آداپتور فیبرنوری

آداپتور فیبرنوری

پارسیان فیبر ارتباط تولید کننده انواع کابل شبکه، کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو شبکه، این مطلب را برای شما انتخاب کرده است.

آداپتور فیبرنوری تجهیزات کوچکی هستند که اغلب برای اتصال کابل‌های فیبرنوری به هم استفاده می‌شوند که به آنها کوپلر فیبر نوری نیز گفته می‌شود؛ اگر چه ممکن است شکل‌های متفاوتی داشته باشند، اما عملکرد تمامی آنها یکسان است.

آداپتور فیبرنوری اجازه می‌دهد تا کابل‌های فیبر نوری به صورت انفرادی یا در یک شبکه بزرگ به یکدیگر متصل شوند، این امکان را برقرار می‌کند که بسیاری از دستگاه‌ها به صورت همزمان ارتباط برقرار کنند.

با توجه به اشکال و ساختارهای مختلف، آداپتورهای فیبر نوری را می‌توان در کلاس‌های مختلفی، مانند آداپتور فیبر نوری FC ، آداپتور فیبر نوری SC ، آداپتور فیبر نوری ST ، آداپتور فیبر نوری LC و غیره دسته‌بندی نمود.

این مقاله به شکلی ویژه به معرفی این چهار نوع آداپتور فیبر نوری می‌پردازد.

آداپتور فیبر نوری پارسیان فیبر ارتباط

آداپتور فیبرنوری FC

آداپتور فیبر نوری FC برای تقویت ساختار بیرونی از یک غلاف فلزی استفاده می‌کند و می‌تواند توسط یک پیچ تنظیم دوطرفه بسته شود. همچنین پین سرامیکی در قسمت انتهایی آن به کار رفته است. بنابراین، آداپتور فیبر نوری FC قادر به حفظ عملکرد نوری و مکانیکی پایدار برای مدت زمان طولانی است. می توان آن را به انواع مربعی، بیضی شکل و دایره‌ای با نسخه سینگل مُد و مالتی مُد تقسیم کرد. آداپتور FC فیبر نوری به آسانی قابل استفاده می‌باشد و حساس به گرد و غبار است، و امروزه با استفاده از لبه کروی بدون تغییر ساختار خارجی، عملکرد آن افزایش یافته است.

آداپتور فیبرنوری SC

آداپتور فیبر نوری SC با یک بدنه مستطیل شکل پوشش داده شده است و پیکربندی و اندازه پین کوپلینگ آن به اندازه آداپتور فیبر نوری FC می‌باشد. از لحاظ ساختاری، آداپتور فیبر نوری SC به دو دسته simplex و duplex تقسیم می‌شود. مواد به کار رفته در این نوع آداپتور، معمولاً فلز و پلاستیک می‌باشد. آداپتور فیبر نوری SC، تنظیم با دقت بالا را ممکن می‌سازد و جایگذاری، اتلاف بازگشت و انعکاس بازگشت بسیار کمی دارد.

آداپتور فیبرنوری ST

آداپتور فیبر نوری ST دارای قفل با ساختار ضربه محکم و ناگهانی برای اطمینان از دقت هنگام اتصال کابل با آن می‌باشد. قابلیت تکرار و دوام آداپتور فیبر نوری ST با کلید فلزی بهبود یافته است. با یک پوشش سرامیکی یا مسی دقیق، آداپتور فیبر نوری ST همچنین می‌تواند یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب برای مدت طولانی داشته باشد. این نوع آداپتور به دو دسته simplex و duplex تقسیم می‌شود و دارای بدنه فلزی و پلاستیکی است.

آداپتور فیبرنوری LC

آداپتور فیبر نوری LC دارای مکانیزم جک و قفل ماژولار است تا به راحتی استفاده شود. با وجود پین و غلاف کوچکتر، آداپتور فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می‌دهد. آداپتور فیبر نوری LC از سه نوع Simplex، Duplex و Quad تشکیل شده است.

کانکتورهای مناسب

آداپتورهای مختلف فیبر نوری از کانکتورهای مختلفی پشتیبانی می‌کند. PC (تماس فیزیکی)، UPC (تماس فیزیکی اولترا) و APC (تماس فیزیکی زاویه دار) سبک پولیش و صیقل دادن مورد استفاده برای آداپتورهای فیبر نوری می‌باشد. اما به جز ST، سایر آداپتورهای فیبر نوری، تمام سبکهای پولیش و صیقل را ساپورت می‌کنند. علاوه بر این، رنگ آداپتورهای فیبر نوری می‌تواند برای تعریف کانکتورهای مختلف PCC، UPC و APC مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، برای آداپتورهای فیبر نوری SC و LC رنگ‌های کرم، آبی و سبز در نظر گرفته شده که با کانکتور PGC، UPC و APC مطابقت دارد.

کاربرد

به منظور کمک به انتقال سیگنال، آداپتور فیبر نوری به طور گسترده‌ای در سیستم‌های مخابراتی، شبکه‌های تلویزیون کابلی، LAN (شبکه محلی)، WAN (شبکه گسترده)، FTTH (فیبر تا خانه)، انتقال ویدئو و ابزارهای تست، استفاده می‌شود.‌ در این مسئله شکی نیست که آداپتور فیبر نوری کمک بزرگی برای ارتباطات در شبکه می‌باشد.

نتیجه

آداپتورهای فیبر نوری اتصالات نوری را راحت‌تر می‌کند. آداپتورهای فیبر نوری LC ،FC، SC وST بخشی از خانواده آداپتورها می‌باشند و به طور گسترده استفاده می‌شوند. دستگاه کوچکی مانند آداپتور فیبر نوری واقعا کاربردهای مختلفی در انتقال اطلاعات دارد، به این دلیل تا حد زیادی راندمان کار را بهبود می‌بخشد.

منبع مقاله :

برای مشاهده مقاله اینجا را کلیک کنید.