از فناوری flexstack plus برای Stack کردن استفاده می کنند ، اما فقط به دلیل یکسان نبودن سیستم های IOSفقط میتوانند با خودشان Stack شوند.

کابل شبکه StackWise

کابل شبکه StackWise

کابل شبکه StackWise

این فناوری توسط سری Cisco 3750 و سری ۳۷۵۰G پشتیبانی می شود و به شما امکان می دهد تا یک Stack واحد تا ۹ واحد را با یک کابل Stack ویژه بهم متصل کنید. ترافیک داده ها بین دو مسیر ضد چرخش منطقی تخصیص داده می شوند ، هر مسیر چرخش متقابل از ۱۶ گیگابیت بر ثانیه در هر دو جهت پشتیبانی می کند و مجموعاً ترافیک ۳۲ گیگابیت بر ثانیه را به صورت دو طرفه ارائه می دهد. هنگامی که شکاف در یک کابل تشخیص داده می شود ، ترافیک بلافاصله در مسیر باقیمانده با سرعت۱۶ گیگابیت بر ثانیه برای ادامه یافتن انتقال ایجاد میشود.

StackWise Plus

این فناوری در سری های Catalyst 3750E و ۳۷۵۰X پیاده سازی شده است. این فناوری پهنای باند را به دو برابر یعنی ۶۴ گیگابیت بر ثانیه نسبت به Stackwise تغییر میدهد. این فناوری  با سیستم انتقال با Stackwise نیز سازگاری دارد.

StackWise-160

StackWise-160

StackWise-160

این فناوری قادر است تا ۹ خط سوئیچ سیسکو ۳۶۵۰ را با هم ترکیب کند. ااین ترکیب با استفاده از کیت مخصوصی که به طور جداگانه عرضه می شود ، ایجاد می شود. این مجموعه شامل یک ماژول انباشته C3650-STACK = و کابل آداپتور STACK-T2-50CM = (50 سانتی متر تا ۱ متر و ۳ متر) است. پروتکل مشابه StackWise کار می کند ، اما این فناوری با پشته های دیگر سازگار نیست و سرعت داده تا ۱۶۰ گیگابایت در ثانیه را فراهم می کند.

StackWise-480

StackWise-480

StackWise-480

این فناوری در خانواده سوئیچ Cisco 3850 پیاده سازی شده است. الگوریتم مشابه الگوریتم مورد استفاده در Cisco 3750X است ،حداکثر ۹ سوئیچ در پشته ، امکان به روزرسانی خودکار تصاویر ios برای اعضای Stack ، “قابلیت Hot-swappable” را برای  اعضای Stack بدون قطع عملکرد برای دیگران را ایجاد میکند ، تجمیع پهنای باند تا ۴۸۰ گیگابایت بر ثانیه نیز از خصوصیات این مدل است.

سیستم سوئیچینگ مجازی VSS

سوئیچ های مدولار مانند سری ۴۵۰۰ ، ۶۵۰۰ ، ۶۸۰۰ برای کارکرد Stack به روش جداگانه ای نیاز دارند. دامنه کاربرد آنها این امر را تعیین می کند. این فناوری مبتنی بر ارتباط آنها با اترنت است ، مانند استفاده از پیوند فیبر نوری که در این صورت مسافت تا ۴۰ کیلومتر را پوشش میدهند. بنابراین ، می توان این سوئیچ ها را در فضا ها و در فواصل زیادی جدا کرد. در واقع ، این فناوری Stacking مجازی (VSS) نامیده می شود. این امکان را برای شما فراهم می کند تا دستگاه مجازی را با یک سوئیچ (صفحه کنترل) ، پردازش داده (صفحه داده) و سوئیچینگ (پارچه سوئیچ) موجود در هر دو دستگاه مدیریت کنید.

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟