آشنایی با مزایای GPON

آشنایی با مزایای GPON

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

GPON (شبکه نوری پسیو گیگابیتی) مزایای بسیار دارد به همین دلیل اپراتورها تمایل به استفاده بیشتری از آن دارند.

برخلاف شبکه های سنتی که ارتباط های نقطه به نقطه میان مشتری و سرویس دهنده را مهیا می‌کند، GPON به جای کابل های سنتی CAT5 و زیرساخت سوییچی از اسپیلت های پسیو استفاده می‌کند، که با این کار تک رشته فیبر نوری ارتباط بین ارائه دهنده سرویس با چندین کسب و کار را فراهم می‌سازد.

جدای از شرایط فیزیکی زیرساختی که  این راهکار  برای ارائه دهنده سرویس مهیا می‌کند، GPON نسبت به EPON (شبکه های نوری پسیو اترنت) ویژگی های خیلی بهتری دارد و در سطح بالاتری نسبت به EPON قرار می‌گیرد.

هفت مزیت اصلی و کلیدی راهکار GPON

امنیت

سطح امنیتی که راهکار GPON ارائه می‌دهد یکی از جذابیت های اصلی برای اپراتورهاست.

با توجه به اینکه  GPON از فیبر نوری استفاده می‌کند، امکان سرقت اطلاعات وجود ندارد و علاوه بر آن کدگذاری انجام شده و در نتیجه اطلاعات کاربر را امن نگه می‌دارد.

سرعت

راهکار GPON سرعت صد گیگابیت بر ثانیه و بیشتر را مهیا می‌کند.

ظرافت و زیبایی

بعضی از خصوصیات راهکار GPON بسیار حرفه ای تر و پیچیده تر از تکنولوژی های دیگر است، برای مثال، این فناوری امکان کنترل پویا و تقسیم پهنای باند را فراهم می کند، به عبارت دیگر سرویس دهندگان قادر خواهند بود در زمان اوج مصرف، یک حداقل پهنای باند، و در زمان هایی که بار ترافیک پایین تر است، خدمات ممتازی را تضمین کنند، و نیز با ارتباط دادن هر کاربر به یک اتاق خارجی ارتباطات، نیاز به کابل های متعدد از بین می رود و فضای اداره بازتر می‌شود؛ به علاوه پهنای باند تحت تاثیر فاصله و مسافت اتصالات نمی‌باشد.

قابلیت مدیریت

تکنولوژی اسپیلیتر GPON، مدیریت موثر پهنای باند را فراهم و از تراکم و ازدحام شبکه جلوگیری می کند؛ این امر بویژه برای انتقال صدا و تصویر که به شبکه پایدار با حداقل تعداد سوییچ نیازمند است موثر است.

ثبات و پایداری

از آنجایی که تجهیزات مورد استفاده در راهکار GPON پسیو هستند، نیازی به تجهیزات خنک کننده و الکتریکی نیست، در نتیجه استفاده از این فناوری هزینه ها را بسیار کاهش و ثبات را افزایش می‌دهد.

مقرون به صرفه بودن

به دلیل ماهیت پسیوِ  GPON و حذف پشتیبانی مدیریت IT ، هزاران دلار در انجام پروژه صرفه جویی می‌شود.

قابلیت استفاده در آینده

در راهکار GPON هر فیبر تا سرعت ۱٫۶ ترابایت را پوشش می‌دهد. راهکار GPON در آسیا و بویژه در چین مورد استقبال وسیعی قرار گرفته و محبوبیت آن در اقصی نقاط جهان روز به روز در حال افزایش است. مزایای این تکنولوژی هم برای کاربر و هم برای ارائه دهنده سرویس است. می توان گفت این تکنولوژی مسیری است برای ورود به آینده.

جهت آشنایی بییشتر با GPON این مقاله را نیز مطالعه کنید.

 

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اشتراک گذاری مقاله
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
سبد خرید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟