با پیشرفت تکنولوژی، روز به روز بر پیچیدگی‌های شبکه‌های کامپیوتری افزوده شد. نیاز به شبکه‌های گسترده‌تر که بتوانند ناحیه‌ی وسیع‌تری را تحت پوشش خود قرار دهند منجر به افزایش کاربرد فیبرهای نوری در شبکه‌های کامپیوتری شد. امروزه شبکه‌های گسترده معمولا از فیبر نوری برای ارتباطات راه دور یا ارتباطاتی که نیاز به سرعت بسیار بالایی دارند استفاده می‌شود و همچنین استفاد از کابل‌های زوج به هم تابیده برای ارتباطات نزدیک رایج است. در شبکه‌های کامپیوتری معمولا بیشتر از یک نوع کابل استفاده می‌شود. در مورد فیبر نوری همان طور که می‌دانید نوع سیگنال از جنس نور و درمورد کابل‌های دیگر نوع سیگنال از جنس امواج الکتریکی‌ست. با توجه به این توضیحات، سیستم‌هایی که تحت یک شبکه مشغول به کارند باید بتوانند سیگنال‌هایی که از فیبر‌های نوری دریافت می‌کنند را به سیگنال‌های الکتریکی و سیگنال‌های الکتریکی را به سیگنال‌های نوری تبدیل کنند. به این ترتیب انتقال اطلاعات در شبکه‌ای که کلاینت‌هایش با کابل‌های متفاوت با یک دیگر ارتباط برقرار می‌کنند، امکان پذیر می‌شود.

کاربرد مبدل فیبر نوری

کاربرد مبدل فیبر نوری

کاربرد مبدل فیبر نوری

مبدل فیبر نوری که به آن مبدل مدیا (media converter) نیز گفته می‌شود، یک دستگاه شبکه‌ی ساده است که امکان اتصال دو نوع رسانه غیر مشابه زوج به هم تابیده با کابل فیبر نوری را فراهم می‌کند. این مبدل‌های فیبرنوری که از سال ۱۹۹۰ مورد استفاده قرار گرفتند؛ معمولا در شبکه‌های شهری (MAN) و خدمات انتقال داده به مشتری‌های سازمانی کاربرد دارند. با به وجود آمدن مبدل‌های فیبر نوری شبکه‌های کامپیوتری تنوع  و گستردگی بیشتری پیدا کردند. این مبدل‌ها از پروتکل‌های مختلف شبکه از جمله اترنت ، اترنت سریع (fast ethernet) ، گیگابیت اترنت ، T1 / E1 / J1 ، DS3 / E3 پشتیبانی می‌کنند و همچنین جریان  انواع مختلف کابل‌های فیبر نوری مانند چند حالته و تک حالت را به جریان انواع کابل‌های شبکه مانند twisted pair و Coax تبدیل می‌کنند. آن‌ها در لایه‌ی دوم یا لایه‌ی فیزیکی شبکه قرار گرفته و امکان نرخ سوئیچینگ را فراهم می‌اورند. همچنین با تبدیل سیگنال‌های مختلف، به یکپارچه سازی شبکه کمک می‌کنند.

مبدل‌های جدید تمام قابلیت‌های یک سوئیچ را نیز دارا می‌باشند. علاوه بر این، آن‌ها با استفاده از قابلیت‌های پیشرفته Bridge مثل VLAN سازی، اولویت بندی کیفیت خدمات، کنترل دسترسی پورت و کنترل پهنای باند موجب می‌شوند که انتقال دیتای صوتی و تصویری برای کاربر به راحتی امکان پذیر گردد. کانورتور در واقع تمام قابلیت های یک سوئیچ پیشرفته را تنها در یک دیوایس کوچک و ارزان ارائه می نماید. آن‌ها شما را قادر می‌سازند بدون نیاز به تغییر کامل شبکه، شبکه‌ی خود را به فناوری برتر و قدرتمندتری ارتقا دهید

انواع مبدل‌های فیبر نوری

انواع مبدل‌های فیبر نوری

انواع مبدل‌های فیبر نوری

نوع مبدل فیبر نوری به توانایی آن برای اتصال سیستم‌های مبتنی بر کابل کشی فیبر نوری با سیستم‌های مبتنی بر کابل کشی مسی مانند شبکه های LAN CAT5 و CAT6 وابسته است. یک مبدل معمولی، شامل یک فرستنده و یک گیرنده ویک منبع تغذیه است فرستنده و گیرنده  توانایی انتقال داده به یکدیگر و دریافت داده از یکدیگر را دارند و پورت‌های تعبیه شده بر روی آن‌ها مناسب نوع سیگنال دریافتی و ارسالی تعبیه شده است. انواع بسیار زیادی از  مبدل‌های مس به فیبر و فیبر به فیبر موجود است که از پروتکل‌های مختلف شبکه، میزان مختلف داده، انواع کابل کشی و اتصال دهنده‌ها پشتیبانی می‌کنند.

مبدل‌های مس به فیبر

این مبدل از استاندارد IEEE 802.3 اتصال دستگاه‌های اترنت، فست اترنت، گیگابیت و ۱۰ گیگابیت را فراهم می‌کنند. برخی از این مبدل‌ها از اترنت، فست اترنت و گیگابیت به طور همزمان نیز پشتیبانی می‌کنند. این نوع مبدل امکان ادغام شبکه‌های کامپیوتری و ایجاد یک شبکه‌ی گسترده بدون انتشار امواج الکترومغناطیسی را فراهم می‌آورند.

مبدل‌های فیبر به فیبر

مبدل‌های فیبر به فیبر اتصال بین فیبر نوری چند حالته و تک حالته و بین فیبر دوگانه و تک فیبر را فراهم می‌کند. علاوه بر این، مبدل‌های فیبر به فیبر از تبدیل یک طول موج به دیگر طول موج‌ها از جمله طول موج های استاندارد (۱۳۱۰ ، ۱۵۵۰) و طول موج CWDM پشتیبانی می‌کنند. این نوع از مبدل‌ها برای برنامه های اترنت و TDM در دسترس هستند.

مبدل‌های PoE

این مبدل‌ها برای سیستم‌هایی مانند تلفن‌های IP ، تجهیزات کنفرانس ویدیویی ، دوربین های IP و دستگاه های Wi-Fi را از طریق کابل کشی UTP مس تامین کنند.

مبدل‌های مستقل و مبتنی بر شاسی

مبدل‌های رسانه مستقل به صورت واحدهای مستقل و جمع و جور در دسترس هستند که می توانند از طریق برق AC یا DC کار کنند. مبدل‌ های رسانه مستقل برای تبدیل یک اتصال مس به فیبر در یک استقرار نقطه به نقطه (point to point) کاربرد دارند.

مبدل‌هایی که بر روی یک شاسی سوار می‌شوند برای شبکه‌های پیچیده تر و با تراکم کابل بالا در نظر گرفته شده اند. شاسی دارای چندین منبع تغذیه است و اتصال بین سیستم‌ها را انعطاف پذیر و مقیاس پذیر می‌سازد.

مبدل‌های unmanaged  و managed

مبدل های کنترل نشده(unmanaged) از نوع plug-and-play هستند و نصب و عیب‌یابی را برای  افراد تازه کار آسان می‌کنند. این مبدل‌ها امکان برقراری ارتباط ساده با سایر دستگاه ها را فراهم می‌کنند اما امکان مدیریت آن‌ها و نظارت بر عملکردشان وجود ندارد؛ به همین دلیل برای یک شرکت کوچک یا دانشگاه مناسب هستند.

مبدل‌های managed  امکان نظارت بر شبکه، تشخیص خطا و مدیریت از راه دور را فراهم می‌کنند و به مدیران شبکه امکان می دهند داده‌ها‌، پهنای باند و ترافیک را کاملاً کنترل کنند. این مبدل‌ها هزینه‌ی بیشتری داشته و برای محیط های پیچیده مانند مراکز داده‌ی بزرگ و شبکه‌های سازمانی به دلیل مدیریت بهتر، امنیت و قابلیت اطمینان بیشتر گزینه‌های بهتری هستند.

مزایای استفاده از مبدل‌های فیبر نوری

مبدل‌های فیبر نوری به کاربران این  امکان را می‌دهند تا تجهیزات جدید را در زیرساخت کابل کشی موجود ادغام کنند. علاوه بر این، آنها کیفیت و قدرت شبکه را نیز افزایش داده  و با این کار، به شبکه‌ها امکان گسترش فراتر از توانایی‌ های فعلی خود را می‌دهند. اما استفاده از این مبدل‌ها تنها منجر به گسترش بیشتر شبکه نمی‌شود بلکه می‌تواند تداخلات الکترومغناطیسی که در همه‌ی شبکه‌ها مشکلی اساسیست را کاهش ‌دهد. کابل کشی فیبر نوری مصونیت کامل نسبت به تداخل‌های الکتریکی دارد؛ مبدل با اتصال کابل فیبر نوری به کابل مسی، امکان برخورداری از سطح امنیتی بالاتری را ایجاد می‌کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟