پچ کورد مسی

پچ در اصطلاح به معنای اتصال موقت است. پچ کورد یا پچ‌های کابل، کابل‌هایی هستند که دستگاه‌های الکتریکی و نوری را به صورت اتصال موقت به یکدیگر متصل می‌کنند. طول پچ لیدها معمولا کوتاه و مابین ۱۰ تا ۳۰ سانتی متر است. به منظور ساده تر شدن تشخیص پچ کوردها آن‌ها را در رنگ‌ها و سایزهای مختلف تولید می‌کنند. پچ کوردها به طور کلی به دو دسته پچ کورد مسی و پچ کورد فیبر نوری دسته بندی می‌شوند. همه پچ کوردهای موجود در این دو دسته در دو طرف خود دارای کانکتور می‌باشند.

پچ کورد مسی چیست؟

پچ کورد مسی اتصالات موقتی است که همان طور که از اسم آن پیداست، از جنس مس ساخته شده‌است. این تجهیزات کابل‌هایی منعطف هستند که در قسمت دو سر آن از سوکت‌های RJ45 به عنوان کانکتور استفاده شده‌ است. پچ کوردهای مسی اتصال موقت در سایزهای بزرگتری با طول‌های بلندی چون ۱۰ متر نیز تولید می‌شوند. پچ کوردها هرچه طول بیشتری داشته‌باشند از ضخامت بیشتری هم برخوردار خواهندبود. علت این افزایش ضخامت آن است که از تولید و ارتعاش فرکانس‌های رادیویی و نویزها جلوگیری شود و همچنین بتواند مانع از تضعیف ارتعاشات اینسرشن لاس – insertion loss گردد. مجموعه این اقدامات در نهایت منجر به پیشگیری از تداخل ناخواسته ارتعاشات الکترومغناطیسی خواهدشد.

انواع مختلف پچ کوردهای مسی

نام گذاری دسته‌های مختلف پچ کوردها بر اساس موقعیت، وظایف و کاربردهایی که در سیستم کابل کشی دارند صورت می‌گیرد. برخی از پچ کوردها در اتصالات زیر سامانه‌ کابل کشی شبکه‌ها استفاده می‌شوند. برخی دیگر در تجهیزات اتصال به پریز برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کلی طول پچ کورد با توجه به کاربردی که دارد متفاوت خواهد بود. در مثال‌هایی که گفته شد، مورد اول نباید طولی بیش از ۵ متر داشته باشد و بالعکس، در مورد دوم نیاز است که طول پچ کورد مورد استفاده تا حدود ۲۰ متر باشد تا بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند. نوع دیگری از پچ کوردهای مسی هستند که در نقاط تجمیع کاربرد دارند. پچ کوردهای مسی در کل شبیه به کابل‌ شبکه هستند. این اتصالات موقت به دسته‌های cat1 تا cat8 تقسیم بندی می‌شوند. تفاوت پچ کوردهای مسی cat1 تا cat8 در پهنای باند و نرخ متفاوت انتقال داده‌های آن‌هاست.

مزایای استفاده از پچ کورد مسی

ممکن است شما نیز جزو افرادی باشید که گمان می‌کنند استفاده از پچ کورد را می‌توان به سادگی با کابل‌های متفاوت و یا سوکت‌ها جایگزین کرد اما بهتر است بدانید که شاید این کار در سازمان و شبکه‌های کوچک جوابگو باشد و در چنین مواقعی استفاده از پچ کورد ضروری به نظر نیاید، اما در زمینه شبکه‌های گسترده و ارتباطات وسیع، نمی‌توان از نقش مهم و تاثیر گذار این قطعات چشم پوشی کرد. مهم ترین فایده‌ای که استفاده از پچ کوردها به همراه دارد، صرفه جویی در زمان و مصرف بهینه آن است. در ارتباطات وسیع اگر به جای پچ کورد از اتصالاتی چون کابل و سوکت استفاده شود، خواهیم دید که میزان زمانی که هدر می‌رود چقدر زیاد است. به همین جهت لازم است که در این شرایط از کابل‌های آماده پچ کورد استفاده شود تا از اتلاف وقت جلوگیری شود. در اتصال پچ کوردها مانند اتصالات کابلی و سوکتی نیازی به نیروی انسانی نیست بلکه تمامی فعالیت‌های مرتبط با اتصال این گونه تجهیزات توسط ماشین آلات و دستگاه‌های سوکت زنی انجام می‌گیرد. این موضوع علاوه بر اینکه می‌تواند مانع از رخ دادن خطاهای انسانی در فرایند اتصالات شود، سبب صرفه جویی در هزینه و نیرو نیز خواهد شد. در مقایسه با کابل‌های اتصال موقت، پچ کوردها معمولا دارای سیم‌هایی به طول‌های کوتاه تر هستند که این کمتر بودن طول منجر به کاهش میزان تاثیر نویز بر روی اطلاعات ارسالی شده و از اتلاف انرژی در کابل‌ها جلوگیری می‌کند.