مقالات

L2tp چیست و چه کاربردی دارد؟

L2tp چیست و چه کاربردی دارد؟

همانطور که بزرگراه ها و راه آهن ترافیک را در سراسر کشور جابجا می کنند ، دنیای آنلاین نیز سیستم های ترافیکی خاص خود را دارد. اما داده های شما در حمل و نقل با خطرات مختلفی روبرو می شوند ، بنابراین “تونل” می تواند یک لایه محافظتی ایجاد کند. پروتکل های VPN مانند تونل هایی هستند که داده های شما را با خیال راحت به مقصد هدایت می کنند. بنابراین پروتکل تونل سازی لایه ۲ یا L2TP چیست و ارتباط آن با سرویس های VPN چیست؟

L2TP چیست ؟

پروتکل تونل گذاری لایه ۲ یک پروتکل تونل زنی است که برای پشتیبانی از خدمات VPN و ارائه دهندگان اینترنت استفاده می شود. این محتوای شما را رمزگذاری نمی کند بلکه به سادگی ارتباطی بین شما و سرور VPN ایجاد می کند.

به دلیل عدم رمزگذاری و احراز هویت ، پروتکل لایه ۲ معمولاً با پروتکل IPsec (امنیت پروتکل اینترنت) جفت می شود که رمزگذاری را فراهم می کند و بسته های درون تونل را کنترل می کند. IPsec بسته های L2TP را بین نقاط انتهایی رمزگذاری می کند.

L2TP تقریباً ۱۲ ساله است و کمی قدیمی است. اکنون کمتر استفاده می شود. به عنوان مثال ، NordVPN دیگر از آن پشتیبانی نمی کند.

نحوه کار l2tp

نحوه کار l2tp

نحوه کار l2tp

به عنوان یک استاندارد ، پروتکل تونل سازی لایه ۲ – پروتکل مجموعه ای از روش ها است که فرآیندهای ارتباط دیجیتال را هدایت می کند – برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ ارائه شد. L2TP بر اساس دو پروتکل قدیمی تونل سازی ایجاد می کند .

تونل سازی داده ها را برای انتقال از طریق شبکه جمع می کند – یک بسته را در یک بسته دیگر قرار میدهد. این اجازه می دهد تا پروتکل ها را از طریق شبکه هایی که نمی توانند از آنها پشتیبانی کنند ، اجرا شوند (زیرا داده های شبکه اول به روشی ایمن برای بسته های بعدی بسته بندی شده است) – یا انتقال داده های خصوصی به صورت ایمن. در واقع L2TP قسمت تونل زنی را کنترل می کند.

موارد استفاده و کارایی l2tp

در اینجا برخی از موارد استفاده از L2TP آورده شده است:

 1. پشتیبانی از سرویس های VPN. L2TP به عنوان یک پروتکل پیکربندی برای سرویس های VPN اعمال می شود.
 2. ارائه خدمات تحویل برای ISP ها. ISP ها از پروتکل برای انتقال اطلاعات مشتری از محل کار به شبکه IP ارائه دهنده استفاده می کنند.
 3. اتصال به شبکه های محلی از راه دور (LAN). مشتریان می توانند از L2TP برای اتصال به یک سرور LAN از راه دور استفاده کنند. این می تواند تونلی ایجاد کند که از طریق آن می توانید از هر مکان به LAN دسترسی پیدا کنید.

مزایای استفاده از  l2tp چیست؟

عدم امنیت باعث می شود L2TP انعطاف پذیر ، سبک و بسیار قابل تنظیم باشد. می توان آن را به پروتکل های رمزگذاری مختلف سازگار کرد.

 • L2TP محبوب است ، بنابراین پیاده سازی آن آسان است و اطلاعات پشتیبانی زیادی به صورت آنلاین برای آن در دسترس است.
 • امنیت بالا داده برای برنامه های مهم فراهم شده است.
 • از رمزگذاری سطح بالا استفاده می شود تا اطلاعات مهم همیشه ایمن باشند و شخصی باقی بمانند.
 • این اتصال عالی و کارآمد را فراهم می کند.
 • مقرون به صرفه است و پس از اجرا هزینه سربار ندارد.
 • قابل اطمینان ، مقیاس پذیر ، سریع و انعطاف پذیر است.
 • این یک استاندارد استاندارد صنعت برای بخش های بزرگ است.
 • این بهترین سیاست مجوز را برای کاربران دارای تأیید اعتبار VPN دارد.

معایب l2tp چیست ؟

گمانه زنی های گسترده ای وجود دارد که L2TP توسط NSA به خطر می افتد و پروتکل را مرتبا رمزگشایی می کند.

از آنجا که پروتکل دو بار اطلاعات شما را کپسوله می کند (دسترسی مستقیم به داده ها را پنهان یا محدود می کند) ، بسیار کندتر از پروتکل های دیگر است. به عنوان مثال ، NordLynx با پشتیبانی NordVPN بسیار سریعتر است.

L2TP برای دور زدن فایروال ها تلاش می کند ، بنابراین به عنوان راهی برای دور زدن محدودیت های شبکه بسیار قابل اعتماد نیست.

مقایسه l2tp با pptp

مقایسه l2tp با pptp

مقایسه l2tp با pptp

هنگام مقایسه L2TP با پروتکل Point to Point Tunneling (PPTP) ، متوجه می شویم که  L2TP مطمئناً از امنیت و اطمینان بیشتری برخوردار است. L2TP به عنوان پسوند PPTP ایجاد شد. pptpبرای تونل کردن ترافیک شماره گیری استفاده می شود. این پروتوکل دارای رمزگذاری ضعیف و بسیاری از آسیب پذیری های امنیتی است. همانطور که در مورد L2TP وجود دارد ، NSA احتمالاً PPTP را نیز به خطر انداخته و گویا می تواند آن را رمزگشایی کند. فایروال ها به راحتی می توانند PPTP را مسدود کنند و از پشتیبانی P2P ضعیفی برخوردار است.

در حالی که این پروتکل ها یکی از پیشگامان آنچه در حال حاضر در اختیار ما قرار دارد ، به شما توصیه می کنیم سرویس هایی را انتخاب کنید که از پروتکل های مدرن مانند OpenVPN یا Wireguard پشتیبانی می کنند. اینها ایمن تر و بسیار مطمئن ترند. NordVPN نسخه اختصاصی OpenVPN و همچنین پروتکل NordLynx مبتنی بر WireGuard را دارد که سرعت های بی نظیری را ارائه می دهد.

سخن آخر 

امیدواریم از مطالعه این مطب در سایت پی اف سی استفاده لازم را کرده باشید، همچینین PFC بزرگترین و معتبرترین مرکز تولید و پخش انواع کابل شبکه ایرانی و خارجی ، کابل فیبر نوری و سایر تجهیزات شبکه در ایران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.