دستگاه فیوژن فیبر نوری چیست و چگونه کارمی‌کند؟

دستگاه فیوژن فیبر نوری چیست؟

دستگاه فیوژن فیبرنوری، وسیله ای است که دو فیبرنوری را با ایجاد دمای بالا (حدوداً ۱۸۰۰ درجه سانتی گراد) به همدیگر جوش می دهد و این دما به وسیله آرک الکتریکی ایجاد می شود. بنابراین با این کار سیگنال های نوری با حداقل افت از یک فیبرنوری به فیبر نوری منتقل می‌شود.

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

دستگاه فیوژن فیبر نوری چگونه کار می کند؟

قبل از آنکه فیبر های نوری به یکدیگر جوش داده شوند، باید با دقت از روکش پلیمری و لایه ی خارجی خودشان جدا و به خوبی تمیز شوند. هم چنین لبه های انتهایی آنها نیز باید به شکل کاملاً عمودی بریده (cleave) شوند تا هیچ گونه لبه ای نداشته باشند.بعد از آنکه تمامی این مراحل کامل گردید، هر یک از فیبر ها داخل محفظه نگهدارنده دستگاه قرار داده می شود.

از این نقطه به بعد، دستگاه فیوژن تمامی فرآیندهای باقی مانده را که شامل سه مرحله می باشد خودش انجام می دهد

مراحل جوش فیوژن

مراحل جوش فیوژن

مراحل جوش فیوژن

 

مرحله همترازی:

دستگاه فیوژن با استفاده از موتورهای کوچک و بسیار دقیق، تنظیمات لازم برای قرار گرفتن فیبر ها در جای مناسب را انجام می دهد که این امر باعث می شود عمل جوش فیوژنی تا جایی که امکان دارد بدون نقص انجام شود.

در حین فرآیند همترازی، تکنسین فیبر نوری قادر خواهد بود که با استفاده از تصاویر بزرگنمایی شده که توسط پاور متر نوری و یا دوربین فیلم برداری مهیا شده است، فرآیند همترازی فیبر را مشاهده کند.

سوزاندن آلودگی:

از آنجاییکه کوچکترین نشانه ای از گرد و خاک و آلودگی می تواند کیفیت جوش و در نتیجه کیفیت انتقال سیگنال نوری را تحت الشعاع قرار دهد در نتیجه از تمیز بودن فیبر نوری کاملاً مطمئن شوید. هر چند تمیز کردن فیبر نوری دستی انجام می شود اما بیشتر دستگاه های فیوژن در اقدامی پیشگیرانه، یک مرحله تمیزکاری را وارد فرآیند می کنند.

در این مرحله دستگاه های فیوژن، قبل از عمل جوش، جرقه‌ی کوچکی را بین دو فیبر به وجود می آورند تا آلودگی و یا رطوبت باقی مانده را از بین ببرد.

جوش

پس از آنکه کابل های فیبر نوری به درستی در جایشان قرار گرفتند و هر گونه رطوبت و یا گرد و خاک سوزانده شد، وقت آن می رسد تا فیبر ها به یکدیگر جوش داده شود و برای همیشه به همدیگر متصل باشند.

دستگاه فیوژن با ایجاد جرقه ای دو سر کابل های فیبر نوری را ذوب می کند اما این ذوب شدن به گونه ای است که روکش و هسته فیبر نوری با یکدیگر ادغام نمی شوند (جدا نگه داشتن روکش و هسته کابل فیبر نوری در هنگام جوش بسیار مهم است و هر چه این امر بهتر انجام شود کیفیت جوش بالاتر خواهد بود و قاعدتاً افت سیگنال را به حداقل می رساند).

سپس سرهای ذوب شده فیبرها به یکدیگر متصل می شود و جوش نهایی را شکل می دهد. پس از این مرحله آزمایش های افت جوش انجام می شود که معمولاً افتی در حدود ۰٫۱dB یا کمتر عادی می باشد.

 

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟