کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه یا کابل LAN چیست؟

کابلی که دستگاه الکترونیک (کامپیوتر، کنسول بازی، فکس، چاپگر و…) را به یک شبکه متصل می­ کند که به واسطه آن بتوان امکان دسترسی به اینترنت، همچنین تعامل با منابع مشترک (مانند اتصال وای فای به دستگاه اما با سیم) را داشت، کابل شبکه یا کابل لن یا کابل اترنت می­ گویند.

داده­ از طریق کابل­ شبکه (کابل LAN) که در واقع حامل (رسانه) هستند، جریان می­ یابد؛ همچنین این داده همراه با پروتکل­ هایی برای کنترل انتقال داده و جلوگیری از انتقال همزمان توسط دو یا چند سیستم صورت می ­پذیرد.

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

کابل­ شبکه (کابل LAN) برای تسهیل ارتباط بین تجهیزات الکترونیکی نامتناسب طراحی شده است. کابل شبکه (کابل LAN) ارتباط بین سرورهای اینترنتی و کامپیوتر شخصی ما را آسان می­ کند. با اینکه کابل شبکه یک فناوری سنتی است اما همچنان محبوبیت خود را در شبکه ­های محلی (LAN)، شبکه های شهری (MAN) و شبکه ­های منطقه گسترده (WAN) حفظ کرده است.

برای شبکه ­های محلی (LAN) که توسط ارگان­ های خاص – مانند دانشگاه­ ها، مدارس بیمارستان­ ها و شرکت­ ها اداره می­ شوند، از کابل­ شبکه استفاده می­ شود. یکی از عواملی که در زیرساخت شبکه مهم می ­باشد، کابل شبکه است.

کابل اترنت چیست؟

برای درک بهتر این موضوع ابتدا به تعریف اترنت می­ پردازیم: به مجموعه ­ای از استانداردها برای شبکه ­سازی که به طور خاص با عناصر فیزیکی یک شبکه سیمی و نحوه اداره اطلاعات آن­ها مرتبط است را کابل اترنت می­ گوییم.

کابل اترنت همان کابل شبکه می ­باشد.

” جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید روی کلمه کابل اترنت کلیک کنید”

حال بهتر است به معرفی انواع مختلف کابل شبکه (کابل لن یا کابل اترنت) بپردازیم، انواع مختلفی از کابل­ های شبکه در بازار وجود دارد “نکته حائز اهمیت این است که بسته به نیاز و تجهیزات موجود باید کابل شبکه مورد نیاز خود را تهیه کرد.”

که شامل:

کابل کواکسیال:

کابل کواکسیال کابل الکتریکی است که سیگنال ­های فرکانس رادیویی را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می­ کند. در واقع کابل کواکسیال، کابلی است که برای انتقال صوت، تصویر و داده استفاده می­ شده. بیشتر موارد استفاده کابل کواکسیال در منازل می­ باشد.

دو نوع کابل کواکسیال داریم: 1-کابل کواکسیال نازک 2-کابل کواکسیال ضخیم

“جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی کلمه کابل کواکسیال کلیک کنید”

کابل زوج بهم تابیده:

کابل زوج بهم تابیده متشکل از دو سیم مسی روکش­دار که به یکدیگر پیچیده شده است، می ­باشد.

جریان الکتریکی در یک سیم باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی کوچک و مدور دور سیم ایجاد می­ شود، به همین دلیل دو سیم را نزدیک بهم تاب می ­دهند (معمولا در جهت عقربه­ های ساعت تابیده می­ شوند) تا دو میدان مغناطیسی یکدیگر را از بین ببرند. در گذشته از کابل ­های زوج بهم تابیده برای انتقال سیگنال­ های آنالوگ استفاده می­ شد و اکنون از کابل شبکه برای انتقال سیگنال­ های دیجیتال استفاده می ­شود. کابل­ زوج تابیده شده می ­تواند سیگنال­ های با کیفیت بالا را حتی در محیط­ های مداخل ه­ای قوی انتقال دهند.بسته به تعداد این زوج­ ها کاربرد آن­ ها نیز متفاوت است.

با توجه به وجود یا عدم وجود لایه محافظتی کابل­ های زوج بهم تابیده به دو دسته تقسیم بندی می ­شوند:

1-UTP Cable: کابل زوج بهم تابیده بدون محافظ، می توانند سیگنال های تصویری و صوتی را با کیفیت بالا انتقال دهند.

2-STP Cable: کابل زوج بهم تابیده با محافظ (بیشتر در تاسیسات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد)
دسته های مختلفی از کابل زوج بهم تابیده با محافظ وجود دارد که هر کدام ویژگی منحصر به فرد خود را دارد، که بنا به نیازی که داریم کابل مورد نظر خود را خریداری می کنیم.

کابل فیبر نوری:

کابل فیبر نوری داده ها را از طریق امواج نور منتقل می کند، کابل فیبر نوری می تواند اطلاعات را با سرعت نور (سیگنال های ارتباطی را با استفاده از پالس های نوری که توسط لیزرهای کوچک یا دیودهای ساطع شده تولید می شوند، حمل می کنند.) منتقل کند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی کابل فیبر نوری کلیک کنید
کابل زوج بهم تابیده به دلیل امنیت بالایی که در انتقال داده، به صرفه بودن و همچنین توانایی پشتیبانی از نسل قبل خود، اغلب این نوع از کابل شبکه را انتخاب می کنند؛ به همین دلیل قصد داریم بیشتر به کابل زوج بهم تابیده بپردازیم. ((در این مقاله قصد داریم بیشتر به کابل های زوج بهم تابیده بپردازیم به جهت اینکه بیشترین استفاده و کاربرد را در بین کابل های شبکه دارد.))

شباهت ها و تفاوت های بین کابل های STP و UTP چیست؟

شباهت ها:

ــ هر دو بازه ایی که می توانند داده را انتقال دهند یکسان است.
ــ بر روی هر دو کابل، سوئیچ RJ45 می خورد
ــ هر دو کابل می توانند 1024 گره را در هر بخش خود جای دهند.

تفاوت ها:

ــ جهت افزایش کیفیت انتقال داده در کابل STP از عایق استفاده شده است، که در کابل های UTP این عایق ها وجود ندارند. همین امر سبب شده تا قیمت کابل های STP گران تر از کابل های UTP شود. 

ــ به کار بردن عایق منجر به مقاوم شدن کابل های STP در برابر نویز شده است.

ــ از نظر ظاهری در، کابل محافظتی که تمام طول کابل را پوشانده است که باعث شده آن ها را از هرگونه دخالت خارجی محافظت کند، متفاوت می باشند.

نکته: تمامی تفاوت های ایجاد شده در این کابل ها منجر به تغییر در سرعت سیر (ارسال) اطلاعات شده است.

ــ کاربردهای کابل ها با یکدیگر متفاوت هستند، به طور مثال کابل های UTP برای اتصالات به شبکه های خانگی (کابل های تلفنی، شبکه های رایانه ای) محبوب تر است و کابل های STP نیز عمدتا برای اتصالات شرکت ها در مسافت های طولانی کاربرد دارد.

کابل UTP یا STP؟

شما کدام کابل را برای کسب وکارتان انتخاب می کنید؟ 

هر کدام از کابل های UTP و STP شامل یکسری مزایا می شوند که شما می توانید با توجه به شرایط و نیازهایی که دارید انتخاب کنید.

مزایای استفاده از کابل STP:

ویژگی های ایجاد شده به دلیل عایق های استفاده شده در کابل های  STP:

ــ محافظت از تداخل امواج رادیویی و الکترومغناطیسی

ــ کابل های STP را باید در کنار چراغ های فلورسنت، تجهیزات رادیویی مایکروویو، سیستم های HVAC یا فرستنده رادیویی هستند نصب کنند، زیرا سرعت انتقال داده را تقویت می کند.

ــ کراس تاک (هم شنوی یا نشت سیگنال) به شدت کاهش پیدا می کند.

ــ به یاد داشته باشید که به کار بردن کابل های  STP ارزش فروش ملک شما را بالا می برد.

مزایای استفاده از کابل های UTP:

ویژگی های ایجاد شده به دلیل عایق نداشتن کابل های  UTP:

– نیاز به سیم کشی این کابل ها در زمین نیست، پس زمان لازم برای نصب کابل ها را کاهش می دهد، در نیروی کار صرفه جویی می شود، نیازی به استخدام پیمانکار با تخصص STP نیست و همچنین اکثر ساختمان ها دارای سیم کشی از پیش نصب شده UTP هستند.

– کابل های UTP وزن نسبتا کمتری و ابعاد جمع و جورتری نسبت به کابل STP دارند.

– هزینه پایین تری نسبت به کابل های STP دارند.

کاربردها:

در فرودگاه ها، مراکز پزشکی و کارخانه ها اغلب از سیم کشی STP استفاده می شود، به طور کلی برای فواصل دور و فضای باز استفاده می شود؛ به طور مثال برای دوربین های مداربسته ایی که در فضای باز نصب می شوند از کابل های STP استفاده می کنند، به دلیل اینکه از تداخل هایی که توسط وسایل نقلیه و خطوط برق به وجود می آید محافظت کند؛ همچنین مجرمان دیگر نمی توانند ارتباط بین دوربین، مانیتورهای داخلی یا تجهیزات ضبط را قطع کنند.

عملکرد کابل های  UTP برای منازل و دفاتر مناسب می باشد.

 اگر می دانید که تداخل امواج زیادی ندارید و یا این موضوع برایتان از اهمیت کمتری برخوردار است، بهتر است از کابل های  UTP استفاده کنید.

برنامه های کسب وکارتان را برای آینده بچینید، زیرا اگر قرار باشد اختلالات در آینده زیاد شود نباید از کابل های UTP  استفاده کنید.

نکته ایی که کمتر به آن دقت می شود این است که میدان های مغناطیسی قدرتمند می توانند باعث شوند شبکه UTP با کندی یا خرابی کار کند؛ به همین علت باید منابعی که باعث ایجاد تداخل می شود را بررسی و ارزیابی کنید.

به همین منظور مشاوران متخصص ما در کنار شما هستند برای راهنمایی شما به جهت انتخاب درست. کافی ست با شماره تلفن های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

وای فای یا کابل شبکه؟

دلیل محبوب بودن کابل شبکه نسبت به وای فای چیست؟

احتمالا برایتان دلایلی مبتنی بر نفوذپذیر بودن اتصالات بی سیم به وجود آمده، به طور مثال اگر مودم را در گوشه ی خانه و کنار دیوار قرار دهید امواج در طرف دیگر خانه ضعیف تر می شود؛ یا اینکه مودم را نباید روی میز فلزی یا کنار جسم فلزی قرار دهید زیرا امواج را مسدود می کند، یا تداخل امواج تلفن بی سیم با سایر دستگاه های وایرلس و مثال هایی از این قبیل که حاکی از نفوذپذیر بودن وای فای دارد. اما کابل شبکه به دلیل اتصال فیزیکی که دارد اتصالی امن و با سرعت انتقال داده ی بالاتری همراه است.