کابل اترنت و کابل شبکه چه تفاوت‌هایی دارند؟

کابل اترنت و کابل شبکه چه تفاوت‌هایی دارند؟

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

با افزایش محبوبیت کاربردهای شبکه در زندگی روزمره ما، افراد اغلب کلماتی مانند ” کابل اترنت” و “کابل شبکه” را می‌شنوند. چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ تا زمانی که شما کاربر شبکه هستید نیاز به یک دانش پایه برای تشخیص کابل‌ها از یکدیگر دارید.

کابل اترنت چیست؟

مفهومی از سیم شبکه کابل‌کشی است که برای استفاده در شبکه محلی (LAN)، شبکه شهری (MAN) و شبکه جهانی (WAN) می‌باشد. در واقع کابل‌هایی که برای اتصال دستگاه‌هایی مانند سوئیچ‌ها، روترها و کامپیوترهای شخصی (PCها) که به عنوان یک ‌رسانه مشترک برای انتقال داده‌ها و منبع تغذیه (Power over Ethernet، یا PoE) مورد استفاده قرار می‌گیرند، کابل اترنت نامیده می‌شوند. این کابل‌ها در صورت کابل‌کشی بد و استفاده از کابل‌های بی‌کیفیت، از مهمترین علت عملکرد ضعیف شبکه هستند.

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه مفهوم گسترده‌ای از انواع کابل‌های مورد استفاده در شبکه‌های مختلف است. این کابل‌ها برای اتصال و انتقال اطلاعات بین یک شبکه و رایانه استفاده می‌شود. انواع زیادی کابل شبکه در بازار وجود دارد و برای شبکه‌های با شرایط متفاوت کابل‌های متفاوتی نیز موردنیاز است.

کابل‌های متقاطع اترنت، زوج کابل‌های به هم تابیده، کواکسیال و فیبر نوری، چهار نوع کابلی هستند که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کابل اترنت و کابل شبکه چه تفاوت‌هایی دارند؟

دامنه

کابل اترنت شاخه‌ای از کابل شبکه است. فقط کابل‌های شبکه‌ای که در محیط‌های اترنت استفاده می‌شوند (LAN، MAN، WAN) اینگونه نامگذاری می‌شود.

این نوع کابل معمولاً و بطورخاص به یک کابل مسی یا آلومینیومی اشاره دارد ولی کابل شبکه اشاره به طیف وسیعی از انواع کابل مانند کابل پچ و فیبر نوری شیشه‌ای دارد. برای آشنایی با انواع کابل شبکه اینجا را ببینید. در حقیقت، هر کابلی که برای شبکه‌ها به‌کار می‌رود، کابل شبکه است.

دسته‌بندی

اترنت مدرن معمولاً با زوج کابل‌های به هم تابیده و با کانکتورهای RJ45 ماژولار P8C راه‌اندازی می‌شود. نوع بدون حفاظ آن‌ها که UTP است.

این کابل‌ها معمولاً در رده‌های استاندارد دسته‌بندی می‌شوند. برای مثال کابل‌های Cat5e وCat.6 محبوب‌ترین کابل‌های اترنت در بازار فعلی می‌باشند. دیگر کابل‌های به روز شده مانند Cat.6A، Cat.7A برای عملکرد بهتر هستند.

همه موارد فوق که از آن‌ها به عنوان کابل اترنت یاد شد، کابل شبکه نیز هستند.

با این حال، تکنولوژی مدرن، اترنت را توسعه داده است و اجازه می‌دهد تا آن را بر روی کابل‌های کواکسیال و فیبر نوری، که فراتر از تکنولوژی اولیه اترنت (Ethernet) هستند، اجرا کنند.

این تکامل، مفهوم این دو نوع کابل را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند.

کاربرد

برخلاف (WLAN (WiFi, wireless local area network اترنت یک تکنولوژی دسترسی LAN کابل‌کشی شده است. هر کابلی که به این دسترسی متصل شود بطور خاص به عنوان “کابل اترنت” و بطورکلّی به عنوان “کابل شبکه” نامیده می‌شود.

برای شبکه، شبکه کابل‌کشی‌شده و WLAN تعریف می‌شود. همانطور که می‌دانیم، وای فای (WiFi) در جهان مدرن بطور چشمگیری محبوب شده است.

حال این سوال پیش می‌آید که آیا در آینده یک “کابل شبکه بی‌سیم” وجود خواهد داشت که جایگزین کابل‌های استاندارد شود؟

شاید تغییر ساختار و عملکرد قابل پیش‌بینی باشد، اما نیاز به سیم برای اتصال سرور با هاب همواره غیرقابل اجتناب است.

نتیجه‌گیری

کابل اترنت متعلق به رده کابل شبکه است و منحصراً به محیط اترنت اشاره دارد. در حالی که کابل شبکه یک مفهوم کلی از همه انواع کابل‌های مورد استفاده در شرایط مختلف شبکه است.

منبع: http://lavancom.com