انواع کابل شبکه دوربین مدار بسته و کارایی، مزایا و معایب و بازه قیمتی به همراه نکات مهم در انتخاب و خرید

شاید تصور کنید که برای نصب دوربین مدار بسته می‌توان هر کابلی را مورد استفاده قرار داد و از آن تصویر دریافت کرد. اما این تصور کاملاً غلط می‌باشد. کابل شبکه دوربین مداربسته در انواع مختلفی تولید می شود که برای هر نوع دوربین، کابل خاصی نیز وجود دارد. کابل کشی دوربین مدار بسته و نصب دوربین مدار بسته نیاز به دانش و تخصص داشته و باید توسط افراد متخصص انجام گیرد. در این مقاله به معرفی انواع کابل شبکه دوربین مدار بسته، ویژگی های کابل دوربین مدار بسته و نکات مهم برای انتخاب و خرید کابل شبکه دوربین مدار بسته می پردازیم.

انواع کابل شبکه دوربین مدار بسته

انواع کابل شبکه دوربین مداربسته

انواع کابل شبکه دوربین مداربسته

دقت کنید که نمی توان برای هر نوع دوربین مدار بسته ای از هر کابلی استفاده کرد؛ برای فهم بهتر مطلب در ادامه انواع کابل شبکه دوربین مدار بسته را مورد بررسی قرار می دهیم.

1.کابل کواکسیال

ساختار این کابل ها به صورت طناب های ضخیم از جنس الیاف غیر فلزی یا سیم بوده و شامل یک هسته عایق داخلی سیم رشته ای یا جامد هستند. هسته کابل کواکسیال به وسیله سیمی انعطاف پذیر در قسمت بیرونی عایق بندی می شود. این نوع کابل شبکه دوربین مدار بسته مانع تداخل سیگنال ها شده و وجود صفحه مسی در آن ها سبب افزایش سرعت انتقال داده می شود. کابل های کواکسیال در دو اندازه RG-6 و RG-59  در دوربین مدار بسته مورد استفاده قرار می گیرد و نصب بسیار راحتی دارند.

2.کابل های سیامی (Siamese Cables)

به این کابل ها، سیم های برق خاصی متصل شده و می توانند به طور همزمان داده ها و توان را به دوربین های امنیتی ارائه دهند. در حقیقت کابل سیامی یک کابل ترکیبی از کابل های RG59 و 18/2 است که اولی به عنوان یک کابل کواکسیال وظیفه انتقال ویدیو با کیفیت را برعهده دارد و دیگری  برق AC / DC دوربین را تامین می کند.

3.کابل های فیبر نوری

کابل فیبر نوری از گران ترین کابل های دوربین مدار بسته به شمار می رود و برای محل های مسکونی مناسب نیست. استفاده از این کابل ها سبب صرفه جویی در نیروی انسانی و زمان شده و در عین حال می تواند فرکانس و سیگنال با کیفیتی را ارائه دهد.

4.کابل های زوج تابیده شده

کاربرد این کابل  ها برای اهداف صوتی بوده و به دلیل طول کوتاه آن ها دارای نصب ساده ای هستند. ساختار کابل های زوج تابیده شامل دو سیم مسی عایق پیچ خورده به دور یکدیگر است و از جمله معایب آن ها ایجاد تداخل مکرر سیگنال ها و کم دوام بودن این کابل ها می باشد.

5.کابل های اترنت Ethernet

فناوری اترنت به منظور اتصال شبکه های محلی به دستگاه های دیگر و ایجاد ارتباط بین آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کاربرد کابل های اترنت برای دوربین های تحت شبکه است و هدف استفاده از این کابل ها اتصال  دوربین مداربسته به اینترنت می باشد.

انواع کابل شبکه از نظر نوع محافظ استفاده شده در آن

 انواع کابل شبکه از نظر نوع محافظ استفاده شده در آن

انواع کابل شبکه از نظر نوع محافظ استفاده شده در آن

انواع کابل شبکه از لحاظ نوع پوشش و محافظ تولید می شوند که اهمیت ویژه ای در حفاظت کابل دارند. مهم ترین و متداول ترین انواع کابل شبکه دوربین مدار بسته از نظر نوع محافظ به شرح زیر است:

  • کابل شبکه UTP فاقد غلاف محافظ
  • کابل شبکه STP دارای غلاف محافظ
  • کابل شبکه S-UTP شامل روکش دار بدون غلاف محافظ
  • کابل شبکه U-FTP دارای فویل محافظ برای سیم ها
  • کابل شبکه SFTP مجهز به غلاف محافظ و روکش رز ورقی

کابل مورد استفاده در شبکه دوربین مداربسته باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

کابل مورد استفاده در شبکه دوربین مداربسته باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

کابل مورد استفاده در شبکه دوربین مداربسته باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

توجه کنید که تمام کابل های کواکسیال برای نصب و کابل کشی دوربین های مدار بسته مناسب نیستند. کابل کواکسیال RG59 برای استفاده در دوربین های مدار بسته انتخاب استانداری محسوب می شود. در ادامه ویژگی های یک کابل شبکه دوربین مدار بسته را شرح می دهیم.

  1. کابل RG59 انتخابی شامل یک هادی داخلی از جنس  مسی جامد و ۹۵% نوار قیطانی مسی است.
  2. کابل RG6 خوب دارای یک هادی مرکزی از جنس مسی جامد و ۹۵% نوار قیطانی مسی می‌ باشد.
  3. کار با کابل RG6  راحت نیست؛ زیرا  این کابل از یک کابل کابل RG6 ضخیم‌تر، مقاومتر و سخت‌تر است.
  4. کابل RG6  در مقایسه با کابل RG59 قابل اجرا در فواصل دور بدون از دست دادن تصویر می باشد.
  5. کابل RG59 و RG6  برای دوربین ‌های مداربسته آنالوگبه ترتیب دارای درجه‌بندی برابر ۷۰۰ و 1000 فوت هستند.

در ساختمان هر کابل شبکه دوربین مدار بسته 8 سیم وجود دارد که بر روی یکدیگر به شکل دوتایی به هم تابیده شده اند. حالت تابیده شدن سیم ها سبب کاهش نویز در این کابل ها شده و تضمین کننده صدا و تصویر نهایی هستند.

رنگ های کابل های دوربینمدار بسته شامل سفید سبز , سبز , سفید نارنجی , نارنجی , سفید آبی , آبی , سفید قهوه ای – قهوه ای می باشد.

مراحل و نکات مهم در انتخاب و خرید کابل شبکه دوربین مداربسته

 مراحل و نکات مهم در انتخاب و خرید کابل شبکه دوربین مداربسته

مراحل و نکات مهم در انتخاب و خرید کابل شبکه دوربین مداربسته

نکته مهم در انتخاب کابل شبکه دوربین مدار بسته، تست کلاف کابل و اطمینان از سالم بودن آن است. چنانچه بدون تست کابل اقدام به کابل کشی کنید و در حین انجام کار توجه خرابی آن شوید، باید کابل های کشیده شده در در آورده و آن ها را تعویض کنید که این کار بسیار هزینه بر و زمان بر است. در ادامه به سایر نکات مهم در انتخاب و خرید کابل شبکه دوربین مدار بسته اشاره می کنیم.

1.تعیین نرخ داده کابل شبکه انتخابی

نصب های مختلف نیازمند نرخ های مختلف انتقال داده هستند؛ به عنوان مثال سرعت انتقال داده در مکان های مسکونی نسبت به تاسیسات و سازمان های بزرگ کمتر است. از این رو برای انتخاب و خرید کابل شبکه دوربین مدار بسته باید بررسی کنیم که به چه میزان نرخ انتقال داده نیاز داریم.

2.پیش بینی طول مسیر کابل کشی

برای خرید کابل شبکه باید مشخص کنید که چه مسیری را می خواهید کابل کشی نمایید؛ برای این کار باید مقدار کابل را کمی بیشتر از طول مسیر اندازه گیری شده خریداری کنید. این کار خیال شما را از جهت اتصال راحت تمام اجزا به یکدیگر راحت می کند.

3.توان مالی خریدار

برای خرید کابل شبکه دوربین مدار بسته با کیفیت و قیمت مناسب باید انواع مختلف کابل ها را از لحاظ گوناگون بررسی کنید. همچنین در خرید بهترین کابل شبکه دوربین مدار بسته باید توان مالی و بودجه خود را نیز در نظر بگیرید.

4.ماهیت تجهیزات نظارت تصویری

ماهیت تجهیزات نظارت تصویری به نوع دوربین مداربسته و کابل شبکه بستگی دارد. به عبارت دیگر هر چه این تجهیزات و دستگاه پیشرفته تر و پیچیده تر باشند به کابل هاییی با فناوری جدیدتر نیاز دارند. کابل فیبر نوری یکی از کابل های شبکه است که در ساخت آن از تکنولوژی های مدرن بهره گرفته شده است و از گران ترین انواع کابل ها به شمار می رود.

5.مارک و برندهای تجاری

کیفیت بسیاری از این کابل ها به نوع برند تولید کننده کابل شبکه بستگی دارد؛ برندهای Draka ، Belden ، Canford  و  Canare از جمله تولیدکنندگان کابل  شبکه دوربین مدار بسته اند که در بخش دیگر مقاله در مورد آن ها صحبت می کنیم.

6.ویژگی های امنیت داده

یک کابل شبکه دوربین مدار بسته باید مواردی چون جلوگیری از بروز هر گونه تداخل، دوام بالا و یکپارچگی سیگنال های در حال عبور را ضمانت کند.

علت استفاده از فنر سیم کشی برای نصب کابل شبکه دوربین مدار بسته چیست؟

علت استفاده از فنر سیم کشی برای نصب کابل‌ها چیست؟

علت استفاده از فنر سیم کشی برای نصب کابل‌ها چیست؟

فنر کابل کشی یکی از ابزارهای کاربردی در کابل کشی دوربین مدار بسته و برق کشی ساختمان است که کار را برای نصابان راحت می کند. استفاده از فنر کابل کشی به دلیل منعطف بودن می تواند باعث عبور سریع و راحت کابل ها از داکت ها و کابل ها شود.

حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته چقدر باید باشد؟

حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته چقدر باید باشد؟

حداکثر طول کابل دوربین مدار بسته چقدر باید باشد؟

برای دوربین های با استانداردهای مختلف، طول کابل شبکه دوربین مدار بسته متفاوت است؛ به عنوان مثال برای استفاده از کابل های شبکه در کابل کشی دوربین مدار بسته حداکثر طول کابل90 متر می باشد. چنانچه مسیر کابل کشی طولانی است باید از دو یا چند سوئیچ یا دستگاه تا رک مرکزی کابل های ارتباطی استفاده کرد.

هرگز کابل ها را هنگام کابل کشی نکشید؛ زیرا در این صورت سیم داخل کابل نازک یا قطع شده و در نتیجه باعث نویز، قطعی و افت سرعت می گردد.

انواع برندهای تولید کننده کابل دوربین مدار بسته

 انواع برندهای تولید کننده کابل دوربین مدار بسته

انواع برندهای تولید کننده کابل دوربین مدار بسته

برندهای متعددی در داخل و خارج کشور در حال فعالیت و  تولید انواع سیم و کابل شبکه برای برای کاربردهای مختلف هستند. در حال حاضر تولید انواع کابل شبکه دوربین مدار بسته در داخل ایران نیز رونق گرفته که دارای کیفیت و مرغوبیت بالایی هستند. در این بخش از مقاله به معرفی دو برند تولید کننده ایرانی کابل دوربین مدار بسته می پردازیم.

1.شرکت پارسیان فیبر ارتباط (PFC)

شــرکت پارســیان فیبــر ارتبــاط  (PFC ) تولید کننــده انواع  کابــل شــبکه ایرانــی و کابل شبکه فیبــر نــوری، تجهیــزات اکتیــو و پســیو شــبکه مــی باشــد. تمامی کابل های مخصوص دوربین مدار بسته برند PFC مجهز به تست فلوک با نمره عالی بوده و کیفیت بسیار بالایی دارد.

2.شرکت سیم و کابل شبکه پینو

شرکت پینو در زمینه تولید انواع کابل های دوربین مدار بسته، شبکه، آنتن و کابل مخابراتی فعال بوده و محصولاتی با کیفیت را به بازار عرضه می کند.

3.شرکت سیم و کابل شبکه خراسان

از مهم ترین تولیدات شرکت کابل خراسان تولید کابل RG59 است که از بهترین کابل های دوربین مدار بسته محسوب می شود. این نوع کابل شبکه با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب در بازار ایران در دسترس می باشد.

4.برند کابل شبکه کاناره (Canare)

در ساخت کابل های برند کاناره  از تکنولوژی OFC بهره برده شده و دارای روکشی نرم بوده و به علت عایق بودن کابل ها فاقد هر گونه نویز هستند. کابل های شبکه دوربین مدار بسته کاناره دارای حلقه از جنس فلز بوده و در چهار رنگ به بازار عرضه می شوند.

5.برند کابل شبکه دراکا (Draka)

شرکت تولید کننده کابل شبکه دراکا یک شرکت انگلیسی است که زیر مجموعه بزرگترین تولید کننده کابل جهان یعنی گروه Prysmian  قرار دارد. کابل های ضد اتش ، کابل های کشتی ، سکوهای نفتی و کابل های هواپیما از جمله محصولات این برند به شمار می روند.

بهترین کابل دوربین مدار بسته موجود در بازار ایران کدام است؟

بهترین کابل دوربین مداربسته موجود در بازار ایران کدام است؟

بهترین کابل دوربین مداربسته موجود در بازار ایران کدام است؟

همانطور که می دانید تولیدکننگان بسیاری در حوزه تولید انواع کابل شبکه و کابل دوربین مدار بسته در سراسر دنیا فعالیت می کنند. تمام این محصولات دارای کیفیت و قیمت های متفاوتی هستند و برای خرید کابل دوربین مدار بسته از هر نوع برندی باید بسیار دقت کرد.

یکی از بهترین برندهای کابل دوربین مدار بسته، کابل شبکه CAT6A UTP برند PFC است؛ زیرا دارای سرعت انتقال بسیار بالایی بوده و مجهز به تست فلوک با نمره عالی بوده و کیفیت بسیار بالایی دارد. کابل شبکه CAT6A UTP  برند PFC دارای مغزی تمام مس و روکشی از جنس LSZH بوده و در زمان آتش سوزی فاقد هر گونه دود سمی می باشد. با بهترین قیمت کابل دوربین مدار بسته مورد نیاز خود را از شرکت پارسیان فیبر ارتباط خریداری کنید.

جمع بندی
جمع بندی بحث انواع کابل شبکه دوربین مدار بسته

جمع بندی بحث انواع کابل شبکه دوربین مدار بسته

در بسیاری اوقات کیفیت کابل دوربین مدار بسته تعیین کننده کیفیت نهایی تصویر است؛ بنابراین دقت در انتخاب کابل دوربین مدار بسته می تواند مشکلات مربوط به تصویر خروجی را بر طرف کند. در این مقاله مطالب مفیدی را در مورد انواع کابل شبکه دوربین مدار بسته و کارایی آن بیان کردیم؛ همچنین نکات مهمی را در مورد انتخاب و خرید بهترین کابل شبکه دوربین مدار بسته ارائه دادیم.

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟