تجهیزات پسیو شبکه

معرفی تجهیزات پسیو شبکه همراه کاربرد آن ها

تجهیزات پسیو شبکه به تجهیزاتی گفته می شوند که نقشی در انتقال و تحریک جریان الکتریکی خودشان نقشی  ندارند. در واقع سخت افزار شبکه انفعالی یا تجهیزات غیر فعال شبکه  آن قسمت از شبکه رایانه ای است که در انتقال داده در شبکه نقش دارد ، اما داده ها را تغییر نمی دهد یا بر آنها تأثیر نمی گذارد. در اصطلاح به این تجهیزات، تجهیزات غیر فعال شبکه  می گویند. اما همانطور که می دانیم تجهیزات شبکه به دو دسته ی فعال و غیر فعال یا پسیو و اکتیو تقسیم می شوند. برای اینکه بهتر بدانیم تفاوت این دو دسته در چیست، در ادامه یه توضیح مختصری در باره این دسته ها خواهیم داشت. بعد از معرفی آن ها در مورد این قطعات و کاربرد های آن ها نیز یه سری توضیحات ارایه خواهیم داد.و کاربرد هر قطعه پسیو را بیان می کنیم .

همانطور که می دانیم عملاً تمام دستگاههایی که امروزه در محیطهای تجاری استفاده می شوند مبتنی بر اتصال متقابل از طریق منابع شبکه هستند. انتقال مشترک انواع مختلف داده ها (داده ، صدا ، ویدئو) چالشی است که تجهیزات مدرن شبکه با موفقیت  آن را برآورده می کنند.

تجهیزات شبکه مدرن امکان اتصال ساده سیمی و بی سیم ، مدیریت بار کارآمد به منظور افزایش سرعت انتقال داده و همچنین بهینه سازی برای اهداف خاص ، مانند گفتار و انتقال سیگنال صوتی در زمان واقعی ، حتی در صورت ضبط کیفیت HD را فراهم می کند.

انتخاب و آشنایی با تجهیزات شبکه مناسب در مراحل اولیه ، در مرحله برنامه ریزی فرایندهای تجاری ، از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل مهندسان هنگام تهیه پروژه ها و انتخاب اجزای شبکه درنقش به سزایی خواهند داشت.  سوئیچ ها ، روترها ، نقاط دسترسی بی سیم و سایر تجهیزات و لوازم جانبی لازم را برای اطمینان از انتقال کارآمد انواع داده هایی که تجارت شما به آنها وابسته است یک نوع تجهیزات شبکه هستند که به دو دسته  تجهیزات پسیو شبکه و تجهیزات اکتیو شبکه تقسیم می شوند.

تجهیزات پسیو(غیر فعال) شبکه کدام ها هستند؟

یک شبکه فعال شامل حداقل یک منبع ولتاژ یا منبع جریان است که می تواند به مدت نامحدود انرژی شبکه را تأمین کند. یک شبکه غیرفعال منبع فعال ندارد. … عناصر فعال می توانند برق را به مدار تزریق کنند ، قدرت را تأمین کنند و جریان جریان داخل مدار را کنترل کنند. ولی عناصر غیر فعال این توانایی را ندارند. و عملا فقط جریان ها و سینگنال های قطعات اکتیو را از خودشان عبور می دهند.

انواع تجهیزات پسیو شبکه عبارت اند از رک ها ، پچ پنل ها، پچ کوردها ، انواع کابل و سوکت شبکه، سوکت های دیواری، ترانک و داکت ، و تجهیزات و ابزار های دیگر. در ادامه به طور مختصر کار هر یک از تجهیزات را بیان می کنیم. پس با ما همراه باشید.

تجهیزات اکتیو (فعال) شبکه کدام ها هستند؟

تجهیزاتی که  سیگنال ها الکترونیکی را تولید، بازتولید، هدایت و مسیریابی می کنند. تجهیزات اکتیو یا فعال شبکه نام نارند،  این تجهیزات در شبکه سیگنال ها را تولید می کند و از طریق تجهیزات پسیو سیگنال ها را در شبکه جابه جا می کنند.برخی از این تجهیزات عبارت اند از، سوئیچ شبکه، هاب، روتر، مودم، سرور و….

تفاوت بنیادی  بین تجهیزات پسیو و تجهیزات اکتیو در چیست؟

  • اجزای فعال قسمتهایی از یک مدار هستند که برای کنترل یا اصلاح سیگنالهای الکتریکی به منبع تغذیه خارجی متکی هستند. اجزای فعال مانند ترانزیستورها و یکسوسازهای کنترل شده با سیلیکون (SCR) از برق برای کنترل برق استفاده می کنند.
  • اجزای غیرفعال مانند مقاومت ها ، ترانسفورماتورها و دیودها برای عملکرد نیازی به منبع تغذیه خارجی ندارند. این اجزا از ویژگی دیگری برای کنترل سیگنال الکتریکی استفاده می کنند. در نتیجه ، آنها فقط به جریان عبوری از مدار متصل نیاز دارند.

رک ها

از اساسی ترین تجهیزات زیر ساخت شبکه های کامپیوتری ، رک ها می باشند . رک یک محفظه فلزی است که جهت نگهداری و محافظت از تجهیزات مختلف  دیگر شبکه مانند کابل ، سوئیچ ، پچ پنل ، سرور ،تجهیزات مخابراتی، ups و … مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد بسیار زیادی دارد. به طور کلی رک برای محافظت از تجهیزات شبکه است. کارهای تهویه، محافظت در برابر ضربه و… به عهده ی رک می باشد.

رک ها در دونوع ایستاده و دیواری رایج هستند و یکی از اساسی ترین تجهیزات پسیو شبکه به حساب می آیند. در واقع رک  سرور، استوریج، سوییچ و روتر و یو پی اس و دیگر تجهیزات شبکه را در خود جای می‌دهد. رک ها باتوجه به ارتفاع و عرضی که دارند، واحد اندازه گیری آن ها یونیت می باشد.

رک های ایستاده

رک های ایستاده  دارای ابعاد و اندازه های بزرگتری نسبت به رک های دیواری  می باشند در نتیجه در مراکز بزرگ صنعتی  و بانک ها ، شرکتها و کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد. در اغلب موارد چرخ های قفل داری در زیر آنها تعبیه می شود که به آسانی امکان جابجایی آنها فراهم شود. بعد از جابجایی با قفل نمودن این چرخ ها می توانید مانع حرکت رک شوید و آن را در یک مکان ثابت نگه دارید.رک های ایستاده معمولا در اندازه های ۱۴ الی ۴۷ یونیت و در عمق های ۶۰ الی ۸۰ و ۱۰۰ سانتی متری وجود داردند.

رک های دیواری

اندازه آن ها نسبت به رک های ایستاده کوچکتر می باشد و اساسا برای مکان های کوچکتر مانند شرکت های کوچک و نوپا مورد استفاده قرار می گیرند. این رک ها میتوانند برای شبکه های کوچک مورد استفاده قرار گیرند و در بخشی از شبکه های بزرگ از آن ها استفاده شود. همانطور هم که از نام آن ها پیدا است، این رک ها بر روی دیوار ها نصب می شوند. امروزه رک های دیواری یکی از مهمترین  تجهیزات پسیو شبکه به حساب می آیند و کاربرد مهمی در زمینه نگه داری از سایر تجهیزات داردند.

پچ پنل ها

پچ پنل یک وسیله شبکه ای موثر و انعطاف پذیر است تا مرکز داده یا اتاق سرور شما را مرتب نگه دارد و همچنین انتقال ، افزودن یا تغییر زیرساخت کابل کشی در آینده را بسیار آسان تر کند. این وسیله نیز یکی از تجهیزات پسیو شبکه به حساب می آید..

یک پچ پانل که به آن patch bay ، patch field  نیز گفته می شود ، قطعه ای از سخت افزار است که دارای چندین پورت برای اتصال و مدیریت کابل های LAN ورودی یا خروجی یا کابل های فیبر / مسی است. پچ پنل ها می توانند فقط حاوی چند پورت و کاملاً کوچک باشند یا با صدها پورت بسیار بزرگ باشند. آنها همچنین می توانند بر روی کابلهای فیبر نوری ، کابلهای cat5 ، کابلهای RJ45 و بسیاری دیگر تنظیم شوند.

انواع پچ پنل

به طور کلی ، دو نوع پچ پنل در زیرساخت مرکز داده های معمولی وجود دارد: پانل های فیبر نوری و پچ پنل اترنت. هر دو در طرح ها ، پیکربندی ها یا تعداد پورت های مختلف موجود هستند و می توانند متناسب با نیازهای مختلف کابل کشی شبکه سفارشی شوند.

پچ پنل برای چه کاری استفاده می شود؟

پچ پنل یکی از معدود اجزای استفاده شده در شبکه های کابل کشی مسی و الیافی است و تقریباً در کلیه تنظیمات شبکه های تجاری از پچ پنل برای نصب کابل کشی استفاده می شود.

پچ کورد

پج کورد ها نیز از تجهیزات غیر فعال شبکه به حساب می آیند. پچ کورد (که گاهی کابل پچ نیز نامیده می شود) به کابل با اتصالات در انتهای دستگاه ها گفته می شود که برای اتصال دستگاه انتهایی به چیز دیگری مانند منبع تغذیه استفاده می شود. یکی از رایج ترین کاربردها اتصال لپ تاپ ، دسک تاپ یا سایر دستگاه های انتهایی به پریز دیواری است.

به طور معمول ، پچ کورد یک کابل مسی است که در هر دو انتها دارای یک اتصال RJ45 ، TERA یا GG45 است ، اگرچه نسخه های ترکیبی وجود دارد که انواع مختلفی از اتصالات در انتهای آن است. کابلهای پچ فیبر به طور معمول فیبر جامپر نامیده می شوند و یا جامپرهای استاندارد هستند یا جامپرهای حالت دهنده.

همچنین می توان از پچ کورد برای اتصال پورت سوئیچ یا سرور به سیستم کابل کشی ساخت یافته استفاده کرد. اگرچه در استانداردهای جدید انجام چنین کاری توصیه نمی شود ، اما گاهی اوقات از پچ کورد برای اتصال مستقیم سرور به پورت سوئیچ استفاده می شود.

کیستون

جک های Keystone اتصالات ماژول keystone هستند که در ارتباطات داده و سیم کشی LAN استفاده می شوند. این کانکتور  یک ابزار مادگی است که معمولاً در صفحه دیواری یا پچ پانل نصب می شود و به کانکتور نر  موجود متصل می شود که به آن پلاگین keystone می گویند. ماژول keystone یک بسته ضربه محکم و ناگهانی است که برای نصب انواع مختلف پریز برق ولتاژ پایین استفاده می شود. همچنین می تواند برای نصب اتصالات نوری در صفحه دیواری یا پچ پنل استفاده شود.

جک های کیستون از تجهیزات پسیو شبکه به حساب می آیند  این جکهای Keystone در سیستم سیم کشی اتصالات LAN و Ethernet استفاده می شوند.  

کابل های شبکه

به طور کلی ، کابل شبکه نوعی سیم کشی کابل است که در ارتباطات از راه دور استفاده می شود و داده ها را از رایانه های شخصی به یک شبکه اصلی بزرگتر شبکه انتقال می دهد. گاهی اوقات این کابل ها خارجی هستند و می توان از آنها برای انجام کارهایی مانند اتصال کامپیوتر به مودم های اینترنت یا پورت های زمینی استفاده کرد.

آنها همچنین می توانند بخشی از یک زیرساخت بزرگتر باشند و در این موارد اغلب به منظور ایجاد دسترسی آماده به خدمات تلویزیون و تلویزیون کابلی ، همراه با مواردی مانند کار با برق ، درون دیوارها تعبیه می شوند. وقتی صحبت از مشخصات فنی می شود ، انواع مختلفی وجود دارد ، اما متداول ترین آنها جفت پیچ خورده ، کواکسیال ، اترنت و فیبر نوری است. همه قابل تعویض نیستند و هرکدام معمولاً برای هدفی خاص مناسب هستند ، بنابراین هر کسی که قصد خرید کابل یا نصب آن برای یک پروژه خاص را دارد معمولاً عاقلانه است که قبل از سرمایه گذاری کمی تحقیق کند. کابل های شبکه از مهمترین تجهیزات پسیو شبکه هستند، که کاربرد های فراوانی در توپولوژی شبکه دارند و عملا از اصلی ترین تجهیزات شبکه به حساب می آیند.

یکی از معروفترین کابل های شبکه کابل UTP  است. کابل جفت پیچ خورده بدون محافظ (UTP)در بسیاری از شبکه های اترنت خانگی و مشاغل مورد استفاده قرار می گیرد. این چهار جفت سیم دارد که در داخل پوشش کابل قرار دارد. هر جفت به چندین پیچش اضافی پیچیده شده است تا از تداخل دستگاه های دیگر در شبکه جلوگیری کند. ساختار این نوع کابل ها قابلیت اطمینان آن را افزایش می دهد و به حداقل رساندن خرابی شبکه کمک می کند ، و به همین دلیل در شبکه هایی که تعداد زیادی کاربر یا به جای آن تعداد زیادی رایانه متصل هستند ، معمول است.

ترانک و داکت

ترانک و داکت  نیز از تجهیزات پسیو شبکه به حساب می آیند. این تجهیزات محفظه هایی پلاستیکی هستند که همانند کانالی جهت عبور انواع کابل ها  از آن ها استفاده می کنند. کاربرد ترانک و داکت جلوگیری از آشفتگی و ایجاد نظم در محیط می باشد. این دو محفظه دارای کارکرد مشابهی هستند و تنها تفاوتی که دارند، پهنای آنهاست. که ترانک ها بزرگتر هستند. ترانک ها دارای فضای بیشتری جهت عبور کابل هستند و امکان نصب پریز بر روی آنها وجود دارد.

داکت ها دارای پهنای کمتری بوده  و کوجکتر هستند.در نتیجه تعداد کمتری کابل را پوشش می دهند.  داکت و ترانک از متریال مختلفی ساخته می شود اما به صورت عمده از پلاستیک ساخته شده اند و از انعطافت خوبی برخوردار  هستند. اما این تجهیزات در برابر رطوبت مقاوم نبوده و بیشتر در فضای بسته مورد استفاده قرار میگیرند. بنابر این بهتر است که از آن ها در فضای باز استفاده نکنیم.

تجهیزات اکتیو شبکه

کارت شبکه

کارت رابط شبکه ، کوتاه NIC ، یک جز component سخت افزاری مهم است که برای ارائه اتصالات شبکه استفاده می شود. با کاربردهای گسترده آن ، انواع مختلفی از کارتهای رابط شبکه مانند کارت PCIe و کارت شبکه سرور در بازار ظاهر می شوند.

تعداد زیادی کارت کارت رابط شبکه بر اساس عادت در مناطق مختلف وجود دارد ، مانند کنترل کننده رابط شبکه ، کارت اترنت ، کارت LAN ، آداپتور شبکه یا کارت آداپتور شبکه (NAC). کمی گیج کننده به نظر می رسد ، اما مهم نیست که NIC چه اسامی دارد ، همه آنها به صفحه مدار اشاره می کنند که دستگاه هایی مانند رایانه ها و سرورهای شبکه را قادر می سازد از طریق شبکه متصل شوند. در حال حاضر ، کارت NIC که به صورت سبک داخلی طراحی شده است معمولاً در اکثر رایانه ها و برخی از سرورهای شبکه یافت می شود. علاوه بر این ، کارت های شبکه مانند کارت شبکه سرور را می توان در شکاف های توسعه دستگاه نیز قرار داد.

هاب

هاب اساسی ترین تجهیزات اکتیو شبکه است که چندین کامپیوتر یا سایر دستگاه های شبکه را به یکدیگر متصل می کند. برخلاف سوئیچ شبکه یا روتر ، یک توپی شبکه فاقد جداول مسیریابی یا اطلاعاتی در مورد محل ارسال اطلاعات است و همه داده های شبکه را از طریق هر اتصال پخش می کند. بیشتر مراکز می توانند خطاهای اساسی شبکه مانند برخورد را تشخیص دهند ، اما داشتن تمام اطلاعات پخش شده به چندین پورت یک خطر امنیتی است و باعث ایجاد گلوگاه می شود. در گذشته هاب های شبکه محبوب بودند زیرا ارزان تر از سوئیچ یا روتر بودند. امروزه هزینه سوئیچ ها بیش از هاب نیست و برای هر شبکه راه حل بسیار بهتری است.

به طور کلی، هاب به یک دستگاه سخت افزاری گفته می شود که چندین دستگاه یا اتصالات را قادر می سازد به رایانه متصل شوند. به عنوان مثال یک هاب USB است که به چندین دستگاه USB امکان اتصال به یک رایانه را می دهد ، حتی اگر آن رایانه فقط چند اتصال USB داشته باشد.

سویچ شبکه

سوئیچ قطعه ای از مدار فیزیکی است که جریان سیگنال را کنترل می کند. داشتن سوئیچ یا سوئیچ ضامن اجازه می دهد تا اتصال باز یا بسته شود. هنگام باز شدن ، سوئیچ به سیگنال یا قدرت اجازه می دهد تا از طریق اتصال جریان یابد. در صورت بسته شدن ، سوئیچ جریان را متوقف کرده و اتصال مدار را قطع می کند. رایانه های اولیه ، سویچ نیز از معروفترین تجهیزات اکتیو شبکه است.

در یک شبکه ، سوئیچ یک دستگاه سخت افزاری است که بسته های شبکه را فیلتر کرده و به جلو هدایت می کند ، اما اغلب توانایی بیشتری ندارد. سوئیچ شبکه از هاب پیشرفته تر است اما به اندازه یک روتر پیشرفته نیست.

روتر

روتر دستگاه سخت افزاری است که برای دریافت ، تجزیه و تحلیل و انتقال بسته های ورودی به شبکه دیگر طراحی شده است. همچنین ممکن است برای تبدیل بسته ها به رابط شبکه دیگری ، رها کردن آنها و انجام سایر اقدامات مربوط به شبکه استفاده شود.

یک روتر نسبت به سایر دستگاه های شبکه مانند هاب یا سوئیچ که فقط قادر به انجام عملکردهای اساسی شبکه هستند ، قابلیت های بسیار بیشتری دارد. به عنوان مثال ، یک مرکز می تواند داده ها را بین رایانه ها یا دستگاه های شبکه منتقل کند اما با داده های منتقل شده آنالیز یا کاری انجام نمی دهد. در مقابل ، روترها می توانند داده های ارسالی از طریق شبکه را تجزیه و تحلیل کنند ، نحوه بسته بندی آنها را تغییر دهند و به شبکه دیگری یا از طریق شبکه دیگری ارسال کنند. به عنوان مثال ، معمولاً در شبکه های خانگی از روترها برای به اشتراک گذاشتن یک اتصال اینترنتی بین چندین رایانه استفاده می شود. باتوجه به توضیحاتی که ارایه کردیم، روتر نیز یکیاز تجهیزات اکتیو شبکه است، که از سوئیچ و هاب پیشرفته تر است.

قیمت و خرید تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه (غیر فعال) : عملکرد این تجهیزات بدون نیاز به توان الکتریکی برق صورت می گیرد. این تجهیزات عبارتند از : انواع کابل ،کانکتورها و اتصالات ، داکت یا کانال و انواع رک و.. اما در مقابل

 تجهیزات اکتیو شبکه (فعال): تجهیزاتی هستند که  حتما به جریان الکتریکی برق نیاز دارند. این تجهیزات عبارتند از: کارت شبکه (NIC)، سوییچ (switch)، مسیریاب (Router)، دیوار آتش (Firewall)، مبدل فیبر نوری (Media Convertor) و پرینت سرور (Print server) و …