کیستون شبکه چیست ؟

کیستون شبکه چیست ؟

در این مقاله از پارسیان فیبر ارتباط با کیستون شبکه آشنا می‌شویم و تاریخچه پیدایش کیستون، انواع کیستون شبکه و کاربرد های آن را بررسی می‌کنیم.

یکی از پرکاربردترین تجهیزات شبکه های داخلی (LAN)، کیستون (keystone) یا همان پریز شبکه است. این قطعه در واقع نوعی کانکتور مادگی بوده که جهت برقراری ارتباط بین کابل شبکه با تجهیزات دیگر مانند سوئیچ ها، روترها، سرورها و یا کیس کامپیوتر کاربران نهایی، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیستون شبکه cat6 utp

تاریخچه

تاریخچه استفاده از کیستون‌ها را می‌توان به سال ۱۹۷۹ میلادی و در یکی از پروژه های شرکت AMPجستجو نمود. در آن سال شرکت AMP اولین کیستون Cat3 را برای استفاده در سیستم کابل کشی ساخت یافته خطوط تلفن داخلی مورد استفاده قرار داد. بعدها به علت سهولت استفاده از این قطعه از آن در شبکه های کامپیوتری نیز استفاده شد. البته واژه کیستون (keystone) ۱۶ سال بعد، یعنی در سال ۱۹۹۵ توسط ICCC به این قطعه اطلاق گردید.

انواع کیستون و کاربردها

کیستون‌های شبکه را می‌توان از چند دیدگاه گروه‌بندی کرد؛ دسته‌بندی اول مربوط به محل نصب یا بکارگیری آنهاست. کیستونها را می‌توان در انواع مختلف پچ پنل، باکس‌های روکار جهت نصب روی دیوار، باکس‌های توکار جهت نصب داخل دیوار یا باکس‌های کف‌خواب، فیس پلیت‌های مختلف جهت نصب روی ترانکینگ مورداستفاده قرار داد. نکته مهم در هر یک از موارد فوق آن است که باید از کیستون مختص به محل نصب موردنظر استفاده شود، در غیر اینصورت کیستون در جای خود قرار نگرفته و عمل نصب تجهیزات شبکه را مختل می‌نماید.

کیستون شبکه keystone

دسته‌بندی دوم مربوط به نوع کیستون از لحاظ رده‌بندی یا category است. کیستون‌های شبکه بر اساس این دیدگاه در یکی از گروه‌های CAT5 , CAT5e , CAT6 ,CAT6A , CAT7 , CAT7A , CATقرار می‌گیرند.

انواع کیستون شبکه keystone

دسته‌بندی سوم مربوط به انواع کیستون از لحاظ جنس بدنه آن می‌باشد، که دربرگیرنده دو گروه فلزی و تمام پی وی سی است.

زمانی که کابل‌های شبکه از کنار کابل برق عبور می‌کند نیاز است تا در سرتاسر شبکه سیستم ارتینگبصورت صحیح برقرار گردد. در این حالت حتما باید از کیستون‌های فلزی استفاده نمود تا سیم ارت کابل شبکه به بدنه فلزی کیستون متصل شده تا مسیر عبور جریانات القایی تا چاه ارت کامل شود.

معمولا بر روی هر کیستون یک جدول رنگی وجود دارد تا نصاب به کمک آن بتواند به راحتی اتصال کابل شبکه روی کیستون را انجام دهد. این جدول رنگی شامل دو ردیف رنگی که بیانگر class Aو class B است می‌باشد.

انواع کیستون شبکه 2

جهت مشاهده محصولات پارسیان فیبر ارتباط کلیک کنید.

منبع: www.mahampardaz.com