وبلاگ

چالش های امنیتی VoIP

چالش های امنیتی VoIP

با توجه به اینکه فناوری VoIP در ارتباط با اتصال اینترنت است و از آن بهره می برد، مشکلات و مسائل امنیتی در ارتباط با رایانه متصل شده به اینترنت می تواند سرویس فوق را نیز تحت تاثیر قرار دهد؛ پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

فناوری VoIP هنوز جوان است و بحث های مختلفی درباره ظرفیت ریسک پذیری آن وجود دارد. مهاجمان ممکن است قادر به انجام فعالیت هایی چون قطع مکالمه تلفنی، شنود، برنامه ریزی و هدایت حملات مبتنی بر مهندسی اجتماعی با بررسی Caller ID و در نهایت از کار انداختن سرویس فوق باشند.

فعالیت هایی که مستلزم استفاده از حجم بالایی از منابع شبکه است نظیر دریافت فایل های حجیم، بازی های آنلاین و استفاده از محتویات چندرسانه ای (صوت و تصویر)، می توانند سرویس VoIP را تحت تاثیر قرار دهد. در زمان استفاده از فناوری VoIP ممکن است با مسائل دیگری در ارتباط با روتینگ تلفن بر روی اتصال broadband اینترنت نیز برخورد کنیم.

برخلاف خطوط تلفن سنتی که امکان استفاده از آن حتی در صورت قطع برق نیز وجود دارد، سرویس VoIP در چنین مواردی غیرقابل استفاده می گردد و ممکن است مسائل خاصی را برای سیستم های امنیتی منازل، و یا دستیابی به شماره تلفن های اضطراری به دنبال داشته باشد.

 

به منظور حفظ امنیت در زمان استفاده از سرویس فوق، لازم است به موارد زیر توجه گردد:

بهنگام نگه داشتن نرم افزارها

در صورتی که تولیدکنندگان نرم افزار برای سیستم عامل دستگاه موردنظر نسخه های بهنگام شده ای را ارائه داده اند، می بایست در اولین فرصت نسبت به نصب آنها اقدام گردد. نسخه های بهنگام شده ممکن است فرآیند بهنگام سازی را در سطح Firmware انجام دهند. با بهنگام سازی نرم افزارهای موجود، پیشگیری لازم در خصوص برخی حملات برنامه ریزی شده با هدف بهره گیری از نقاط آسیب پذیر انجام خواهد شد.

استفاده و بهنگام سازی نرم افزارهای آنتی ویروس

برنامه های ضد ویروس قادر به شناسایی ویروس ها و حفاظت رایانه شما در برابر آنها هستند. با توجه به این واقعیت که مهاجمان به طور مستمر اقدام به نوشتن ویروس های جدید می نمایند، لازم است که این نوع نرم افزارها همواره بهنگام باشند.

استفاده از گزینه ها و تنظمیات امنیتی

برخی از ارائه دهندگان سرویس VoIP، امکان رمزنگاری اطلاعات را نیز به عنوان یک سرویس دیگر در اختیار مشتریان خود قرار می دهند؛ در صورت نگرانی از احتمال تعرض به حریم خصوصی خود، می توان از این ویژگی و سایر گزینه های موجود در این رابطه استفاده کرد.

نصب یا فعال کردن یک فایروال (Firewall)

فایروال ها ضمن بررسی بسته های اطلاعاتی می توانند با فیلترینگ و جلوگیری از ورود کدهای مخرب به سیستم شما، سطح حفاظتی مناسبی را ایجاد نمایند.

بررسی تنظیمات امنیتی

هم کامپیوتر شما و هم تجهیزات و نرم افزارهای ارائه شده جهت استفاده از سرویس VoIP،‌ امکانات و گزینه های متفاوتی را در اختیار شما قرار می دهند. فعال کردن برخی گزینه ها ممکن است ضریب آسیب پذیری شما را در برابر حملات افزایش دهد؛ بنابراین لازم است گزینه های غیرضروری را غیرفعال کنید. پیشنهاد می شود تنظیمات امنیتی به دقت بررسی گردد و صرفا گزینه هایی انتخاب شوند که در عین تامین اهداف عملیاتی، باعث افزایش ضریب آسیب پذیری شما نگردند.

مطالب مرتبط با این مقاله

سرویسVOIP چه مزایای دارد؟

VOIP چیست و چگونه کار می کند؟

 

اشتراک گذاری مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری مقاله
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟