راهکار GPON برای داشتن اینترنت پرسرعت بر بستر فیبر نوری

(Gigabit Passive Optical Network) GPON چیست؟

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

راهکار GPON تقاضای مردم را برای داشتن اینترنت پرسرعت پاسخ می دهد. امروزه با توجه به نیازهای گوناگون مردم، ترویج دورکاری، تماشای کانال های تلویزیونی HD فراوان و گاه استفاده از چندین تلویزیون به صورت همزمان در خانه، آپلود و دانلود فایل های چندرسانه ای و استفاده از سرویس های Peer-to-Peer، بازی های آنلاین، استفاده از شبکه های اجتماعی، اشتراک گذاری داده ها، همه و همه منجر به ایجاد نیاز به ظرفیت بالا در اینترنت شده است که آوردن فیبر نوری به خانه ها پاسخی قطعی به این تقاضا خواهد بود.

یکی از راه های ارائه فیبر به منازل، استفاده از راهکار‏ GPON‎ است. GPON یک مکانیزم دسترسی یک به چند بوده و مشخصه اصلی آن استفاده از تقسیم کننده های پسیو در شبکه های توزیعی فیبر نوری است؛ بدین معنا که تنها یک فیبر از مراکز ارائه دهنده دریافت و به چندین مصرف کننده شامل منازل و مشاغل کوچک ارائه خواهد شد.

سرعت اشتراک گذاری GPON در ظرفیت downstream (انتقال داده از سرویس دهنده به سرویس گیرنده یا دانلود)، ۲٫۴۸۸ ( گیگابایت در ثانیه) و در ظرفیت Upstream (انتقال داده از سرویس گیرنده به سرویس دهنده یا آپلود)، ۱٫۲۴۴(گیگابایت در ثانیه) می باشد. در اغلب موارد سیگنال های downstream به تمام نقاط اشتراک گذاری شده broadcast می شود اما برای حفظ داده های خصوصی هر کاربر از استراق سمع سایر کاربران، داده ها در این تکنولوژی رمزنگاری می شوند. گرچه فناوری های دیگری نیز قادرند زمینه FTTH (فیبر تا منازل) را فراهم کنند اما بطور کلی راهکار GPON قوی ترین گزینه برای استفاده گسترده می باشد.

Passive Optical Network (PON) در واقع شکلی از شبکه های فیبر نوری است که میزان فیبر نوری و سایر تجهیزات مربوط به آن و تعداد دفاتر در ارتباط با end-user ها را نسبت به معماری Peer-to-Peer کاهش می دهد.

مزایای GPONE را اینجا می توانید مطالعه کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟