محصولات مرتبط

پچ کورد مسی

PATCH CORD Cat5e UTP Indoor

پچ کورد مسی

PATCH CORD Cat5e UTP Indoor

پچ کورد مسی

PATCH CORD Cat5e UTP Indoor

پچ کورد مسی

PATCH CORD Cat5e UTP Indoor

انواع کابل دوربین مداربسته به همراه زیرساخت دوربین های مداربسته

سیستم های نظارتی مدار بسته و تجهیزات جانبی آن کمک بسیار موثری در حفاظت، نظارت و کنترل سیستمها، مراکز تجاری، مناطق صنعتی و … به شمار می آید. استفاده از این تجهیزات در دنیای امروز باعث کاهش نیروی انسانی، کاهش هزینه ها و افزایش امنیت میگردد. کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربردهای آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی، نظامی، فضایی، صنعتی، کنترل ترافیک، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس را نیز دارد.

فواید نصب دوربین مدار بسته

از جمله مزایای استفاده از دوربین های مدار بسته می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • جلوگیری از ارتکاب جرایم
 • کاربرد صنعتی
 • کنترل ترافیک
 • امنیت نقل و انتقال
 • بانکها
 • حفظ امنیت ساختمان، مهم‌ترین مزیت نصب دوربین مدار بسته
 • حفظ امنیت ساختمان با دوربین مدار بسته
 • کاهش هزینه بیمه با استفاده از دوربین مدار بسته، مزایا اقتصادی دوربین مدار بسته
 • افزایش بازدهی کارمندان با کمک دوربین مدار بسته
 • ثبت اتومات ورود و خروج خودروها از مزایای پیشرفته دوربین‌های مدار بسته
 • محافظت از سلامت کودک و فرزندان با استفاده از دوربین‌های مدار بسته کنترل از راه دور
cctv security banner
cctv security banner

بستر زیر ساخت مناسب دوربین های مدار بسته

زیرساخت ها در هر پروژه ای از اساسی ترین بخش های آن می باشد. در پروژه های نظارت تصویری، کابل کشی شبکه دوربین ها از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. یک طراحی خوب و اجرای مناسب در شبکه های نظارت تصویری باید علاوه بر بعد کیفی، از نظر مالی و آینده نگری نیز قابل توجیه باشد. به طوری که علاوه بر رفع نیازهای فعلی کارفرما قابلیت انعطاف و توسعه نیز داشته باشد.

نکته مهم در کابل کشی دوربین مدار بسته این است اجزای دوربین از بهترین کیفیت برخوردار باشد و افراد بدانند که چگونه دوربین مناسب و تجهیزات مناسب آن را انتخاب کنند. انتخاب کابل نیز در کیفیت تصاویر ایجاد شده در دوربین مدار بسته تاثیر بسیاری داشته و در صورتی که کابل به کار رفته در دوربین، از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، تصاویر ایجاد شده نیز از وضوح و رزولوشن کافی بهره مند نبوده و امکان آسیب دیدن این کابل ها نیز در اثر عوامل محیطی مختلف وجود خواهد داشت.

اما چه کابل دوربین مداربسته ای برای سیم کشی دوربین مداربسته استفاده نماییم؟ این سوالی است که برای بسیاری از کاربران دوربین ها وجود داشته و ممکن است آنها را در هنگام خرید دچار سردرگمی نماید.  مجموعه شرکت پارسیان فیبر ارتباط سعی دارد در ادامه این مطلب به شما در انتخاب بهترین کابل دوربین مداربسته و تجهیزات زیرساخت دوربین مدار بسته راهنمایی های لازم را انجام دهد.

همچنین در صورت کسب راهنمایی های بیشتر در خصوص خرید کابل برای دوربین مدار بسته و اطلاع از قیمت کابل دوربین مدار بسته میتوانید با شماره ….. تماس حاصل فرمایید.

انواع کابل دوربین مدار بسته به همراه کاربرد، مشخصات و ویژگی های کابل CCTV

کابل های دوربین مداربسته بخش مهمی از سیستم های امنیتی هستند و انواع مختلفی برای انتخاب وجود دارد. هر نوع مشخصات خاص خود را دارد، بنابراین مهم است که بدانید کدام یک برای نیازهای شما مناسب است.

آیا تا به حال آن جعبه‌های مربعی عظیم را دیده‌اید که تمام کابل‌ها از داخل آن بیرون آمده اند. ممکن است شنیده باشید که آنها در امنیت چه نقشی دارند، چگونه این دوربین ها بر جرم نظارت می کنند و چگونه رعایت ایمنی کارگران را ردیابی می نمایند. اما آیا می دانید چه نوع کابلی در داخل آن دوربین ها وجود دارد؟

در اینجا راهنمای دقیق در مورد نوع کابل‌های دوربین مدار بسته فهرست شده است.

نحوه انتخاب کابل دوربین مداربسته مناسب و نکات مهم در انتخاب کابل های مورد نیاز دوربین مداربسته

کابل CCTV برای هر سیستم دوربین مداربسته ای ضروری است.  کابل شبکه دوربین مدار بسته لینکی بین CCTV و CCTV DVR ایجاد کرده و به شما امکان مشاهده و ضبط فیلم را می دهد. هنگام خرید کابل های دوربین مداربسته باید به چند نکته توجه کرد؛ مانند طول کابل، کانکتورها و درجه نظارت. طول کابل دوربین مدار بسته مهم است زیرا باید مطمئن شوید که کابل به اندازه کافی بلند است تا از دوربین به DVR برسد. کانکتورها مهم هستند زیرا باید با دوربین و DVR شما سازگار باشند. کابل surveillance-grade CCTV برای استفاده در سیستم های دوربین مداربسته طراحی شده و از مواد با کیفیت تر نسبت به کابل دوربین مدار بسته معمولی ساخته شده است.

کابل کواکس CCTV یا HDMI بخش مهمی از هر سیستم دوربین مداربسته است و انتخاب نوع کابل مناسب برای نیازهای شما مهم است.

1- انواع سیگنال مورد استفاده توسط دوربین مدار بسته

مهمترین عامل نوع سیگنالی است که دوربین شما استفاده می کند.

سه نوع سیگنال اصلی وجود دارد که توسط دوربین های مدار بسته استفاده می شود:

 • کامپوزیت
 • کامپوننت
 • HD-SDI

سیگنال های کامپوزیت و کامپوننت را می توان از طریق کابل کشی کواکسیال استاندارد منتقل کرد، در حالی که سیگنال های HD-SDI به کابل کشی تخصصی نیاز دارند. کابل کشی کواکسیال رایج ترین نوع کابلی است که برای سیستم های دوربین مداربسته استفاده می شود، بنابراین اگر مطمئن نیستید که دوربین شما از چه نوع سیگنالی استفاده می کند، به احتمال زیاد یک کامپوزیت یا کامپوننت است.  

2- طول مناسب کابل برای دوربین مدار بسته

نکته بعدی که باید در نظر بگیرید فاصله ای است که کابل باید اجرا کند.

اجرای طولانی تر به کابل کشی با کیفیت بالاتر نیاز دارد تا از دست دادن سیگنال به حداقل برسد. برای اجرای بیش از 100 متر، باید از کابل های محافظ با کانکتورهای کم تلفات استفاده کرد. کابل‌های ضخیم‌تر می‌توانند داده‌های بیشتری را حمل کنند و کمتر دچار از دست دادن سیگنال می‌شوند، اما کار با آنها نیز دشوارتر است. بنابراین، فقط در صورت نیاز به ظرفیت اضافی از کابل های ضخیمتر استفاده کنید در غیراین صورت از کابل نازک تر استفاده کنید. با در نظر گرفتن همه این عوامل، می توانید انتخابی مطئمین داشته باشید.

انواع اصلی کابل های CCTV

کابل های دوربین مداربسته بخش مهمی از هر سیستم امنیتی هستند. از این کابل ها برای اتصال دوربین به دستگاه ضبط استفاده می شود و همچنین می توان از آن ها برای اتصال دوربین به منبع برق استفاده کرد.

کابل دوربین مداربسته انواع مختلفی دارد و هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 • کابل های کواکسیال
 • کابل های سیامی
 • کابل های جفت به هم تابیده
 • کابلهای فیبر نوری

رایج ترین نوع کابل دوربین مدار بسته، کابل کواکسیال است. که یک سیم مسی است که با عایق و یک سپر فلزی احاطه شده است. این نوع کابل اغلب برای اجرا در مسافت های طولانی استفاده می شود، زیرا می تواند سیگنال را در مسافت های طولانی تر بدون از دست دادن کیفیت منتقل کند.

نوع دیگری از کابل دوربین مداربسته، کابل جفت به هم تابیده است که از دو سیم عایق تشکیل شده است که به دور یکدیگر تابیده شده اند. این نوع کابل اغلب برای کارکردهای کوتاه تر استفاده می شود، زیرا کمتر تحت تأثیر تداخل قرار می گیرد.

در نهایت، کابل فیبر نوری وجود دارد که از یک هسته شیشه ای یا پلاستیکی تشکیل شده است که توسط عایق احاطه شده است. این نوع کابل اغلب برای مسیرهای بسیار طولانی استفاده می شود، زیرا می تواند سیگنال را در فواصل طولانی بدون از دست دادن کیفیت منتقل کند.

کابل دوربین مداربسته کواکسیال

کابل های دوربین مداربسته کواکسیال RG-59 بخش مهمی از ارتباطات مدرن هستند. کابل coaxial در طیف گسترده ای از برنامه ها از جمله دوربین مدار بسته، ماهواره و سیستم های آنتن استفاده می شود. کابل های کواکسیال نیز در شبکه های کامپیوتری و سایر سیستم های ارتباط داده استفاده می شوند. مزیت اصلی کابل کواکسیال این است که می تواند سیگنال هایی با فرکانس و پهنای باند بسیار بالا را حمل کند. این کابل را برای انتقال داده با سرعت بالا ایده آل می کند. کابل های کواکسیال همچنین در برابر تداخل الکترومغناطیسی ایمنی خوبی دارند و برای استفاده در سیستم های دوربین مداربسته ایده آل هستند. کابل های کواکسیال معمولاً از مس یا آلومینیوم ساخته می شوند، اگرچه ممکن است از مواد دیگری نیز در ساخت آنان استفاده شود. آنها معمولاً با مواد مختلفی از جمله PVC، پلی اتیلن و تفلون عایق بندی می شوند. هنگام تصمیم گیری در مورد استفاده از کابل های کواکسیال برای سیستم دوربین مداربسته خود، باید مزایا و معایب آن را بسنجید تا ببینید آیا آنها برای نیازهای خاص شما انتخاب مناسبی هستند یا خیر.

ویژگی ها، مزایا و معایب اصلی کابل کواکسیال

مزایامعایب
دوام بسیار بالانصب گران‌تر از سایر انواع کابلها
ارائه سیگنال واضح
بادوام و پایدار
سیم کشی و نصب آسان است
بسط آسان
مقاومت خوب در برابر EMI
مقاومت خوب در برابر EMI

کابل های سیامی

کابل های سیامی نوعی کابل کشی هستند که اغلب در سیستم های دوربین مدار بسته استفاده می شود. این یک راه مطمئن و راحت برای اتصال دوربین های مداربسته به منبع برق و دستگاه ضبط فراهم می کند. کابل‌های سیامی در طول‌ها و گیج‌های مختلف موجود هستند، بنابراین می‌توان آن‌ها را برای هر نوع نصبی سفارشی کرد.

ویژگی ها، مزایا و معایب اصلی کابل سیامی

مزایامعایب
که زیرساخت کابل کشی را ساده می کند، زیرا تنها یک کابل کشی مورد نیاز استبه اندازه سایر کابل هاانعطاف پذیر نیستند
با استفاده از این کابل در زمان میتوان صرفه جویی کردمسیریابی کابل مشکل است
معمولاً در تأسیسات (CCTV) استفاده می شود.با انواع تجهیزات دوربین مداربسته سازگار نیست

کابل دوربین مداربسته تحت شبکه جفت به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده و یا کابل شبکه مسی نوعی کابل است که در شبکه های کامپیوتری و سیستم های تلفن استفاده می شود. این کابل شامل دو سیم مسی عایق شده است که به دور یکدیگر پیچیده شده اند علت به دور هم پیچیده شدن سیم ها، کاهش تاثیر گذاری نویز و کاهش تداخل الکترومغناطیسی بر روی سیگنال های تصویر دوربین مدار بسته است. کابل شبکه رایج ترین نوع کابل کشی است که در دوربین های مدار بسته و سیستم های تلفن استفاده می شود.

کابل های مسی (twisted pair) نوعی کابل است که کاربردهای مختلفی دارد از جمله در شبکه های کامپیوتری، دوربین مدار بسته و سیستم‌های تلفن از آن استفاده می شود.

کابل های سیامی

کابل های سیامی نوعی کابل کشی هستند که اغلب در سیستم های دوربین مدار بسته استفاده می شود. این یک راه مطمئن و راحت برای اتصال دوربین های مداربسته به منبع برق و دستگاه ضبط فراهم می کند. کابل‌های سیامی در طول‌ها و گیج‌های مختلف موجود هستند، بنابراین می‌توان آن‌ها را برای هر نوع نصبی سفارشی کرد.

کابل های سیامی

کابل های سیامی نوعی کابل کشی هستند که اغلب در سیستم های دوربین مدار بسته استفاده می شود. این یک راه مطمئن و راحت برای اتصال دوربین های مداربسته به منبع برق و دستگاه ضبط فراهم می کند. کابل‌های سیامی در طول‌ها و گیج‌های مختلف موجود هستند، بنابراین می‌توان آن‌ها را برای هر نوع نصبی سفارشی کرد.

کابل فیبر نوری در دوربین مداربسته

سرعت بالا و پهنای باند وسیع و توسعه پایدار در زیرساخت دوربین مدار بسته با فیبر نوری

هر چند در نگاه اول ارتباط چندانی میان تکنولوژی دوربین های مداربسته به عنوان یک سیستم حفاظتی و فیبر نوری به عنوان یک فضای انتقال اطلاعات دیده نمی شود ولی اهمیت آن را در سیستم های گسترده حفاظتی نمی توان نادیده گرفت. در حالی که پیش از این فیبرنوری در سیستمهای مخابراتی جایگزین ارتباط رادیوی بین شهری شده است، در حال حاضر کاربرد وسیعی در دوربین های مداربسته و مصارف دیگر یافته است. استفاده از بهترین طراحی و بروزترین روش زیر ساخت سیستم های دوربین مدار بسته مهمترین عامل انجام پروژه های بزرگ در حوزه نظارت تصویری می باشد.

چرا فیبر نوری؟

در ذهن همه ما اولین فضای انتقال سیگنال ویدئو، کابل کواکسیال یا همان کابل هم محور می باشد و با تکنولوژی IP دوربین های جدید که هر دو آنها با گستردگی محل های مورد استفاده دوربین ها و افزایش طول مسیر و یا تغییر شرایط محیطی به راحتی مورد تأثیر نویزهای محیط و دستگاههای مجاور قرار می گیرند و دچار افت کیفیت انتقال میشوند (طبق خاصیت مقاومت فلزات هادی) جهت افزایش طول مسیر تلاشهای زیادی شده است ولی در نهایت به منظور دستیابی به اهداف زیر می بایست از فیبر نوری در زیرساخت شبکه های دوربین مدار بسته استفاده نمود:

 • پراکندگی نقاط نصب دوربین های مداربسته و افزایش طول مسیر تا اتاق کنترل.
 • حذف تاثیر نویز های محیط و دستگاههای مجاور.
 • افزایش پهنای باند مورد نیاز دوربین ها.
 • امکان توسعه پایدار شبکه دوربین مداربسته.
 • جایگزین مناسب

در یک سیستم مقیاس بزرگ و یا متوسط، انتقال بدون تأخير تصویر با کیفیت بالا و نیز انتقال اطلاعات کنترلی دوربین های متحرک دغدغه مهندسین می باشد. فیبر نوری که از دهه نود میلادی وارد عرصه مخابرات شده بود روز به روز در زمینه های کاربرد مختلف گسترش یافت تا جایی که امروزه در سیستم دوربین های مداربسته و یا حتی در شبکه های کامپیوتری جایگاه ویژه ای یافته است.

شرکت پارسیان فیبر ارتباط PFC تامین کننده اقلام پروژه های بزرگ نظارت تصویری در حوزه های مختلف آماده طراحی، مشاوره، تامین و اجرای پروژه های بزرگ می باشد. این شرکت با داشتن نیروی متخصص، توانمندی خود را در این حوزه به اثبات رسانده است.