انوع مختلف مواد روکش کابل

انوع مختلف مواد روکش کابل

چه چیزی برای شما مناسب است؟

روکش کابل اولین خط دفاعی کابل در برابر آسیب های مختلف اعم آسیب های ناشی از شعله، رطوبت، ضربه و آسیب های شیمیایی می‌باشد. روکش در هنگام نصب و پس از نصب، کابل را از آسیب مکانیکی محافظت می کند. روکش کابل جایگزین زره های محافظتی داخلی نیستند، اما می توانند سطح مطلوبی از حفاظت کابل را به عهده بگیرند که کابل را در برابر رطوبت، امواج ماورا بنفش و آسیب های شیمایی ایمن می سازد.

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

نیازمندی هایی که در خصوص ویژگی های روکش کابل وجود دارد.

در بسیاری از کاربردهای خارجی (چه کابل در زیر زمین کار گذاشته شود و چه بالای زمین کار گذاشته شود)، به دلیل شرایط سخت آب و هوایی یک روکش مستحکم برای این کابل ها مورد نیاز است. مانند دیگر موضوعات، طیف گسترده ای از محصولات در بازار در دسترس است، و شما براساس هزینه ای که می کنید خدمت دریافت خواهید کرد.

ویژگی های روش کابلمنافع ناشی از ویژگی ها
انعطاف پذیریآسانی استفاده و انعطاف پذیری بلند مدت
مقاومت شیمیاییعمر بالا در مجاورت با موارد شیمایی
انعطاف پذیری شرایط دمای پایینمناسب بودن برای مناطق سردسیر و زمستان
ماندگاری در دمای بالادمای اوج و دمای عملیاتی محیط را تعیین می کند و در رده بندی ظرفیت مشارکت دارد.
رنگسهولت تشخیص را میسر می کند، ایمنی را بالا می برد و ظاهر کابل را زیبا می سازد.
بافت سطحسهولت کار و نصب
حافظه الاستیکانعطاف پذیری به ویژه برای کابل های کویل کورد[1]
تائیدیه ها / انطباقمناسب برای کاربرد در نظر گرفته شده
مقاوم در برابر شعلهایمنی بالا در برابر گسترش شعله

انواع روکش کابل

انواع مختلفی از روکش کابل در دسترس است. لازم است با در نظر گرفتن شرایط محیطی و میزان سازگاری آن با اتصال دهنده‌ها[2]، در انتخاب نوع روکش کابل دقت کرد. برای مثال در صورتی که محیط بسیار سرد باشد، لازم است از روکشی استفاده شود که در دمای بسیار پایین انعطاف پذیر باقی بماند. جدول ذیل لیستی از انواع روکش ها را که مناسب برای فضای Indoor و Outdoor هستند را نشان می دهد.

ماده اولیه روکشاستفاده / منافع ناشی از استفاده از این ماده اولیه
PVC ( پلی ونیل کلرید)

پلی وینیل کلراید را می توان در محیط مختلف و نیز کاربری های متنوعی به کار برد. این روکش ها معمولا هزینه پایینی داشته، انعطاف پذیر هستند، به اندازه کافی مستحکم بوده و در برابر شعله و مواد آتش زا مقاوم می باشند. این روکش ها معمولا با ظاهر براق و یا مات ساخته می شوند.

PE ( پلی اتیلن)

این روکش خواص الکتریکی عالی داشته و مقاومت عایق بسیار بالایی دارد. پلی اتیلن می تواند بسیار سفت و سخت باشد. با این وجود نوع تراکم پایین آن انعطاف پذیری بالاتری دارد. پلی اتیلن در برابر رطوبت بسیار مقاوم است. اگر پلی اتلین به خوبه فرموله شده باشد در برابر شرایط آب و هوایی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. IMSA 20-1 روکش PE دارد.

PUR ( پلی اورتان)

پلی اتیلن حافظه الاستیکی بالایی دارد. این روکش برای کاربردهای مربوط به کویل کورد[3] بسیار مناسب می باشد. این روکش در برابر فرسایش مقاوم بوده و انعطاف پذبری خوبی در محیط های سرد دارد. این روکش وقتی در برابر سوخت و یا اوزون قرار می گیرد مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.

TPR/TPE (لاستیک ترموپلاستیک / الاستومر)

ترموپلاستیک الاستومر، بدون اینکه بخواهیم هزینه زیادی صرف ماده اولیه ترموست کنیم در دمای پایین به سیار عالی عمل می کند. در مقابل آسیب های شیمیایی و آسیب های ناشی از مواد سوختی مقاومت خوبی از خود نشان می دهد، بسیار انعطاف پذیر است، در برابر فرسایش مقاوم است، به اندازه PUR مستحکم نیست.

تروپلاستیک CPE (پلی اتیلن کلر دار)

معمولا در شرایط آب و هوایی بسیار نامساعد به کار می رود. وزن پایینی دارد، بسیار سخت است و ضریب اصطکاک پایینی دارد. به نسبت با توجه به سطح مقاومتی که در برابر رطوبت، آسیب های شیمیایی و آسیب های ناشی از امواج ماورابنفش از خود نشان می دهد هزینه پایینی دارد.

ترموست پلیولفین[4] (CPE، CSPE و غیره)

تنها محصول موجود در این لیست که در برابر ذوب مقاوم است. این محصول از خانواده لاستیک طبیعی می باشد. این محصولات خاصیت الاستیکی با حافظه بالا دارد. این دسته از مواد یه استحکام و حفظ انعطاف پذیری در دمای پایین، مقاومت در برابر امواج ماورابنفش و مقاومت در برابر گرما معروف هستند.

[1] Coil Cords

[2] connectors

[3] Coli cord

[4] Thermoset Polyolefin