انواع روکش کابل شبکه و ماده اولیه روکش کابل شبکه

انواع روکش کابل اولین خط دفاعی کابل در برابر آسیب های مختلف اعم آسیب های ناشی از شعله، رطوبت، ضربه و آسیب های شیمیایی می‌باشند. روکش کابل در هنگام نصب و پس از نصب، کابل را از آسیب مکانیکی محافظت می کند. روکش کابل جایگزین زره های محافظتی داخلی نیستند، اما می توانند سطح مطلوبی از حفاظت کابل را به عهده بگیرند که کابل را در برابر رطوبت، امواج ماورا بنفش و آسیب های شیمایی ایمن می سازد.

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

کدام یک از انواع روکش کابل برای شما مناسب است؟

نیازمندی هایی که در خصوص ویژگی های روکش کابل وجود دارد:

در بسیاری از کاربرد های خارجی (چه کابل در زیر زمین کار گذاشته شود و چه بالای زمین کار گذاشته شود)، به دلیل شرایط سخت آب و هوایی یک روکش مستحکم برای این کابل ها مورد نیاز است. طیف گسترده ای از محصولات در پارسیان فیبر ارتباط تولید می شود و شما میتوانید با شماره تماس 1528 تماس حاصل فرمایید تا شرکت پارسیان فیبر ارتباط با در اختیار داشتن دانش فنی به روز و با بهره گیری از متخصصان برجسته اقدام به ارائه مشاوره و خدمات به شما کاربر گرامی نماید.

ویژگی های روکش کابل

منافع ناشی از ویژگی های روکش کابل

انعطاف پذیریآسانی استفاده و انعطاف پذیری بلند مدت
مقاومت شیمیاییعمر بالا در مجاورت با موارد شیمایی
انعطاف پذیری شرایط دمای پایینمناسب بودن برای مناطق سردسیر و زمستان
ماندگاری در دمای بالادمای اوج و دمای عملیاتی محیط را تعیین می کند و در رده بندی ظرفیت مشارکت دارد.
رنگسهولت تشخیص را میسر می کند، ایمنی را بالا می برد و ظاهر کابل را زیبا می سازد.
بافت سطحسهولت کار و نصب
حافظه الاستیکانعطاف پذیری به ویژه برای کابل های کویل کورد
تائیدیه ها / انطباقمناسب برای کاربرد در نظر گرفته شده
مقاوم در برابر شعلهایمنی بالا در برابر گسترش شعله

انواع روکش کابل شبکه

انواع مختلفی از روکش کابل در دسترس است. لازم است با در نظر گرفتن شرایط محیطی و میزان سازگاری آن با اتصال دهنده‌ها، در انتخاب نوع روکش کابل دقت کرد. برای مثال در صورتی که محیط بسیار سرد باشد، لازم است از روکشی استفاده شود که در دمای بسیار پایین انعطاف پذیر باقی بماند. جدول ذیل لیستی از انواع روکش ها را که مناسب برای فضای Indoor و Outdoor هستند را نشان می دهد.

ماده اولیه روکش کابل

استفاده / منافع ناشی از استفاده از این ماده اولیه روکش کابل

PVC ( پلی ونیل کلرید)

پلی وینیل کلراید را می توان در محیط مختلف و نیز کاربری های متنوعی به کار برد. این روکش ها معمولا هزینه پایینی داشته، انعطاف پذیر هستند، به اندازه کافی مستحکم بوده و در برابر شعله و مواد آتش زا مقاوم می باشند. این روکش ها معمولا با ظاهر براق و یا مات ساخته می شوند.

PE ( پلی اتیلن)

این روکش خواص الکتریکی عالی داشته و مقاومت عایق بسیار بالایی دارد. پلی اتیلن می تواند بسیار سفت و سخت باشد. با این وجود نوع تراکم پایین آن انعطاف پذیری بالاتری دارد. پلی اتیلن در برابر رطوبت بسیار مقاوم است. اگر پلی اتلین به خوبه فرموله شده باشد در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. IMSA 20-1 روکش PE دارد.

PUR ( پلی اورتان)

پلی اتیلن حافظه الاستیکی بالایی دارد. این روکش برای کاربردهای مربوط به کویل کورد بسیار مناسب می باشد. این روکش در برابر فرسایش مقاوم بوده و انعطاف پذبری خوبی در محیط های سرد دارد. این روکش وقتی در برابر سوخت و یا اوزون قرار می گیرد مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

TPR/TPE (لاستیک ترموپلاستیک / الاستومر)

ترموپلاستیک الاستومر، بدون اینکه بخواهیم هزینه زیادی صرف ماده اولیه ترموست کنیم در دمای پایین به سیار عالی عمل می کند. در مقابل آسیب های شیمیایی و آسیب های ناشی از مواد سوختی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد، بسیار انعطاف پذیر است، در برابر فرسایش مقاوم است، به اندازه PUR مستحکم نیست.

تروپلاستیک CPE (پلی اتیلن کلر دار)

معمولا در شرایط آب و هوایی بسیار نامساعد به کار می رود. وزن پایینی دارد، بسیار سخت است و ضریب اصطکاک پایینی دارد. به نسبت با توجه به سطح مقاومتی که در برابر رطوبت، آسیب های شیمیایی و آسیب های ناشی از امواج ماورابنفش از خود نشان می دهد هزینه پایینی دارد.

ترموست پلیولفین (CPE، CSPE و غیره)

تنها محصول موجود در این لیست که در برابر ذوب مقاوم است. این محصول از خانواده لاستیک طبیعی می باشد. این محصولات خاصیت الاستیکی با حافظه بالا دارد. این دسته از مواد یه استحکام و حفظ انعطاف پذیری در دمای پایین، مقاومت در برابر امواج ماورابنفش و مقاومت در برابر گرما معروف هستند.

بررسی دقیق تر روکش کابل

روکش کابل یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که از کابل شما در برابر خطرات محافظت کرده و می‌تواند در مواردی از خطرات احتمالی که ممکن است جان شما را تهدید کند  نیز جلوگیری کند امروزه به دلیل رعایت ایمنی در تمامی موارد کابل‌ها باید دارای روکش باشند تا شبکه‌های برق‌رسانی را عایق کنند.

در ابتدا در صنایع کابل‌های مورد استفاده بدون روکش بودند اما با پیشرفت بیشتر صنعت خطرات ناشی از برق‌گرفتگی و آسیب‌های آن زیاد شد زیاد شد به همین دلیل بشر به فکر راه چاره افتاد و روکش‌ها به عنوان یکی از اجزای اساسی شبکه‌ برق‌رسانی مورد استفاده قرار گرفتند. روکش کابل باعث افزایش طول عمر و کیفیت سیستم برق‌رسانی نیز می‌شود.

انواع روکش کابل شبکه بسته به نیاز پروژه 

روکش کابل در انواع مختلفی تولید می‌شود و شما می‌توانید بسته به نیازتان یک نوع را انتخاب کنید. در این قسمت انواع روکش کابل را بررسی خواهیم کرد.

روکش PVC:

روکش کابل PVC به دلیل قیمت پایین و انعطاف‌پذیری بالا بسیار رایج بوده و در مواردی مانند شبکه‌های کامپیوتر، مخابرات و سیم‌کشی‌هایی که دارای ولتاژ پایین هستند استفاده می‌شود. اما از طرفی این نوع روکش در برابر شرایط محیطی مانند تغییر شدید دما و نور خورشید مقاومت کافی ندارد به همین دلیل برای استفاده در خارج از ساختمان مناسب نیست.

روکش PVC هنگام آتش‌سوزی نیز بسیار خطرناک خواهد بود زیرا هنگام مقاربت با آتش گاز سمی تولید می‌کند و میتواند باعث انتقال سریع‌تر آتش به سایر نقاط شود.

روکش LSZH:

روکش کابل LSZH بسیار ایمن است و هنگام آتش سوزی نیز از خود گاز سمی تولید نکرده و باعث انتقال آتش نمی‌شود.

روکش PE:

روکش PE روکش به روکش فوق مقاوم شهرت دارد و در هر گونه شرایط محیطی مانند دما و آب بسیار مقاوم است. اما به علت قیمت بالاتر کم‌تر استفاده می‌شود. این نوع روکش دارای یک لایه‌ی درونی و یک لایه روکش می‌باشد و ماندگاری و کیفیت بالایی دارد و در برابر مواد شیمیایی مقاوم است.

انتخاب روکش مناسب

برای انتخاب روکش کابل مناسب باید به شرایط محیطی و نوع کاربری مورد انتظار خود توجه کنید. در مکان‌هایی که خطر آتش‌سوزی بالایی وجود دارد، مکان‌هایی که کابل‌ها با تعداد و حجم بالایی قرار دارند و یا جاهایی که افراد زیادی در نزدیکی کابل‌ها هستند بهتر است از روکش کابل LSZT استفاده کنیم.

در فضاهای بسته‌ به جز موارد بالا و در مواردی که انعطاف‌پذیری مهم است روکش کابل PVC مناسب‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

در فضه‌های باز و مکان‌هایی که در معرض شرایط محیطی شدید هستند میتوان از روکش کابل PE استفاده کرد.

ویژگی های روکش کابل

هر نوع از روکش‌های کابل ویژگی‌ها و استفاده‌های خود را دارند این بخش به شما در انتخاب مناسب کمک خواهد کرد.

اگر روکش کابل شما انعطاف‌پذیر باشد می‌توانی به آسانی از آن استفاده کنید و برای کار سختی زیادی از جانب روکش‌ها نخواهید داشت.

بعضی روکش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در برابر مواد شیمیایی واکنش نشان می‌دهند و بعد از مدتی کارایی خود را از دست می‌دهند و دیگر ایمنی لازم را فراهم نخواهند کرد به همبن دلیل در مکان‌هایی که مجاورت با مواد شمیایی وجود دارد باید از روکش‌های دارای مقاومت شیمیایی استفاده کرد.

در فضاهایی که دما پایین است برای طول عمر بهتر روکش‌ها باید از روکش‌هایی که در برابر این موارد انعطاف‌پذیر و مقاوم هستند استفاده کرد.

 

محصولات مرتبط

FIBER OCUC 1

کابل فیبر نوری کانالی OCUC

کابل فیبر نوری کانالی OCUC

CAT6 SFTP HDPE OUTDOOR 5 2

CAT6 SFTP FI-RE Outdoor

CAT6 SFTP FI-RE Outdoor

CAT6 SFTP HDPE1 1

CAT6 SFTP HDPE Outdoor

CAT6 SFTP HDPE Outdoor

FIBER OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

کابل فیبر نوری OBUC

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟