انواع فیبر مالتی مد

انواع فیبر مالتی مد

انواع فیبر مالتی مُد و تفاوت آنها:OM1, OM2, OM3, OM4, OM5

برای دستیابی به سرعت 10Gbit/s در فاصله های مورد نیاز در LAN و دیتا سنتر،  فیبر مالتی مُد انتخاب مرسومی می باشد.

برای نصب شبکه پُر سرعت چندین نوع فیبر مالتی مُد وجود دارد که هر کدام ظرفیت متفاوتی دارند.

به دلیل تنوع زیاد، انتخاب  بهترین فیبر مالتی مُد، سخت می تواند باشد.

کدام را انتخاب کنیم؟OM1, OM2, OM3, OM4 و یا  OM5؟ در این مقاله با اطلاعاتی که داده می شود در انتخاب مناسب به شما کمک می کنیم.

CaptureSAS

فیبر مالتی مُد چیست؟

فیبر مالتی مُد(MMF) نوعی از فیبر نوری است که عموماً برای ارتباطات در مسافت های کوتاه استفاده می شود، برای مثال، داخل یک ساختمان و یا محوطه یک دانشگاه.

کابل فیبر نوری مالتی مُد هسته ی بزرگتری دارد، معمولاً بین 50 تا 5/62 میکرون که چندین حالت نور را ممکن می سازد.

به همین دلیل، دیتای بیشتری در هسته فیبر نوری مالتی مُد منتقل می شود.

 حداکثر مسافت انتقال برای کابل مالتی مُد در سرعت 10Git/s حدوداً 550 متر می باشد. این کابل در سرعت پایین تر مسافت انتقال بیشتری را می تواند داشته باشد، برای مثال در 100Mb/s می تواند به مسافت 2 کیلومتر نیز  برسد.

فیبر مالتی مد

چند نوع فیبر مالتی مُد داریم؟

بر اساس استاندارد ISO 11801، کابل های مالتی مُد به انواع: فیبر OM1، فیبر OM2، فیبر OM3، فیبر OM4 و اخیراً فیبر OM5 تقسیم می شوند. در قسمت بعدی این فیبرها را از جهت سایز(اندازه)، پهنای باند، نرخ داده، مسافت، رنگ و منبع نوری به صورت جزئی بررسی می کنیم.

om1

فیبر OM1

فیبر OM1 معمولاً روکش نارنجی دارد و اندازه قطر هسته آن 5/62 میکرون می باشد. این کابل از 10 Gigabit Ethernet در طول 33 متر پشیبانی می کند.

این کابل معمولاً برای کاربردهای 100 Megabit Ethernet استفاده می شود. این نوع از کابل های مالتی مُد، عموماً از منبع نور LED استفاده می کند.

فیبر OM2

مانند فیبر OM1 این کابل نیز روکش نارنجی دارد و از منبع نوری LED استفاده می کند، اما قطرش کمتر است و 50 میکرون می باشد. این کابل 10 Gigabit Ethernet را در طول 82 متری پشتیبانی می کند و معمولاً برای کاربردهای 1Gigabit Ethernet استفاده می شود.

فیبر OM3

فیبر OM3 دارای روکشی به رنگ فیروزه ای است. مانند فیبر OM2، قطر هسته آن 50 میکرون می باشد اما کابل برای تجهیزات مبتنی بر لیزر بهینه شده است. کابل OM3 از 100 Gigabit Ethernet در طول 100 متر پشتیبانی می کند با این وجود استفاده از این کابل در 10 Gigabit Ethernet مرسوم تر می باشد.

فیبر OM4

کابل OM4 کاملاً با OM3 سازگار می باشد و دارای همان رنگ روکش فیروزه ای می باشد. OM4 مخصوصاً برای انتقال لیزر VSCEL توسعه یافته است و 10 Gig/s را تا طول 550 متر میسر می کند. هم چنین با استفاده از یک کانکتور MPO می تواند 40/100GB را تا 150 متر پشتیبانی کند.

فیبر OM5

فیبر OM5، که هم چنین با نام WBMMF نیز شناخته می شود، جدیدترین نوع فیبر مالتی مُد می باشد و با OM4 نیز کاملاً سازگار می باشد. اندازه قطر هسته این کابل مانند OM2، OM3 و OM4 می باشد. رنگ روکش این کابل سبز می باشد. این کابل طوری طراحی شده است تا حداقل چهار کانال WDM را در حداقل سرعت  28Gpbs به ازای هر کانال را در پنجره 953-850 نانومتر پشتیبانی کند.

تفاوت کابل های فیبر OM1، فیبر OM2، فیبر OM3، فیبر OM4 و فیبر OM5 چیست؟

بارزترین تفاوت بین فیبرهای مالتی مُد در تفاوت های فیزیکی آنهاست. متعاقباً، تفاوت های فیزیکی منجر به تفاوت انتقال نیز می شود.

تفاوت فیزیکی

تفاوت های فیزیکی بیشتر شامل قُطر، رنگ روکش، منبع نوری و پهنای باند می باشد، که در جدول زیر توصیف شده است.

تفاوت کاربردی

فیبرهای مالتی مُد قادر هستند تا در مسافت های مختلف، سیگنال ها را با سرعت های مختلف انتقال دهند. بر اساس نیاز خودتان می توانید مناسب ترین گزینه را انتخاب کنید. مقایسه حداکثر مسافت فیبر مالتی مُد در سرعت های مختلف در جدول ذیل مشخص شده است.

منبع