داستانی که پیرامون کابل CAT5 و اترنت Cat5 وجود دارد

[av_image src=’https://pfcco.net/wp-content/uploads/2021/01/کابل-CAT5-و-اترنت-Cat5.jpg’ attachment=’995817′ attachment_size=’full’ copyright=” caption=” styling=” align=’center’ font_size=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ hover=” appearance=” link=” target=” title_attr=” alt_attr=” id=” custom_class=” av_element_hidden_in_editor=’0′ av_uid=’av-kjh50eh9′ admin_preview_bg=”][/av_image]

[av_hr class=’invisible’ icon_select=’yes’ icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ position=’center’ shadow=’no-shadow’ height=’-63′ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ custom_border_color=” custom_icon_color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kjh50mzx’ admin_preview_bg=”]

[av_one_full first min_height=’av-equal-height-column’ vertical_alignment=’av-align-middle’ space=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ margin=’0px’ margin_sync=’true’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ radius_sync=’true’ padding=’50px,230px,100px,230px’ column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” attachment=” attachment_size=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight_size=’1.1′ animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” aria_label=” av_uid=’av-kjh51erk’]
[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kjh52gtd’ admin_preview_bg=”]

داستانی که پیرامون کابل CAT5 و اترنت Cat5 وجود دارد

[/av_textblock]

[av_hr class=’invisible’ icon_select=’yes’ icon=’ue808′ font=’entypo-fontello’ position=’center’ shadow=’no-shadow’ height=’-16′ custom_border=’av-border-thin’ custom_width=’50px’ custom_margin_top=’30px’ custom_margin_bottom=’30px’ custom_border_color=” custom_icon_color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kjh50mzx’ admin_preview_bg=”]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kjh52gtd’ admin_preview_bg=”]

کابل CAT5 که گاهی اوقات با عنوان کتگوری۵ شناخته می شود، استانداری برای کابل شبکه اترنت است که توسط مجمع صنایع الکترونیک[۱] و مجمع صنایع تلکام[۲] تعریف شده است. کابل های CAT5، پنجمین نسل از فناوری اترنت به هم تابیده است که از سال ۱۹۹۰ میلادی مبدل به محبوبترین نوع کابل های جفت به هم تابیده شده است.

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

تکنولوژی CAT5 چگونه کار می کند؟

کابل های CAT5 حاوی چهار جفت سیم مسی هستند که از سرعت اترنت سریع تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کنند. همانند سایر انواع کابل کشی EIA / TIA جفت به هم تابیده، کابل های CAT5 به حداکثر طول اجرای توصیه شده یعنی ۱۰۰ متر (۳۲۸ فوت) محدود می شوند.

اگرچه کابل CAT5 معمولاً شامل چهار جفت سیم مسی است، اما ارتباطات سریع اترنت فقط از دو جفت استفاده می کند. در سال ۲۰۰۱، EIA/TIA، مشخصات و ویژگی های جدیدتری را برای کتگوری ۵ معرفی کرد به نام CAT5e.

CAT5e، طوری طراحی شده است که می تواند تا ۱ گیگابایت بر ثانیه را با استفاده از چاره جفت سیم پشتیبانی نماید. علاوه بر این کابل CAT5e می تواند سازگاری معکوس[۳] را با تجهیزات اترنت سریع حفظ کند. کابل های CAT5 اگرچه از نظر فنی برای پشتیبانی از گیگابیت اترنت رده بندی نشده اند اما قادر به پشتیبانی از سرعت گیگابایت در فواصل کوتاه تر هستند. جفت سیم های مربوط به کابل CAT5 به محکمی که جفت سیم هایی که CAT5e به هم تابیده شده اند نیستند، لذا ریسک مربوط به اختلال سیگنال با افزایش فاصله بالا می رود.

انواع کابل های CAT5

کابل های جفت بهم تابیده ای مانند CAT5 دو نوع مختلف دارند که عبارتند از: جامد[۴] و استاندارد. کابل جامد CAT5 از اجرایی با فواصل طولانی پشتیبانی کرده و در پیکربندهای ثابت مانند ساختمان های اداری بهترین عملکرد را دارد. از سویی دیگر کابل CAT5 استاندارد کابلی انعطاف پذیرتر بوده و برای فواصل کوتاه تر و محرک مانند کابل های پچ حین پرواز[۵] مناسب تر است.

در صورتی که تکنولوژیی هایی مانند CAT6 و CAT7 توسعه نمی یافتند؛ کابل اترنت CAT5 به عنوان محبوب ترین گزینه برای بیشتر کابل های کشی شبکه LAN باقی می ماند. زیرا این کابلی است که هم به صرفه بوده و هم کارایی بالایی دارد.

خرید و اجرای کابل CAT5

کابل های اترنت CAT5 را می توان به راحتی در فروشگاه هایی که کالاهای الکترونیکی می فروشند یافت. برخی علاقه مندان و تکنسین های فناروی اطلاعات خودشان کابل مورد نیازشان را می سازند. حداقل این مهارت به فرد این امکان را می دهد که کابل هایی دقیقاً به طول مورد نیاز خود را بسازد. انجام این کار با یک درک خوب از نحوه کد گذاری رنگ ها واشنایی با طرح های سیم کشی چندان دشوار نخواهد بود.

چالش هایی که با کابل CAT5 داریم

گیگابایت اترنت از سرعت مورد نیاز شبکه های محلی پشتیبانی می کند و این موضوع ارتقا به CAT6 و استانداردهای جدید را دشوار می کند به ویژه اینکه بیشتر این سرمایه گذاری ها در تنظیمات شرکت های بزرگتر روی خواهد داد، جایی که کابل کشی مجدد، هزینه ها و اختلالات بسیاری را منجر خواهد شد.

با ظهور تکنولوژی شبکه وایرلس، سرمایه گذاری برخی صنایع از توسعه اترنت به استاندارد وایرلس انتقال یافته است.

[۱] Electronic Industries Association

[۲] Telecommunications Industry Association

[۳] Backward Compatibility

[۴] Solid

[۵] On the fly patch cables

[/av_textblock]
[/av_one_full]

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟