کولوکیشن چیست و چه کاربردی دارد؟

کولوکیشن Colocation نوعی سرویس میزبانی است که مرکز داده (دیتا سنتر) ارائه می دهد و در آن فضا اجاره داده و مکان سرورها را فراهم می کند. در این سرویس مشتریان صاحب سرورها هستند و اختیار کامل بر سخت افزار و نرم افزار را دارند. به عبارتی دیگر پاسج به سوال کولوکیشن چیست می شود این که کاربران و مشتریان خودشان یک سرور تهیه کنند و دیتا سنتر ها را داخل آن ها بگذارند. علاوه بر این نظارت کامل بر سخت افزار خودشان را نیز داشته باشند.

در کولوکیشن Colocation شما سخت افزارو نرم افزار را در اختیار دارد. این به این معنی است که شما یک سخت افزار را خریده اید، حال برای مکان و نگهداری آن از دیتاسنتر کمک میگیرید.  در این سرویس دهی مسئولیت عواقب خرابی سخت افزار بر عهده خود صاحب آن می باشد. به همین دلیل بهتر است اگر به اندازه کافی در زمینه هاستینگ تخصص ندارید از فراهم کردن آن بپرهیزید.

سرویس های Colocation همان خدمات Cloud نیستند. مشتریان Colocation دارای سخت افزار و فضای اجاره ای  هستند ، با سرویس های ابری سخت افزار خود را ندارند اما آن را از ارائه دهنده اجاره میگیرند.

همچنین میزبانی کولوکیشن نباید با سرویس های مدیریت شده (dedicated) اشتباه گرفته شود ، زیرا در آن مرکز داده همچنین مدیریت و کنترل نگهداری بر روی سرورها را بر عهده دارد. درمیزبانی Colocation ، مشتریان کسانی هستند که وظیفه تأمین ، نگهداری و مدیریت سرورهای خود را بر عهده دارند.

تا به این جا پاسخ مناسبی به اینکه کولوکیشن چیست را ارایه دادیم، حال به سراغ مزایا و نحوه کار کولوکیشن میرویم.

کولوکیشن چگونه کار می کند؟

Colocation به عنوان یک سرویس برای مشاغلی کار می کند که قبلاً سخت افزار و نرم افزار دارند ، اما قادر به فراهم کردن شرایط ذخیره آنها نیستند. بنابراین، مشتریان از ارائه دهندگان خدمات خود که مسکن سخت افزار و همچنین مدیریت محیط زیست را ارائه می دهند ، اجاره می کنند.

مشتریان سخت افزارهای خود را به مرکز داده منتقل می کنند ، سرورهای خود را تنظیم و پیکربندی می کنند. هیچ ارتباط فیزیکی بین ارائه دهنده و سخت افزار مشتری وجود ندارد ، مگر اینکه آنها به طور خاص درخواست کمک اضافی کنند که به عنوان دست از راه دور شناخته می شود.

در حالی که سخت افزار میزبانی می شود ، مرکز داده کلیه مسئولیت مدیریت محیط زیست را از جمله خنک سازی ، منبع تغذیه قابل اعتماد ، امنیت داخلی و محافظت در برابر بلایای طبیعی بر عهده دارد.

چه چیزی توسط میزبان کولوکیشن ارائه می شود؟

چه چیزی توسط میزبان کولوکیشن ارائه می شود؟

چه چیزی توسط میزبان کولوکیشن ارائه می شود؟

مسئولیت های شرکت میزبان معمولاً شامل موارد زیر است:

امنیت

شرکت میزبان دسترسی به مکان فیزیکی را ایمن و مجاز می کند. اقدامات امنیتی شامل نصب تجهیزات مانند دوربین ، قفل های بیومتریک و شناسایی برای هر پرسنلی در محل است. مشتریان مسئول امنیت سرورهای خود در برابر حملات سایبری هستند. ارائه دهنده اطمینان می دهد هیچ کس بدون مجوز نمی تواند به سخت افزار نزدیک شود.

قدرت

مرکز داده مسئول برق و سایر خدمات مورد نیاز سرورها است. این مورد همچنین شامل پشتیبان گیری از انرژی ، مانند ژنراتورها ، در صورت قطع برق است. بدست آوردن و استفاده بهینه از انرژی یک جز essential اساسی است. مراکز داده می توانند زیرساخت منبع تغذیه ای را فراهم کنند که بالاترین زمان مصرف را تضمین کند.

خنک کننده

سرورها و تجهیزات شبکه مقدار قابل توجه ی گرما تولید می کنند. میزبان ها سیستم های خنک کننده پیشرفته اضافی را ارائه می دهند ، بنابراین سرورها به صورت بهینه کار می کنند. خنک سازی مناسب می تواند از آسیب دیدن جلوگیری کرده و عمر سخت افزار شما را افزایش دهد.

ذخیره سازی

یک مرکز داده فضای فیزیکی سرورهای شما را اجاره می کند. شما می توانید تصمیم بگیرید که سخت افزار خود را در هر یک از سه گزینه ذخیره کنید:

کابینت های مستقل: هر کابینت می تواند چندین سرور را به صورت رک در خود جای دهد. تهیه کنندگان معمولاً کابینت های کل را اجاره می دهند و حتی ممکن است برخی کابینت های جزئی نیز ارائه دهند.

Cages: قفس یک منطقه قفل شده جداگانه است که در آن کابینت های سرور ذخیره می شود. قفس ها دسترسی به تجهیزات داخل را از نظر فیزیکی منزوی می کنند و می توانند برای قرار دادن کابینت های مورد نیاز مشتری ساخته شوند.

Suites: اینها اتاق های کاملاً محصور در مرکز داده های کولوکیشن هستند.

بازیابی فاجعه  یا پشتیبانی اضطراری(disease recover)

میزبان باید یک برنامه بازیابی فاجعه داشته باشد. این کار با ایجاد یک مرکز داده به دور از مناطق مستعد بروز فاجعه آغاز می شود. همچنین ، این به معنای تقویت سایت در برابر اختلال است. به عنوان مثال ، میزبان در صورت قطع برق از یک ژنراتور پشتیبان استفاده می کند ، یا اگر یکی از کار بیفتد ممکن است با دو یا چند ارائه دهنده اینترنت قرارداد ببندد.

انطباق

مراکز درمانی ، خدمات مالی و سایر مشاغل تجاری که با اطلاعات محرمانه و حساس سروکار دارند ، باید از قوانین خاص پیروی پیروی کنند. آنها به پیکربندی و زیرساخت های منحصر به فرد و مطابق با مقررات رسمی نیاز دارند.

مزایای میزبانی Colocation

مزایای میزبانی Colocation

مزایای میزبانی Colocation

میزبانی کولوکیشن مزایای زیادی دارد از جمله این مزایا میتوان به موارد زیر اشاره کرد

کاهش هزینه ها

یکی از مزایای اصلی میزبانی Colocation کاهش هزینه های برق و شبکه است. ساخت یک محیط سرور سطح بالا گران و چالش برانگیز است. یک ارائه دهنده کولوکیشن به شما امکان می دهد از مزایای چنین تسهیلاتی بدون سرمایه گذاری در همه تجهیزات بهره مند شوید. مشتری ها بدون صرف هزینه برای ایجاد یک سرور ، در یک زیرساخت درجه یک جمع می شوند.

به علاوه ، خدمات همکاری به مشتریان این امکان را می دهد که امور مالی خود را با یک قبض میزبانی قابل پیش بینی سازمان دهند. کاهش هزینه ها و هزینه های ثابت باعث ایجاد ثبات در مشاغل و آزادسازی سرمایه برای سایر سرمایه گذاری های فناوری اطلاعات می شود.

مقیاس پذیری و فضای رشد

میزبانی کولوکیشن همچنین از مزیت ارائه منابع انعطاف پذیر برخوردار است که مشتریان می توانند بدون نیاز به سرمایه گذاری های مکرر ، متناسب با نیازهای خود مقیاس بندی کنند. اگر می خواهید به یک تجارت موفق و سودآور تبدیل شوید ، امکان توسعه مشتری برای حمایت از رشد بازار خود از ویژگی های اساسی است.

در دسترس بودن (آپ تایم)

مشتریان به میزبانی کولوکیشن روی می آورند زیرا این اطمینان را می دهد که داده های آنها همیشه در دسترس آنها و کاربرانشان است. آنچه آنها به دنبال آن هستند ، uptime سازگار است ، یعنی زمان عملیاتی بودن سرور. ارائه دهندگان خدمات اضطراری و افزونگی زیرساختی دارند که باعث به روز شدن بهتر و همچنین توافق نامه سطح خدمات می شوند. در این قرارداد اطمینان حاصل می شود که اگر همه چیز طبق نیاز کار نکند ،سازمان پاسخگو باشد.

اگرچه ممکن است سرورها از نظر فیزیکی قابل دسترسی نباشند ، اما کلاینت ها کنترل کاملی بر روی آنها دارند. مشتریان از راه دور به نرم افزار مدیریت سخت افزار خود یا با کمک دست از راه دور دسترسی پیدا کرده و روی آن کار می کنند.

کلام آخر

تا به این جا به سوال اینکه کولوکیشن چیست و مزایای آن برای صاحبان کسب وکار جی هست توضیحاتی را ارایه دادیم. امیدواریم که مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

محصولات مرتبط

CAT6A UTP PVC INDOOR 4

CAT6A UTP PVC INDOOR

CAT6A UTP PVC INDOOR

CAT6A SFTP PVC INDOOR 5

CAT6A SFTP PVC Indoor

CAT6A SFTP PVC Indoor

CAT6 SFTP HDPE1 1

CAT6A SFTP HDPE Outdoor

CAT6A SFTP HDPE Outdoor

CAT6A SFTP LSZH INDOOR 5

CAT6A SFTP LSZH INDOOR

CAT6A SFTP LSZH INDOOR

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟